Забава

Аутопсијата покажа дека Кери Фишер земала кокаин три дена пред смртта

Аутопсијата покажа дека Кери Фишер земала кокаин три дена пред смртта

Аутопсијата на глумицата Кери Фишер укажува дека таа можеби зела кокаин три дена пред авионскиот лет на 23 декември 2016 година, по кој таа почина. Во нејзината крв, покрај кокаин, пронајдени се и траги од хероин и екстази, но количествата не се доволни за да се прецизира кога точно Фишер ги зела тие видови дрога. […]

Новиот албум на Џеј Зи промовиран на платформата Спринт

Новиот албум на Џеј Зи промовиран на платформата Спринт

Џеј Зи официјално го објави насловот на својот нов албум, „4:44″, кој засега е достапен само за корисниците на Спринт и на музичкиот сервис Тидал. Албумот ќе излезе на 30 јуни. Ова е прв Албум на Џеј Зи по „Magna Carta Holy Grail” од 2013 година. Минатата година, тој соработуваше со продуценти како Свиз Бистз […]

Хуманитарна забава за скопската Зоолошка градина во клубот „Сектор 909“

Хуманитарна забава за скопската Зоолошка градина во клубот „Сектор 909“

Летниот ноќен клуб „Сектор 909“ по две години пауза, в среда, на 21 јуни, повторно ќе ги отвори вратите за својата публика, што е трето летно отворање на клубот, кој се наоѓа на старата локација под скопското Кале. Согласно традицијата, оваа ноќна забава ќе има хуманитарен карактер, како и претходните отворања. Имено, собраните средства од […]

Мајли Сајрус со критики до „Долче Габана“ поради Меланија Трамп

Мајли Сајрус со критики до „Долче Габана“ поради Меланија Трамп

Мајли Сајрус, пофалувајќи го својот брат за својата прва модна ревија на Инстаграм, меѓу другото, ја искритикува модната куќа „Долче Габана“ оти дозволиле да бидат ангажирани од американската прва дама, Меланија Трамп. Имено, Мајли објави фотографија од својот брат Брејсон, кој инаку е нов во овие води, од ревија на познатата италијанска модна двојка, со […]

Повик за продукција на музички спотови во рамки на „Дотерај го Скопје“

Повик за продукција на музички спотови во рамки на „Дотерај го Скопје“

Јавна соба објави повик за продукција на музички спотови за поединци и музички групи кои досега немаат снимено спот за своите песни. Повикот предвидува до пет авторски бендови или индивидуални автори на музика од Македонија да снимат спотови, како и нивна промоција онлајн, на социјалните мрежи и во живо. Краен рок за пријавување на повикот […]

Како да добивате повеќе „лајкови“ на социјалните мрежи?

Како да добивате повеќе „лајкови“ на социјалните мрежи?

Желбата за добивање што поголем број „лајкови“ на објавите на социјалните мрежи очигледно не е опсесија само на „обичните смртници“, туку со неа се оптоварени и познатите личности. Тоа особено се однесува на оние кои не се од самиот врв на познати личности, но кои се обидуваат да стекнат што поголема светска слава. Таков е […]

Што се случува кога ќе голтнеме мастика?

Што се случува кога ќе голтнеме мастика?

На сите ни се случило несакајќи да проголтаме гума за џвакање, а митовите кои се шират за тоа што се случува потоа, како на пример – „ќе ти се залепат цревата“, неретко и претерано не загрижуваат. Гастроентерологот д-р Лиса Ганџху за Базфид открива што се точно се случува кога ќе голтнеме мастика и дали постои […]

Хуманитарен базар за бегалците во Македонија

Хуманитарен базар за бегалците во Македонија

Под мотото „Создади надеж“ денеска во Сули ан во Скопската чаршија ќе се одржи хуманитарен базар на повеќе од 100 ракотворби изработени од бегалци кои транзитираат или престојуваат во Македонија. Ракотворбите се изработени на 15-те работилници кои беа организирани во февруари и март со цел да им се помогне на мигрантите во справувањето со трауммите […]

Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ

Модна ревија на студенти по дизајн од ТМФ

На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска ќе се одржи модна ревија на студентите по дизајн и инженеринг на облека. Ревијата е насловена „2017 за нас е Метаморфоза“ и на неа студентите под менторство на м-р Лидија Георгиева ќе ги презентираат стекнатите знаења и вештини. На ревијата ќе присуствуваат и […]

Како да одгледате успешно дете?

Како да одгледате успешно дете?

Секој родител има желба неговите деца да бидат успешни во животот. Милијардерот Едгар Сија (40), еден од најбогатите жители на Филипини, своето искуство го опиша во книгата „Животни принципи“, во која ги советува родителите како да ги воспитуваат успешно своите потомци. Кога тој имал 26 години станал сопственик на ланец фаст-фуд рестораните, а минатата година […]

Уникатен часовник во облик на череп

Уникатен часовник во облик на череп

Швајцарскиот производител „L’Epée 1839“ во соработка со брендот „Kostas Metaxas“ го креираше прекрасниот часовик во форма на череп „ L’Epée 1839 Requiem By Kostas Metaxas“. Часовникот поседува дисплеј за часовници во очните празнини,а направен е од леен алуминиум. Понуден е во две варијанти, едната е црна со механизам од позлатен месинг и златна верзија од […]