Забава

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Италијанската влада подарува над 100 дворци, вили и манастири

Ако Италија е земја во која од секогаш сте сакале да живеете, еве можност тоа и да го остварите, објави „Нешнл џеографик“ Италијанската влада подарува 103 историски места вклучувајќи дворци, манастири и кули. Во сопственоста, која Италијанците се подготвени да ја подарат се наоѓа и дворецот од 11 век Кастељо ди Блера во Лацио и […]

Заедничка турнеја на шест балкански ѕвезди од Македонија и Бугарија

Заедничка турнеја на шест балкански ѕвезди од Македонија и Бугарија

One Love Tour е летна турнеја која обединува шест балкански ѕвезди од Македонија и Бугарија. Креатори и продуценти на проектот се Македонската Иноватива Груп и Бугарската Междина Станциа, а ќе учествуваат Слаткаристика, Тони Зен, DJ Гоце С.А.Ф. од Македонија и Криско, Гери-Никол и групата Апсурт од Бугарија. Турнејата почнува денеска во Банско на 22 jули […]

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Кога станарите на стан на приземниот дел на зградата Вила Магдалена, сместена во бразилскиот град Сао Паоло, се почувствувале по малку клаустрофобично, студиото ВАГА било ангажирано да дизајнира дополнителен простор… Зградата во која се наоѓа станот е мала, така што архитектонската компанија креирала додаток кој бил единствена опција за да се сместат во него две […]

Памела Андерсон со непрепознатлив изглед во Кан

Памела Андерсон со непрепознатлив изглед во Кан

Американската актерка Памела Андерсон, која се прослава со улогата во серијата „Чувари на плажата“ и со години важеше за „една од најатрактивните русокоси на сите времиња“, одново го привлече внимението на јавноста, откако се појави на Канскиот филмски фестивал со речиси непрепознатлив изглед. Памела носеше интересен долг црн фустан, но вниманието првенствено го привлече нејзиниот […]

ВИДЕО: Доналд и Иванка Трамп учествуваа на танц со мечеви во Саудиска Арабија

ВИДЕО: Доналд и Иванка Трамп учествуваа на танц со мечеви во Саудиска Арабија

Претседателот Трамп и членовите од неговата администрација учествуваа во традиционален танц со мечеви во Саудиска Арабија. Државниот секретар Рекс Тилерсон и министерот за комерција, Вилбур Рос беа снимени како ги вкрстуваат мечеви со другите саудиски танчери. Според извештаите и видеата кои што се појавија на интернет, во танцот се вклучиле и Доналд и Иванка Трамп […]

Дрвена маса што им пркоси на границите

Дрвена маса што им пркоси на границите

Италијанската компанија за производство на мебел „Фратели Реифер Костом“ ја креираше големата дрвена маса „МИЗУ“, направена од 10 пресувани дрвени блокови, кои потоа се природно свиткани и добиен е тридимензионален облик на функционален мебел што е совршена. Оваа маса е скулптурно ремек дело. Долга е речиси четири метри. Површината на масата е изработена од слој […]

Видео кое ќе ве разнежни: Како еден обичен ден го гледа мајката, а како детето?

Видео кое ќе ве разнежни: Како еден обичен ден го гледа мајката, а како детето?

Често пати се вели дека во родителството деновите се долги, а годините куси. Следува прекрасно видео, кое го освои светот и кое ги прикажува токму оние обични денови, кои на мајките им изгледаат бексрајно долги, додека нивните деца ги набљудуваат од поинаква перспектива. Во чест на Денот на мајките, влогерот Естер Андерсон направи видео, кое […]

Речиси 100 парови изговорија „да“ на колективна венчавка

Речиси 100 парови изговорија „да“ на колективна венчавка

Речиси 100 парови денеска изговорија „да“ на колективната венчавка што се одржа пред Стариот двор во Белград. Младенците од пред хотелот „Москва“ пристигнаа пред Стариот двор, придружени од оркестар, а потоа пред матичарот, едногласно го изговорија судбоносното „да“ и почнаа да танцуваат. Заменик-градоначалниот на Белград Андреј Младеновиќ им честиташе на паровите, порачувајќи дека семејствата се […]

ВИДЕО: Фотографии како од бајка за стотиот роденден

ВИДЕО: Фотографии како од бајка за стотиот роденден

Фотографката Камила Лима ги запознала 99-годишните близначки од Њу Делхи Марија и Паулина Пигнатон. Таа се воодушевила од нивниот позитивен став кон животот и силниот оптимизам. Поради тоа, одлучила за нивниот стоти роденден да им направи фотографии како од бајките. Двете близначки биле облечени како принцези.

ВИДЕО: Најлуксузното луле во светот

ВИДЕО: Најлуксузното луле во светот

Луксузното рачно изработено луле е креирано од страна на „Џувелирс Бон-Кадо“, а неговата цена е неверојатни 85.000 долари. Во форма на змеј, ова единствено луле е декорирано со 47 парчиња црни и бели дијаманти, 38 рубини и 6 префинети сафири. Исто така содржи и парче од ексклузивен син корал, четири тигрови очи и турмалин. Ова […]

ФОТО: Луксузна атомска скривница вредна 17,5 милиони долари

ФОТО: Луксузна атомска скривница вредна 17,5 милиони долари

За оние кои се плашат од крајот на светот, постои голема можност да добијат можеби уникатно парче недвижност во американската сојузна држава Џорџија. Станува збор за скривнициа од 1960 година која е во приватна сопственост и сега е достапна за купување. Таа се наоѓа на 14 метри под земјата, во близина на градот Тифтон во […]