Мода и Дизајн

Во Штип од утре „Денови на модата“

Во Штип од утре „Денови на модата“

Во Штип од утре почнува манифестацијата „Денови на модата“. Како што соопшти градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев на денешната прес-конференција во рамки на манифестацијата „Денови на модата“ од 26 до 29-ти септември ќе се одржа модни ревии, ноќен шопинг, а општината обезбедува и бесплатен превоз за оние кои ќе ги посетуваат ревиите во објектот на поранешен […]

Лустер од пердуви

Лустер од пердуви

Модерната елеганција може да биде постигната со помош на само еден лустер, прекриен со бели пердуви. „Еос“ лустерот со пердуви кој го креираше „Вита бренд“, опфаќа свет на природни материјали. Автентичните птичји пердуви обликуваат единствена неверојатна лампа, која ја филтрира светлината и создава совршен амбиент, додавајќи шарм и елеганција на секој простор. Секој пердув е […]

ФОТО: Ангелите на Викторија уживаа во Сент Тропе

ФОТО: Ангелите на Викторија уживаа во Сент Тропе

Алесандра Амбросио и Кендис Сванпул уживаа во убавините на Сент Тропе. На фотографиите објавени на социјалните мрежи се гледа дека и покрај работните обврски, моделките навистина се забавувале на француската ривиера.

ВИДЕО: Модата на доделувањето на Emmy наградите

ВИДЕО: Модата на доделувањето на Emmy наградите

Вечерта кога заблескаа телевизиските ѕвезди, свеченото доделување на Emmy наградите и овој пат беше полна со изнанадувања и забава. Најмногу пофалби од модните експерти добија Клер Дејнс од серијата Homeland, ѕвездата на Modern Family, Софија Вергара, Кери Вашингтон од Scandal, супермоделот Хајди Клум… [nggallery id=226] [nggallery id=227] [nggallery id=228]

ACTRESS прв македонски парфем од Тања Кокев

ACTRESS прв македонски парфем од Тања Кокев

Mодната креаторка Тања Кокев утревечер во 20 часот на платото пред новиот Македонски народен театар, ќе го промовира својот парфем ACTRESS by Kokev. Парфемот е направен во најпрестижната фабрика Parfume world cosmetic, каде се произведуваат мириси за најпознатите светски брендови. Основните мирисни ноти доаѓаат од ружа, цимет и мандарина во една специфична мешавина со уникатен […]

Кејт Мос ќе позира за Плејбој за својот 40-ти роденден

Кејт Мос ќе позира за Плејбој за својот 40-ти роденден

Модната икона Кејт Мос за својот 40-ти роденден ќе позира гола за американското издание на списанието „Плејбој“. Британската манекенка ќе се појави на насловната страница од јануарското издание, со кое ќе биде одбележана 60-годишнината од постоењето на ова машко списание. Уредникот на весникот Џими Јелинек изјави за „Лос Анџелес Тајмс“, дека Кејт е „соврешена“ за […]

Наомби Кемпбел: Во модата царува расизмот

Наомби Кемпбел: Во модата царува расизмот

За време на модната недела во Лондон, познатата манекенка Наоми Кемпбел уште еднаш го искажала своето мислење околу ангажирањето само на бели девојки за модни ревии. – На модните ревии има само бели девојки. Девојките не се бираат поради талент или убавина, туку поради бојата на кожата – тврди Кемпбел. Ова не е прв пат […]

ФОТО: Бел декор за есен

ФОТО: Бел декор за есен

Есента е речиси синоним за богата палета на бои, која содржи нијанси како што се портокалова, црвена, кафена, жолта и виолетова. Сепак, тоа не значи дека мора да ги користите овие бои ако сакате убав есенски декор за вашиот дом. На пример, можеби сакате да пробате бел декор оваа година. Белата боја е поврзана со […]

Викторија Бекам ќе ја дизајнира облеката за филмот „50 нијанси сиво”

Викторија Бекам ќе ја дизајнира облеката за филмот „50 нијанси сиво”

Викторија Бекам ќе ја создаде облеката за филмот „50 нијанси сиво” според книгата на Е. Л. Џејмс. 39-годишниот модел и дизајнер ќе создаде колекција на секси облека за студентката Анастеасија Стил и бизнисменот Кристијан Греј. “50 нијанси сиво” ќе биде повеќе од филм”, изјави извор за британските медиуми, кој откри дека сопругата на Дејвид Бекам […]

ФОТО: Сандра Булок за Vogue

ФОТО: Сандра Булок за Vogue

Холивудската ѕвезда Сандра Булок, добитничка на Оскар и една од најценетите актерки во Холивуд, во новиот број на списанието Vogue отворено зборува за својот брак и развод. Кратко по добивањето на Оскарот за улогата во филмот „Blind Side“ таа дознава дека нејзиниот сопруг, со кој била пет години во брак, и бил неверен, По три години, 49-годишната […]

ФОТО: Блејк Лајвли „го украде“ вниманието во Милано

ФОТО: Блејк Лајвли „го украде“ вниманието во Милано

На модната ревија на Гучи во Милано, сите очи беа вперени кон Блејк Лајвли. 26-годишната актерка изгледаше прекрасно во тесниот кожен фустан. Од првиот ред во друштво на Ана Винтур, главната уредничка на „Вог“, таа го следеше модното шоу за колекцијата пролет/лето 2014 на Гучи.