Мода и Дизајн

Изложба на иновативни текстилни производи во „Јавна соба“

Изложба на иновативни текстилни производи во „Јавна соба“

Продажна изложба на македонски пионерски брендови „Вкусот на текстилот“ вечер ќе се одржи во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ во 20 часот. Влезот е слободен. Станува збор за млади креативци од Институтот за дизајн и инженеринг на облека при Технолошко-металуршкиот факултет од Скопје кои работеле три месеци на развој и производство на иновативни […]

ФОТО: Нов станбено-деловен комплекс во Дубаи

ФОТО: Нов станбено-деловен комплекс во Дубаи

Во центарот на Дубаи ќе се гради „Мараси бизнис беј“, станбен комплекс од десет луксузни единици, два ресторани што ќе лебдат над вода и елитен јахтинг клуб кој ќе нуди различни спортски активности. Компанијата „Адмаре“ почна со изградба на станбените објекти, а сите единици ќе бидат креирани и составени во Финска и по морски пат […]

Јапонските олимписки медали ќе се изработуваат од стари мобилни телефони

Јапонските олимписки медали ќе се изработуваат од стари мобилни телефони

Пред Летните олимписки игри во 2020 година, кои ќе се одржат во Токио, организаторите ќе ги повикаат јавните личности во Јапонија да донираат стари телефони и слични уреди, со цел – да се изработат 5.000 бронзени, сребрени и златни медали за настанот, пишува „Тек-Кранч“. Јапонскиот олимписки комитет има намера да собере близу осум тони метал […]

Пенкало наполнето со коњак

Пенкало наполнето со коњак

Италијанскиот луксузен бренд „Montegrappa“ и полската компанија „Wealth Solutions“ ги здружиле силите и креирале луксузно пенкало што е наполнето со 275 години стар коњак и претставува најстариот коњак што некогаш е продаден на аукција. Покрај престижниот пијалак што го содржи, ова пенкало е изработено од чист даб, а декорирано е со мотивите на грозјето. Златната […]

ФОТО: Екслузивна куќа на атлантскиот брег на Португалија

ФОТО: Екслузивна куќа на атлантскиот брег на Португалија

Во португалскиот град Алграве на брегот на Атлантскиот Океан е изградена инспиративна двокатна „Кју-Ел“ куќа, која се карактеризира со својата ексклузивност. Куќата е сместена крај самиот брег и од неа се пружа поглед кон океанската шир, но и кон прекрасните станбени градби, голф терени и природата во нејзиното опкружување. Артикулацијата на просторот во куќата се […]

Креативни бетонски лампи

Креативни бетонски лампи

Италијанско-канадската компанија „ЦЕК“ ја креираше колекцијата на осветлување инспирирана од деловите на човековото тело. Скулптурното осветлување се состои од вградени сијалици во внатрешноста на извајаните бетонски глави и раце. Ова дело претставува реинтерпретација на човекови форми. Работата на компанијата „ЦЕК“ ги спојува луѓето со осветлувањето, вградувајќи ги светлосните извори во различни делови на човековото тело.

ФОТО: Куќа отворена кон природата

ФОТО: Куќа отворена кон природата

На имотот Хелдсбург во американската сојузна држава Калифорнија е изградена несекојдневна куќа, чија внатрешност е поврзана со пејзажот што ја опкружува. Дизјанот на куќата е едноставен и некомпликуван, како што во принцип е вообичаено во широките отворени простории, а поврзаноста меѓу градбата и опкружувањето е постигната со помош на големи стаклени прозорци и оперативни врати. […]

Фасцинантни украси за маси

Фасцинантни украси за маси

Уметничката Вебра Мауер е посветена на предметите што можат да се пронајдат на традиционалните места, како што се лажиците, чиниите и филџаните за чај. Меѓутоа, нејзината реинтерпретација на овие парчиња ја остава нивната функција на страна, резултирајќи со деликатни скулптури што ги спојуваат минатото и сегашноста. Примарно работејќи со злато и сребрно, уметничката направила деловите […]

По 27 години Европа има победничка на Мис Универзум

По 27 години Европа има победничка на Мис Универзум

Мисот на Франција е новата Мис Универзум, со што по 27 години Еврипа има победничка на ова натпреварување. Ирис Митенер е крунисана за нова Мис Универзум на изборот во Филипини. Таа има 24 години и е родена во Лил во Франција. Има завршено стоматолошки факултет и сака екстремни спортови и патувања. На изборот за мис […]

ФОТО: Нов комплекс во центарот на Белград

ФОТО: Нов комплекс во центарот на Белград

Во центарот на Белград ќе се гради комплекс „Скајлајн“ (Skyline Belgrade) на израелскиот архитект Ами Мура. Проектот ќе биде со вкупна површина од 68.000 метри квадратни, од кои 34.000 метри квадратни ќе бидат нанемети за станбен простор, 30.000 за деловем, а поврина од 4.000 метри квадратни ќе бидат одвоени за комерцијални цели. Под комплексот ќе […]

Уникатни 3Д ѕидни украси

Уникатни 3Д ѕидни украси

Уметникот Антоан Тес Тед користејќи само молив и црн маркер, скицира едноставни цртежи што се користат како патоказ за ласерскиот секач кој преработува облици од дрво. Потоа парчето дрво рачно се финишира и се бојадисува со заштитно природно масло. Серијата на овие ѕидни склуптури е наречена „Respectful Animal Trophies“.