Мода и Дизајн

ФОТО: Модерна естетика на компактен индустриски стан

ФОТО: Модерна естетика на компактен индустриски стан

Во њујоршкиот Менхетен се наоѓа стан наречен „Урбан Оејзис“, дизјаниран е од страна на компанијата „Мотијани Дизјан“, кој со својата единственост совршено ги прикажува шармот и индивидуалноста на тој дел од Њујорк во целото негово светло. Со комбинација на модерни и електични дизајнерски елементи со индустриски позадини, овој стан поседува се што е потребно за […]

ФОТО: Новите чевли на Лубутин инспирирани од Францускиот суд

ФОТО: Новите чевли на Лубутин инспирирани од Францускиот суд

Лубутин ја презентираа новата ексклузивна капсулна колекција, потпишана од страна на познатиот бренд. Новата колекција дизајнирани чевли доаѓа како резултат на соработката со онлајн-шопинг платформата „Мода операнди“. Колекцијата е инспирирана од костимите на францускиот суд од 18 век, а Лубутин создаде три дизајни на чевли со везени детали од сребро и злато. Чевлите се рачно […]

Есенска долна облека на „Викторија сикрет“

Есенска долна облека на „Викторија сикрет“

Познатиот бренд за долна облека „Викторија сикрет“ во мини едиторијал ја претстави новата колекција долна облека. Маички-градници, долна облека и тексас облека е новото од „Викторија сикрет“, а официјално колкецијата ќе биде лансирана оваа есен. Главни ѕвезди во кампањата се моделите Елса Хоск, Сара Сампајо, Џазмин Тоукс и Стела Максвел, кои ги промовираа парчињата во […]

Луисана Лопилато во нова модна кампања

Луисана Лопилато во нова модна кампања

Ѕвездата од серијата „Млади бунтовници“, Луисана Лопилато, е лицето од новата модна кампања на „Витамина“. Таа ги претстави модните предлози за сезоната пролет/лето 2018 на брендот основан во Буенос Аирес. На рекламите фотографии убавата Аргентинка е облечена во колоритна облека за летните денови.

ФОТО: Еколошка куќа изградена околу вертикална градина

ФОТО: Еколошка куќа изградена околу вертикална градина

Желбата за поврзување со природата, не е толку необична и многу модерни и современи куќи се дизајнирани на начин да го овазможат тоа. Куќата „МеМо“ е токму една од они. Сместена во Буенос Ајрес, оваа куќа има 215 метри квадратни простор за живеење. Куќата се наоѓа на мала парцела меѓу две постоечки градби. Поради љубовта […]

Ќерката на Лени Кравиц стана заштитно лице на Ив Сен Лорен

Ќерката на Лени Кравиц стана заштитно лице на Ив Сен Лорен

Козметичката компанија Ив Сен Лорен ја избра Зое Кравиц, ќерката на американскиот музичар Лени Кравиц, за свое заштитно лице. „Ив Сен Лорен отсекогаш била моја омилена марка. Во колекциите тие комбинираат лесна елеганција и смели комбинации, со помош на кои можам да го предадам своето видување за убавина и мода. Во нивните производи секогаш има […]

Колекцијата „Иники“ на „Адидас“ станува побогата за жолти патики

Колекцијата „Иники“ на „Адидас“ станува побогата за жолти патики

По разните летни нијанси, „Иники“ патиките на „Адидас“ добија нов сјај. Најновата верзија на популарните патики доаѓа во жолта боја и изгледаат одлично. Се очекува патиките „Голденроуд“ во продажба да се најдат кон крајот на летото, а малопродажната цена треба да биде 120 долари. „Адидас“ оваа година објави дека патиките на „Иники“ колекцијата ќе бидат […]

ФОТО: Семејна куќа „Хопкинс Хаус“ во Лондон

ФОТО: Семејна куќа „Хопкинс Хаус“ во Лондон

Во британскиот главен град Лондон е изградена семејната куќа „Хопкинс Хуас“, која е вистински пример на раната хај-тек архитектура, што се какрктеризира со употреба на бетонски блокови, метални рамки и стаклени ѕидови. „Хопкинс Хаус“ се состои од две нивоа, кои меѓусебно се поврзани со подвижен мост. Гледано од надвор, се добива впечаток дека куќата има […]

ФОТО: Весели идеи за украсување на саксии

ФОТО: Весели идеи за украсување на саксии

Ви се здосадија обичните земјени саксии со типична црвеникава боја на теракотите? Не ви преостанува ништо друго туку да земете четка во рака, да ја пуштите фантазијата и да ги обоите своите теглички за цвеќе. Така за кратко време ќе го промените изгледот на балконот или внатрешноста на својот дом, пишува „Јутарњи лист“. Малку боја […]

ФОТО: Убав прибор за јадење

ФОТО: Убав прибор за јадење

Зара и Урбан Аутфитерс (Urban Outfitters) се креирани токму во овој стил, во своите линии на домашни декорации, овие марки ни претставија прибор за јадење во нијанси на грива на магичен и митолошки еднорог. Кога зборуваме за сет кој потекнува од марката Urban Outfitters, тој е изработен за четири лица од квалитетен инокс, а едноставно […]

ФОТО: Иновативна куќа на склопување

ФОТО: Иновативна куќа на склопување

Познатиот холандски дизајнер Каспер Шолс изгради динамична куќа наменета како хоби простор за неговата мајка. Куќата „Гарден Хаус“ е сместена во градината на родителската куќа на дизајнерот и е изградена од дрво од елка, со што на прв поглед делува како типична шупа во градина. Меѓутоа, архитектот ги раздвоил внатрешните греди и стаклената конструкција од […]