Мода и Дизајн

„Ајфон 7“ во чест на годината на Петелот

„Ајфон 7“ во чест на годината на Петелот

„Леџенд“, финската компанија што се занимава со креирање на луксузни уреди, ни го претставува специјалното издание за годината на Петелот. Бројните интригантни детали се видливи на овој „Ајфон 7“ модел. Примамливиот петел креиран од 24-каратно злато, окружен со традиционални кинески симболи, во устата држи осум среќни амајлии од кинеската култура што се поврзани заедно. Три […]

ФОТО: Куќа со линеарна архитектура

ФОТО: Куќа со линеарна архитектура

Елегантната станбена единица е сместена во аргентинскиот град Сан Франциско. Куќата се вклопува во пејзажот и во вкупната еколошка рамнотежа. Објектот поседува едноставни и многу смели линии. кои создаваат правоаголем дизајн целосно посветен на опкружувањето. И ентериерот поседува едноставен и линеарен дизајн, а сите соби се свртени кон северната страна и имаат поглед кон паркот. […]

Нови „Мастер Динамик“ слушалки

Нови „Мастер Динамик“ слушалки

Новите „Мастер Динамик МВ50“ слушалки имаат преубава минималистичка и индустриска естетика. Најновата понуда на овој бренд ги комбинира компонентите од нерѓосувачки челик со специјално машински произведена антена од алуминиум. Квалитетната кравја кожа, мемориската пена и нежната телешка кожа исто така придонесуваат на врвниот изглед на овоие слушалки. Рачно изработените драјвери од берилиум во внатрешноста на […]

ФОТО: Модерна куќа во рурален стил

ФОТО: Модерна куќа во рурален стил

Американското архитектонско студио „Трнбал Грифин Хеслуп“ редизајнираше напуштена стара куќа, претворајќи ја во модерен дом со традиционален рурален стил. Куќата „Лид Платинум“ се наоѓа на имотот од 160 хектари „Хапомон Ранч“, во близина на калифорнискиот град Петалум и е адаптирана за потребите на млада брачна двојка со три деца. Клиентите барале куќата да наликува на […]

Идилична куќа од рециклирани гасни цевки

Идилична куќа од рециклирани гасни цевки

Во близина на езерото Винипег во Канада е изградена модерна и стилски уредена куќа, од која се пружа неверојатен поглед кон нејзиното опкружување. Куќата „Пол Хаус“ е изградена на метална база вградена во варовничките камења кои го карактеризираат овој предел, а нејзината стабилност е обезбедана од конструкција изработена од рециклирани гасни цевки, кои на целата […]

Дрвено осветлување со издигнувачки прекинувач

Дрвено осветлување со издигнувачки прекинувач

Едноставниот дизајн на осветлувањето ја оживува магијата. Ли Зан Вен е кинески дизајнер кој ја креирал „ХЕНГ баланс“ лампата. Осветлувањето се состои од едноставни дрвени топки што се сместени во минималистичка дрвена рамка и се користат како светлосни прекинувачи. Сијаличките се поставени во внатрешноста на елипсовидната рамка и кога лампата е вклучена нејзината рамка свети […]

Столица за нишање со геометриски дизајн

Столица за нишање со геометриски дизајн

„Геометрик Стол“ на Катја Западинска, претставува парче мебел што го добило неговото име поради едноставната конструкција составена од само пет геометриски елементи што се натпреваруваат со изгледот и како големи делови на 3Д сложувалка стојат на едно место. Дизајнирана за сите луѓе кои не можат да „седат мирно“, формата на оваа столицата овозможува мирно седење […]

Идните невести одбираа совршена венчаница

Идните невести одбираа совршена венчаница

Петтата модна ноќ на невестите под мотото „REAL VENUE FOR REAL BRIDES“, вчеравечер ја отвори ревијата на салонот за венчаници „Зиане“ со креација која ја носеше познатата тв водителка Милена Антовска во „Скопје Мериот хотел“. „Инспирацијата за колекцијата ја добив замислувајќи ги идните невести како од спортската дневна линија на облекување се трансформираат во гламурозен […]

Осветлување со допир на магија

Осветлување со допир на магија

Ова е спектакуларна светлосна иновација, дело на јапонскиот бренд „Цитзен“ во соработка со парискиот архитект Тсујоши Танеон од „ДГТ“ студиото. Ова осветлување е именувано „Лајт ис Тајм“ и составено е од над 65.000 светлосни механизми на часовници. Секој од нив е прикачен за плафонот со метални нитни, а оваа инсталација е наместена во „Токио Спирал“ […]

Вог обвинет за фотошопирање на насловната страна со познати манекенки

Вог обвинет за фотошопирање на насловната страна со познати манекенки

Списанието Вог е обвинето за фотошопирање на новата насловна страна за манекенката за поголеми броеви конфекција Ешли Греам да изгледа потенка. Насловната страница за март се појави со наслов „Револуција на убавината“, а на неа се Џиџи Хадид, Ешли Греам, Кендал Џенер, Адвоа Або, Ли Вен, Виториа Черети и Иман Хамам и тврди дека новите […]

ФОТО: Камена куќа со модерна архитектура во Бугарија

ФОТО: Камена куќа со модерна архитектура во Бугарија

Во бугарското место Трговиште е изградена куќата „Слајт Слоуп Лонг“, која претставува модерна станбена единица, која со својот изглед потсетува на пештера, од каде се пружа поглед кон падината под неа. Куќата е така поставена што овозможува дијагонален влез на светлина во внатрешноста, а висината на нејзините простории е различна во зависност од степенот на […]