Мода и Дизајн

ФОТО: Гвинет Палтроу се обиде со дизајнирање на чанти и чевли

ФОТО: Гвинет Палтроу се обиде со дизајнирање на чанти и чевли

Сите обожаватели на холивудската миленичка Гвинет Палтроу досега веќе сигурно се добро запознаени со блогот кој позната актерка го води на страницата goop.com. Освен што таму ги дели своите кулинарски совети, цртички од патувања, шопинг идеи и предлози за нега на духот и телото, убавата русокоса редовно претставува ексклузивни соработки со познати модни куќи, кои заедно со неа осмислуваат, […]

55 милиони долари за најскапиот ѓердан на светот

55 милиони долари за најскапиот ѓердан на светот

На пазарот излегува најскапиот ѓердан во светот. Тој ќе биде претставен на саемот за накит во Сингапур, како одраз на зголемениот апетит во Азија за скапоцени камења и украси. Ѓерданот е создадена од луксузната марка накит “Mouawad”, а ќе чини 55 милиони долари. Се состои од голем жолт дијамант од 407 карати и 90 бели […]

Најефикасни трикови против мрсна коса

Најефикасни трикови против мрсна коса

Иако сте ги пробале сите можни скапи и ексклузивни средства за да се ослободите од мрсната коса без сјај, и ништо не ви помогнало, стилистите ве советуваат да пробате неколку едноставни, но ефикасни совети. Боете ја косата, велат тие. Бојата за коса е хемикалија која ја крева косата од темен, со што се отежнува патот […]

ФОТО: Креативна светлосна инсталација

ФОТО: Креативна светлосна инсталација

За време на овогодинешниот Фестивал на Дизајнот во Лондон, канадскиот бренд „Bocci“, претстави светлосна инсталација во музејот „Викторија & Алберт“. Наречена е „28.280“, а ја дизајнираше Омер Арбел. Оваа инсталација е масивно вертикално поставено осветлување, кое се наоѓа во главниот атриум на овој музеј во Лондон. Инсталацијата се спушта низ голема постоечка празнина по целата […]

Марк Џејкобс ја раскина 16-годишната врска со „Луј Витон“

Марк Џејкобс ја раскина 16-годишната врска со „Луј Витон“

Креативниот директор на француската модна куќа „Луј Витон“, Марк Џејкобс (50), по 16 години ја напушти оваа компанија, само неколку дена откако беше објавена новата колекција есен-зима, пренесуваат светските медиуми. Неговиот заменик сè уште не ѝ е познат на јавноста, но се претпоставува дека тоа би можел да биде Николас Гесквајр, дизајнер кој претходно работел […]

Почнува Неделата на дизајн во Скопје

Почнува Неделата на дизајн во Скопје

Над 200 учесници од десетина земји, 12 креативни работилници, 36 комерцијални изложби и шест концерти на регионални бендови во вечерните термини ќе понуди третото издание на Неделата на дизајн во Скопје (Skopje Design Week), која ќе се одржува од денеска до 6 октомври во Куршумли ан. Манифестацијата ќе биде отворена вечер во 20 часот, а од утре […]

Скопска недела на дизајн од утре до 6 октомври

Скопска недела на дизајн од утре до 6 октомври

Над 200 учесници од десетина земји, 12 креативни работилници, 36 комерцијални изложби и шест концерти на регионални бендови во вечерните термини ќе понуди третото издание на Неделата на дизајн во Скопје (Skopje Design Week), која ќе се одржува од утре до 6 октомври во Куршумли ан. Манифестацијата ќе биде отворена утревечер, а од 2 октомври […]

Денови на модата во Штип

Денови на модата во Штип

Во рамки на Деновите на модата во Штип вечер ќе се оджат три модни ревии, на кои штипските конфекции ќе ги претстават своите колекции за есен-зима. Валентина Пешевска-Јованова, сопственик на модната конфекција „ВИБА“, која веќе на јавноста ја претставува својата втора колекција на брендот ВИБА изјави дека идејата за организирање на Денови на модата е одлична […]

Фемен упаднаа на модната писта

Фемен упаднаа на модната писта

Феминистиките со голи гради се појавија на модната писта во Париз. Украинската феминистичка организација „FEMEN“ упадна на ревијата на Нина Ричи додека манекенките ги шетаа по пистата елегантните модели. „Моден фашизам!“, извикуваа феминистиките. Обезбедувањето веднаш реагирало, а сликите од нивната борба со разголените жени ја потиснаа во втор план ревијата и го обиколија светот.

ВИДЕО: Започна модната недела во Штип

ВИДЕО: Започна модната недела во Штип

Со гламурозна модна ревија на градскиот плоштад во Штип и официјално започна манифестацијата „Денови на модата Штип 2013“. „Големото отворање на манифестацијата ‘Денови на модата Штип 2013 година’ беше осмислено од страна на Даниел Папаров и Сања Шутевска. Модните студија ‘Црнокрак’ и ‘Макмоделс’ помогнаа при изборот и обуката на младите момчиња и девојки од Штип […]

„Денови на Модата 2013“ во Штип

„Денови на Модата 2013“ во Штип

Штип, или како што многумина го нарекуваат „македонскиот Мичиген“, поради експанзијата на текстилната индустрија, во наредните три дена ќе биде центар на модните случувања. Манифестацијата „Денови на модата“, која за првпат годинава ја организира Општина Штип, има цел да го етаблира Штип како град на модата. Официјалниот дел од манифестација ќе започне на градскиот плоштад […]