Забава

Првото полуфинале од Евровизија

Првото полуфинале од Евровизија

Изборот за „Песна на Евровизија“ на кој ќе настапат претставници од 18 земји, ќе се одржи вечерва во Кристалната сала во азербејџанскиот главен град Баку. Првата натпреварувачка вечер ќе се претстават изведувачите од Црна Гора, Исланд, Грција, Летонија, Албанија, Романија, Швајцарија, Белгија, Финска, Израел, Сан Марино, Кипар, Данска, Русија, Унгарија, Австрија, Молдавија и Ирска. Десетте […]

Помогнете и на е-Македонија

Помогнете и на е-Македонија

Некогаш до Апенинскиот, некогаш до Арабискиот, некогаш до Пиринејскиот Полуостров, а сега на Балканскиот. Можеби некогаш и до Кина и Индија, но тоа можеби ќе биде во иднината, никој не знае до каде ќе биде Македонската империја. Дали може Александровата, Филиповата или пак Самоиловата Империја повторно да ја создадеме, но во виртуелниот свет наречен еРепублик. […]

Дали е ова новата најубава жена на светот?

Дали е ова новата најубава жена на светот?

24-годишната убавица која ја поврзуваат со актерот Леонардо Ди Каприо, живее и работи во Италија и е една од водечките манекени за долна облека. Освен на борјните насловни страни, Madalina Ghenea се појави и во спотот за песната „Il Tempo Tra di Noi“ на Eros Ramazzotti.  

Сахар Биниаз – канадски претставник на Мис универзум

Сахар Биниаз – канадски претставник на Мис универзум

Трансексуалката Џена Талакова која се натпреваруваше на канадскиот национален избор за Мис Универзум, не успеа да се пласира во Топ 5 убавиците кои ги одбра жирито. Победничката ќе ја претставува Канада на меѓународниот избор за Мис Универзум во декември. 23-годишната Џена Талакова, која прво беше одбиена од канадскиот избор за Мис Универзум бидејќи беше утврдено […]

Почина Робин Гиб, пејачот на Би Џис

Почина Робин Гиб, пејачот на Би Џис

На 62 години, по долга борба со ракот, почина Робин Гиб, пејачот на Би Џис. Својата музичка кариера Гиб ја започна во 1958. година кога со своите браќа Маурис и Бери ја формираше групата Би Џис. Тие продадоа повеќе од 200 милиони албуми, а во 1997. година влегоа и во „Рок анд Рол Хол оф […]

Трејлер за продолжението на „Сексот и градот“

Трејлер за продолжението на „Сексот и градот“

Објавен е трејлерот за „Дневниците на Кери“, серија снимена по романот на Кендис Бушнел. Серијата го следи средношколскиот живот на Кери Бредшо, а главната улога и е доделена на 18-годишната актерка Ана Софија Роб. http://www.youtube.com/watch?v=qAU0ImmHGkk&feature    

Венчавка на 200 парови во Белград

Венчавка на 200 парови во Белград

На традиционалната манифестација „Свадба од соништата”, пред собранието на град Белград се венчаа 200 парови. На 14. по ред групна венчавка судбоносното „да“ го изговорија парови од цела Србија. Најмладиот пар има 19, а најстариот 65 години. Младенците од организаторот добија подароци, а српската пошта издаде специјални коверти и поштенски марки. Првата групна венчавка се […]

Ким Кардашиан елегантна во црвен фустан

Ким Кардашиан елегантна во црвен фустан

Американската старлета Ким Кардашиан се повеќе навлегува во бизнис водите. Овојпат лансираше нов парфем „True Reflection“. А на неговата лондонска промоција беше со своето момче Кања Вест. Како и обично Ким изгледа многу убаво. [nggallery id=4]

Се ожени газдата на Фејсбук

Се ожени газдата на Фејсбук

Основачот на друштвената мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг се ожени вчера со својата долгогодишна девојка Присила Чен. Парот се венчаше во дворот на куќата на Цукерберг во Паоло Алто, а на церемонијата присуствуваа помалку од 100 гости. Интересно е тоа што Марк го сменил својот статус на Фејсбук во „Married“. По девет години забавување тој застана […]

Последна „борба“ на Џеки Чен

Последна „борба“ на Џеки Чен

Славниот холивудски актер Џеки Чен најави дека нема повеќе да глуми во акциони филмови со насилство и тепање. Филмот „Chinese Zodiac” ќе биде последен филм со таква содржина во кој тој ќе глуми. „Ова е мој последен акционен филм, Ги сакам филмовите но не и насилството“, изјави Чен на филмскиот фестивал во Кан. Џеки Чен […]