Патувања

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Булевар изграден 1970-те во центарот на јужнокорејскиот главен град Сеул, периодов беше претворен во рекреативен парк. Во должина од вкупно 983 метри беа засадени над 24.000 дрвја, цвеќиња

ВИДЕО: Величествени подводни градови меѓу митот и вистината

ВИДЕО: Величествени подводни градови меѓу митот и вистината

Митот за Атлантида веќе илјади години ја предизвикува фантазијата на лаиците и професионалците. Иако професионалците велат дека станува збор за мит, урнатините од вистинските градови под морето, сепак

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подарува 103 историски места

ВИДЕО: Дубаи гради уште два вештачки острова до крајот на 2020 година

ВИДЕО: Дубаи гради уште два вештачки острова до крајот на 2020 година

Дубаи планира да вложи 1,7 милијарда долари во проектот за пополнување на два вештачки острова од двете страни на луксузниот хотел „Бурј Ал Араб“. Новиот мегапроект е наречен

Романец во мисија за освојување на 14-те врвови повисоки од 8.000 метри

Романец во мисија за освојување на 14-те врвови повисоки од 8.000 метри

Алпинистот Хорија Колибашану (40) од романскиот град Темишвар си поставил за цел да ги искачи сите 14 врвови на Земјата повисоки од 8.000 метри. Тој стан првиот Романец

Ненаселен остров во Пацификот „потопен“ со 17 тони отпадоци

Ненаселен остров во Пацификот „потопен“ со 17 тони отпадоци

Малиот и ненаселен остров Хендерсон, во Јужниот Пацифик е прогласен за најзагаден со пластични отпадоци во целиот свет. Заедничкото истражување, што го спроведоа група австралиски и британски наушници и еколози, утврдиле дека на островот има по 671 парчиња разни отпадоци, а најмногу пластични, на секој квадратен метар, или вкупно 17 тони. Во студијата се вели […]

Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патниците на аеродром во САД

Терапевтски понија ја намалуваат нервозата на патниците на аеродром во САД

Два од 34 минијатурни коњи од фармата „Севн оукс“ во југозападен Охајо два пати месечно шетаат низ Меѓународниот аеродром Синсинати, Северен Кентаки, за да ги развеселат нервозните патници и луѓето кои поминуваат. Иако се мали, коњите имаат големо влијание врз уморните патници. – Целта ни е да се намали нивото на анксиозност кај патниците и […]