Патувања

Не одете на Скијатос со пластични ќеси

Не одете на Скијатос со пластични ќеси

Пластичните ќесиња наскоро ќе станат минато на грчкиот острв Скијатос, каде што властите воведоа забрана за нивна употреба, согласно европските директиви. Островот ја покренува програмата „Активен Скијатос против пластичните ќеси“ (АСАП), која ја спроведува мрежа „Медитеран СОС“, а е поддржана од општината Скијатос. Програмата ќе трае до јуни следната година, а една од најавените мерки […]

Скии, санки и бикини во средината на јуни во Калифорнија

Скии, санки и бикини во средината на јуни во Калифорнија

Невообичаена зимска бура за овој период од годината, донесе снег во планините Сиера Невада во Калифорнија, што им овозможи на љубителите на зимските спортови да уживаа во скијање во пресрет на летото. Во Скво Вали, бурата вчера донесе снежна покривка од околу десет сантиметри на повисоките места, што ги воодушеви скијачите и сноубордистите. – Дефинитивно […]

На површина излегува заканата со забрана за носење на лаптопи во авиони

На површина излегува заканата со забрана за носење на лаптопи во авиони

Економист – Лондон Модерното патување со авиони во многу аспекти станува се понетолерантно. Седиштата во авионите се потесни, просторот за нозете е се покус, а просторот за багаж се помал. Но барем во еден начин нештата се подобрија. Порано, единствената забава на летовите беше гледање на комерцијален филм на оддалечен екран. Денес. патниците можат да […]

Венеција кажа „не“ за изградбата на нови хотели

Венеција кажа „не“ за изградбата на нови хотели

Во обидот да го ограничи големиот број туристи, Венеција ги разгледува мерките за забрана на отварање нови хотели во историскиот центар на градот. Познатите гондоли, неверојатната архитектура и одличната храна секоја година ги привлекува туристите во Венеција во огромен број, а како резултат на тоа е забалежано намалување на бројот на постојаните жители во историскиот […]

(ВИДЕО) Поглед на апокалипсата: Отворен хотел во Чернобил

(ВИДЕО) Поглед на апокалипсата: Отворен хотел во Чернобил

Владата на Украина отвори хотел во контаминирана зона околу Чернобил за туристи кои сакаат да го истражуваат епицентарот на најголемата нуклеарна несреќа во историјата. Во поранешниот советски павиљон оддалечен 15 километри од нуклеарниот реактор, кој експлодира во 1986 година, моментално на располагање има 50 кревети. – Ние сакаме да го прошириме капацитетот на 102 луѓе, […]

Плажи на смртта: Места каде го ризикувате сопствениот живот

Плажи на смртта: Места каде го ризикувате сопствениот живот

Од Австралија до Европа, земјината топка е полна со скриени места каде хармонијата на морето и копното е неверојатна. Ни го одземаат здивот и само сакаме да се капеме и сончаме. Сепак, некои од нив колку и да сее убави, во себе кријат тајни опасности. Њу Смирни ја сакаат сакаат луѓе, но и ајкулите Оваа […]

ВИДЕО: Како се чисти најголемиот авион во светот „Ербас А380“?

ВИДЕО: Како се чисти најголемиот авион во светот „Ербас А380“?

Замислете колку вода и сапун се потребни да се измие еден автомобил. Сега замислете колку е потребно да се испере најголемиот патнички авион на светот. Оваа работа обично бара илјадници литри вода, но компанијата „Енирејтс“ пронајде иновативен начин да ја „негува“ својата флота од авиони „Ербас A380“, а притоа да не истури ниту една капка […]