Мода и Дизајн

Шведски модни агенти во потрага по манекенки во клиника за анорексични

Шведски модни агенти во потрага по манекенки во клиника за анорексични

Модни агенти од Шведска трагаат по идни топ модели и манекенки во клиниките за лечење на лица заболени од анорексија, објави шведскиот весник „Метро“. Весникот наведува дека гневни лекари во овие клиники изјавиле оти модни агенти често ги посетуваат нивните институции со цел да пронајдат „идеални“ топ модели. – Мислам дека ова е страшно. Скаути […]

Розовиот дијамант „принцеза“ на аукција во Њујорк продаден за 40 милиони долари

Розовиот дијамант „принцеза“ на аукција во Њујорк продаден за 40 милиони долари

Розов дијамант од 34,64 карати вчера беше продаден на аукција во Њујорк за 40 милиони долари, што претставува најнов рекорд на аукциската куќа „Кристи“. Наречен „принцеза“, овој скапоцен камен, според мислењето на стручњаците за скапоцени камења, е „еден од најголемите и најубави розови дијаманти во светот“.  Анонимниот купувач телефонски договори цена од 39.323.750 долари, што е повеќе од милион […]

ФОТО: „READY TO WEAR“ моден викенд во Скопје Сити Мол

ФОТО: „READY TO WEAR“ моден викенд во Скопје Сити Мол

Од 11-ти до 13-ти  април, по иницијатива на Скопје Сити Мол а во соработка со Моден викенд Скопје, во Скопје Сити Мол се одржа првиот „Ready to Wear fashion weekend”  во Македонија. Преку 20 светски модни брендови присутни во трговскиот центар ги претставија своите најнови колекции од сезоната пролет/лето 2013.  

ФОТО: Адриана Лима топлес за Esquire

ФОТО: Адриана Лима топлес за Esquire

Бразилската убавица, 31-годишната Адриана Лима се фотографираше за мајското издание на британското списание Esquire. Мет Џонс е автор на трите црно-бели фотографии на кои Лима е топлес, во кратки панталончиња и во бикини.

Моден хит: Со Груевски и на пазар

Моден хит: Со Груевски и на пазар

И модната недела кој се одржува деновиве не го заборави премиерот Груевски. На ревијата завчера манекенките промовираа ташна за на пазар со ликот на Груевски. Нашите дизајнери така го вброија во редот на познати личности на ташни. Долче и Габана минатата година на нивната колекција ташни го ставија маршалот Јосип Броз – Тито, на ташна […]

ФОТО: VIBRAZIONI by Александра Митковска и Росица Мршиќ на 7. сезона на Моден Викенд Скопје

ФОТО: VIBRAZIONI by Александра Митковска и Росица Мршиќ на 7. сезона на Моден Викенд Скопје

На 10-ти април, во просториите на Cubus комплексот, се одржаа ревиите на кои своите најнови колекции ги претставија добро познатите македонски модни креаторки: VIBRAZIONI by Александра Митковска и Росица Мршиќ.

ФОТО: Најплатениот манекен на светот

ФОТО: Најплатениот манекен на светот

Британецот Дејвид Ганди е роден во 1980 година и во моментов е најплатениот манекен во светот. Тој е актуелен со новата реклама за парфемот на Долче и Габана – „Light Blue“. Овој убавец е висок 189 сантиметри, а по него лудуваат жените, но и агенциите за манекени, според неофицијалните податоци тој минатата година заработил на […]

ФОТО: Мила Кунис прекрасна со накитот на Гемфилдс

ФОТО: Мила Кунис прекрасна со накитот на Гемфилдс

Мила Кунис стана заштитно лице на компанијата за етичко ископување на скапоцени камења, Гемфилдс. 29-годишната актерка истакна дека секој што купува скапоцени камења би требало вистински да се заинтересира за нивното потекло. Гемфилдс се залага за етичко ископување на скапоцени камења во Замбија, ги штити вработените и природата околу рудниците.

ФОТО: Моден Викенд Скопје 7 во Амбасадата на Шпанија

ФОТО: Моден Викенд Скопје 7 во Амбасадата на Шпанија

На 8 – ми април, во Амбасадата на Шпанија, се одржа вечерта на седмата сезона на Моден Викенд Скопје, на која со моден перформанс се претстави младата дизајнерка Јована Филиповиќ, а веднаш после нејзиното излагање беше прикажана новата колекција на Роберт Ивановски.

ФОТО: Моден Викенд Скопје 7 – последен ден во салонот Ауди – Порше Македонија

ФОТО: Моден Викенд Скопје 7 – последен ден во салонот Ауди – Порше Македонија

На 7 – ми април со ревиите на Маја Кикириткова, Христина Деспотовска, Dea Sposa и Lidiya Georgieva се одржа последната вечер во салонот Ауди – Порше Македонија. Во првите редови, покрај модната патека, може да се забележат Алек Наумовски, Викторија Лоба, Васил Зафирчев, Зоран Василевски, мистерот на Македонија Ивица Симоновски, припадници на дипломатскиот кор во […]

ФОТО: Трета вечер на Моден Викенд Скопје 7

ФОТО: Трета вечер на Моден Викенд Скопје 7

На 4-ти април, Во просториите на салонот Ауди – Порше Макдонија, се одржа третата вечер на седмата сезона на Моден Викенд Скопје. Посетителите ги проследија најновите колекции на Елена Спасовска, студентите од факултетот за моден дизајн на Европски Универзитет Р. Македонија, „Виба Текс“ и Сека Радончиќ.