Мода и Дизајн

„Нокиа 3310“ со златен портрет на Путин

„Нокиа 3310“ со златен портрет на Путин

Лансирањето на новиот модел на архаичниот „Нокиа 3310“ беше изненадување за сите, но руската компанија „Кавиар“ подготви уште едно изненадува, односно „Супремо Путин“ – овој модел на телефон со златен портрет од рускиот претседател Владимир Путин. Овој телефон, покрај портретот на Путин, содржи и рачно гравирани стихови од руската химна. Цената на „Супремо Путин“ е […]

„The Power Suit“ на Fashion TV

„The Power Suit“ на Fashion TV

Најновата реклама на SIGNORI – „The Power Suit“, наскоро ќе се појави на светскaта модна телевизија Fashion TV. Темата во видеото е животниот стил на еден млад, современ и успешен маж кој го живее својот сон, на кого секој ќе му позавиди: облечен во одело од стилот на 007, вози ферари и е во друштво […]

ФОТО: Колекција венчаници „Утринска Роса“ од Антонија Ристовска Bride

ФОТО: Колекција венчаници „Утринска Роса“ од Антонија Ристовска Bride

Колекција инспирирана од пролетта со сите нејзини украси: пролетната утринска роса, расцутени гранки, пупки и цветови, утрата во кои таа е сонлива, а истовремено присутна и освестена. Кроевите во основа се многу женствени и суптилно ја истакнуваат убавината на женската фигура. На секоја венчаница е работен рачен вез, со мониста, свилен конец, тантела и нежни […]

(ВИДЕО) Иновација на „Најк“: Хиџаб за спортистки

(ВИДЕО) Иновација на „Најк“: Хиџаб за спортистки

„Најк“ неодамна го промовираше својот нов производ – спортски хиџаб, наменет за спортистките од исламска вероисповест. Прекривањето на главата во спортот е се уште забрането, речиси во секој спорт. Меѓунардоната фудбалска федерација (ФИФА) ги дозволи хиџабите дури во 2014, додека пак Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), се уште ги забранува. „Најк Про Хиџаб” е изработена од […]

ФОТО: Викендичка со современ стил и традиционален дизајн

ФОТО: Викендичка со современ стил и традиционален дизајн

Во шумски предел во близина на местото Ганервил во континенталниот дел на северна Калифорнија, е изградена куќата „Лоивингер“ која поседува класичен дух, видлив уште во нејзиниот дрвен екстериер. Но, за разлика од тардиционалниот надворешен изглед, ентериерот на викендичката се карактеризира со модерен дизајн, специфичен за секој современо уреден дом. Куќата е сместена во повеќевековна шума, […]

Стилско „Луј Витон“ куферче за часовници

Стилско „Луј Витон“ куферче за часовници

Доколку сте сопственик на неверојатните „Луј Витон“ часовници, ова е вистинска можност да се израдувате. Престижниот бренд произведе неодолива кутија за вашата колекција – „8 Watch Case“. Кутија може да собере вкупно осум часовници, а исто така поседува и специјализирана брава, што ова куферче го прави совршен сеф. Класичната варијанта со препознатливиот „ЛВ“ монограм е […]

ФОТО: Мал стан комотен за живот

ФОТО: Мал стан комотен за живот

Малиот стан од 33 метри квадратни е дизајниран за да обезбеди се за нормален живот. И покрај малата површина има доволно простор за влезен ходник, спална, дневна собна и кујна, Плакарот е сместен зад завеса и зазема помал простор од која било врата во станот. Кујната се состои од бели површини, но не е стерилна […]

ФОТО: Амбар стар 600 години трансформиран во модерна куќа

ФОТО: Амбар стар 600 години трансформиран во модерна куќа

Еден амбар во италијанската област Тоскана, изграден пред околку 600 години, е трансформиран во модерен семеен дом при чие уредување е користена мешавина на оригиналните детали и модерниот дизајн. Сопствениците сакале нивната куќа да содржи цврсти структурни елементи, па архитектите се определиле да направат проект во кој просториите се „влеваат“ една во друга и креираат […]

ФОТО: Ќерката на чеченскиот државен лидер со своја модна колекција

ФОТО: Ќерката на чеченскиот државен лидер со своја модна колекција

Една од ќерките на чеченскиот државен лидер Рамзан Кадиров, 18-годишната Ајшат ја претстави својата прва модна колекција, во којашто главен моден додаток е хиџабот. Дебито на младата дизајнерка се случи во средата во чеченскиот главен град Грозни. Креациите одговараат строго на исламскиот начин на облекување во Чеченија. – Погледнав многу слики и се инспирирав од […]

„ИКЕА“ комплет за внатрешна градина

„ИКЕА“ комплет за внатрешна градина

„Спејс 10“, иновативната лабораторија на компанијата „ИКЕА“ креираше зелен мебел што претставува специјална градина за одгледување на билки, овошје, зеленчук и зачини. „Гролрум“ ги инспирира луѓето да ја одгледуваат храната во многу полокални и поодржливи услови, а при тоа, со висината од 2,7 метри, им овозможува на луѓето да одгледуваат билки во затворен простор. Специјално […]

Уникатни дрвени славини

Уникатни дрвени славини

Полската компанија „Грин хоум дизајн“ претставува првиот и единствен производител на дрвени славини за тоалети. Нивните производи се уникатни во светот, рачно креирани со беспрекорна прецизност и текстура. Во оваа колекција полската компанија претстави производи креирани од четири видови на дрво – европската даб, американски костен, африкански махагони и црн и бел абонос. Пред да […]