Мода и Дизајн

Скапоцена футрола за АјФон

Скапоцена футрола за АјФон

Италијанскиот луксузен бренд „Buccellati“ ги претстави своите нови креации на саемот Baseworld што се одржува во моментов во швајцарскиот град Базел. Два предмета кои тие ги претставија ја понесоа титулата на најскапи футроли за iPhone 5s и iPad mini – нивните цени се 206.000 долари и 481.000 долари. Инспирирани се од соларните илустрации на Леонардо Да […]

Ретро златен фрижидер

Ретро златен фрижидер

Не постои подобар кујнски апарат од фрижидер во златна верзија. „Smeg Gold Retro“ – уникатен фрижидер кој на совршен начин ќе ја освежи вашата кујна и ќе биде предмет на воодушевување од вашите гости. Овој фрижидер е дизајниран во ретро стил, а благодарение на својата златна фасада, тој има и преубав сјај. За да стане […]

ФОТО: Држачи за таблет – за модерни готвачи

ФОТО: Држачи за таблет – за модерни готвачи

Сега е толку лесно да се најде се што ви е потребно на Интернет, при што печатена форма на одреден прирачник, или во случајов готвач, практично стана бескорисно. Сега многу работи како што се готвачите, станаa колекционерски предмет. Сега нив ги заменија АјПад и таблет уредите. Наместо да купувате печатен готвач сега можете да купите […]

ФОТО: Канцеларии на „Гугл“ во Амстердам

ФОТО: Канцеларии на „Гугл“ во Амстердам

За сите оние кои се заинтересирани за он лајн проекти, погледнете ги новите канцеларии на компанијата „Гугл“ во Амстердам, Холандија. Внатрешноста на овој креативен работен простор кој го дизајнираше студиото D/DOCK, е инспириран од гаража во која основачите на компанијата „Гугл“ (Лери Пејџ и Сергеј Брин) ја започнаа оваа работа. Според дизајнерите, „извртените елементи ширум […]

ФОТО: Луксузни креветчиња за кучиња

ФОТО: Луксузни креветчиња за кучиња

Овие луксузни креветчиња за кучиња од компанијата „Dogghaus“ сигурно ќе го разубават животот на вашето куче. Од лежалка во облик на купола, до оние со монограм, овие кревети се олицетворение на луксуз. Вашето куче ќе ја цени удобноста, додека вие го цените стилот. Некои од материјалите кои се користат за изработка вклучуваат квалитетно дрво, кожа, […]

Столче со две функции

Столче со две функции

„Усит“ или „Столица-скала“ е елегантно парче мебел со две функции: исклучително удобна столица и неверојатно безбедна скала. Авгор е холандскиот дизајнер Маартен Олден, а проектот има чист минималистички дизајн, и лесно се интегрира во различни современи ентериери. Достапна во две верзии и три комбинации на бои, оваа столица високо котира и во прилагодливоста на дизајнот.

Ријана прогласена за модна икона

Ријана прогласена за модна икона

Здружението на американски дизајнери (ЦФДА) ја прогласи Ријана за модна икона за 2014 година. Наградата на 26-годишната пејачка ќе и биде врачена на 2 јуни во Њујорк, на свеченоста по повод годишнината од формирањето на Здружението. Наградата се доделува на познати личности чиј стил на облекување има најголемо влијание врз поп културата ширум светот. Претходни […]

ФОТО: Тренд 2014 – обоено стакло

ФОТО: Тренд 2014 – обоено стакло

Можеби сте забележале парчиња обоено стакло во енериерите во многу списанија во последно време. Од едно парче до цели колекции од обоено стакло, користењето обоено стакло е убав начин да додадете боја и сјај во секој простор и да го нагласите својот стил. Дречлива, жива, и весела лампа од обоено стакло е шик начин да […]

ФОТО: Книгите како декоративен елемент

ФОТО: Книгите како декоративен елемент

Зошто да ги чувате своите книги на таванот, кога можете да ги искористите за да го покажете својот стил и да го украсите вашиот дом. Еве неколку начини на кои можете да ја трансформирате својата колекција книги во модерен декор на ентериерот. Наједноставен начин да ги покажете своите книги е едноставно да ги изложите на полиците. Големите […]

ФОТО: Иновативен кревет на иднината

ФОТО: Иновативен кревет на иднината

„DesleeClama“ е компанија која спиењето го сфаќа многу сериозно. Нејзина цел е спојување на дизајнот и технологијата, за да на своите клиенти им пружи најудобен можен сон. За таа цел оваа белгиска компанија го дизајнираше „Sleeping Tomorrow“, револуционерен концепт на кревет на иднината. Овој кревет претставува органски дизајн, како и најмодерните технички можности, креативно интегрирано во […]

Минималистичка „Софист“ софа

Минималистичка „Софист“ софа

Суле Коч, индустриски дизајнер од Истанбул, ја креираше „Софист“ софата, интригантно и поинакво парче мебел. Оваа софа е направена од едносавна метална рамка украсена со перници. Со единствени карактеристики како што се специјални „џебови“ за чување книги и мала дрвена масичка, „Софист“ е тип на мебел што додава чувство на „лудост“ во домот. Тоа е […]