Мода и Дизајн

ФОТО: Семејна куќа со необичен дизајн

ФОТО: Семејна куќа со необичен дизајн

Во австралискиот град Мелбурн е изградена современа семејна куќа во викторијански стил, која со својот необичен дизјан воспоставува баланс меѓу индустирската естетика и станбениот комфор. Куќата од едната страна е поврзана со улицата и од другата го заобиколува внатрешниот двор. На ваквиот необичен изглед е надоврзан косиот покрив и мудрото позиционирање на фасадата. Горниот кат […]

Дрвена плоча – трпезариска маса

Дрвена плоча – трпезариска маса

Современиот начин на живот ни донесе нови трендови, материјали во сите сфери на ентериерот па и кога станува збор за трпезариските маси. Се почесто можеме да видиме маси кои се направени од пластика, стакло, метал или во некоја комбинација на овие материјали. Но, ако сте од оние кои фантазираат за вистинска голема селска кујна со […]

Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит само во одредени продавници

Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит само во одредени продавници

Најк Ер Форс 1 е планетарно познат модел, а од овој месец новиот модел Најк Ер Форс 1 Ултра Флајкнит се продава во продавници ширум светот, само во бела боја. За разлика од кожните Најк Ер Форс 1, Ултра Флајкнит е направен од лесен проѕирен материјал, а патиките истовремено се и многу удобни. Карактеристично е […]

ФОТО: Планинска куќа во облик на кристал

ФОТО: Планинска куќа во облик на кристал

Куќата се наоѓа во германското село Плиезхаусен, во близина на Штутгарт. Минималистичката бетонска куќа е свртена кон улицата со минимални прозорци за да се обезбеди колку што е можно приватност. Двете пократки страни на куќата се паралелни со драматичните линии на покривот, што на геометриската куќа и даваат скулптурално чувство. Просториите имаат различни висини на […]

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Во деведесетите години од минатиот век Ева Херцигова беше едно од најбараните лица во светот на моделингот, а денеска ретко кој би ја препознал. Чешката манекенка Ева Херцигова ретко се појавува во јавноста, за разлика од своите колешки Наоми Кемпбел и Синди Крафорд. И додека нејзините некогашни сопарнички во светот на модата, на неодамна одржаните […]

Почина Лаура Бјаџоти, „Кралицата на кашмирот“

Почина Лаура Бјаџоти, „Кралицата на кашмирот“

Италијанската модна дизајнерка Лаура Бјаџоти, позната како „Кралица на кашмирот“, почина на 74-годишна возраст како последица од срцев удар, соопшти денеска нејзината ќерка. Бјаџоти доживеала срцев удра во средата вечерта во нејзиниот дом во Рим. Лекарите успеале да ја реанимираат, но при ударот дошло до тешко оштетување на мозокот, по што таа набрзо починала. Лаура. […]

Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи на шестмина млади македонски брендови во период 2016 – 2017 година ќе биде поставена од денеска до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн центарот „Јавна соба“ […]

Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи произведени од страна на шестмина млади македонски брендови во период 2016 – 2017 година ќе биде поставена од утре до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн […]

На пазарот стигнаа фармерки кои лесно можат да се претворат во многу куси панталони

На пазарот стигнаа фармерки кои лесно можат да се претворат во многу куси панталони

Оваа година имавме можност да видиме разни модели на фармерки, од тие со пластичен материјал на колената па до целосно пластични и проѕирни фармерки. А сега на ред дојдоа „фармерки што се одвојуваат” т.е. панталони кои лесно се претвораат во шорц. „Фармерките во два дела” се производ на Опенинг Церемони и Y/Project. Достапни се во […]

За 10 фунти купила прстен со бријлијант од 26 карати

За 10 фунти купила прстен со бријлијант од 26 карати

Една Англичанка во 80-те години од минатиот век купила прстен на распродажба за само 10 фунти, но по повеќе од три децении случајно дознала дека тој има многу поголема вредност. Имено, се утврдило дека „камчето“ на прстенот е всушност брилијант од 26,27 карати. За неколку дена прстенот ќе се најде на аукција на „Сотбис“. Тој […]

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Стан со мала квадратура со иновативен додаток

Кога станарите на стан на приземниот дел на зградата Вила Магдалена, сместена во бразилскиот град Сао Паоло, се почувствувале по малку клаустрофобично, студиото ВАГА било ангажирано да дизајнира дополнителен простор… Зградата во која се наоѓа станот е мала, така што архитектонската компанија креирала додаток кој бил единствена опција за да се сместат во него две […]