Забава

Фановите на Бибер го молат да ја одложи турнејата

Фановите на Бибер го молат да ја одложи турнејата

Поради опасноста од терористички напади, фановите на Џастин Бибер, на социјалните мрежи го молат младиот пејач да ја одложи својата турнеја во Велика Британија. Голем број фанови ја истакнаа потенцијалната опасност од терористички напад како причина дека Бибер треба да го помести датумот на своите концерти, после трагедијата која се случи во Манчестер по концертот […]

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Булевар изграден 1970-те во центарот на јужнокорејскиот главен град Сеул, периодов беше претворен во рекреативен парк. Во должина од вкупно 983 метри беа засадени над 24.000 дрвја, цвеќиња и други растенија. Впечатокот е навистина силен, а пејзажите изгледаат како насликани на најсовремена компјутерска графика. Одговорна за проектот е инженерската компанија МВРДВ, чијашто цел градот да […]

Зошто вкусот на пивото не тера да бараме повеќе?

Зошто вкусот на пивото не тера да бараме повеќе?

Дури и без опивачкиот ефект на алкохолот, вкусот на пивото го засилува лачењето допамин во мозокот, се вели во новото истражување на Универзитетот во Индијана, на коешто се повикува „Дејли Меил“. Допаминот, како невростимулатор, е поврзан со чувството на задоволство и среќа, но и со разните видови зависности. Експериментот со скенирање на мозокот на 49 […]

Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Македонски дизајн на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи на шестмина млади македонски брендови во период 2016 – 2017 година ќе биде поставена од денеска до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн центарот „Јавна соба“ […]

„Баклава“ на манифестацијата „Македонија во чест на Св.Кирил“

„Баклава“ на манифестацијата „Македонија во чест на Св.Кирил“

Во рамки на традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“ денеска во Рим ќе настапи етно музичката група „Баклава“, која ќе ја претстави македонската изворна музичка традиција. Македонската државно – црковната делегација предводена од министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера присуствуваше на молебенот на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“. Со […]

Мачки – средства против стрес на работа во Јапонија

Мачки – средства против стрес на работа во Јапонија

Јапонија е земја каде луѓето остануваат долго време на работа и речиси цело време се изложени на стрес. Но една компанија тврди дека има лек – мачки. Вкупно девет мачки јадат, спијат и слободно се движат во мала канцеларија на ИТ компанијата Ферај во Токио, што на вработените им ја олеснува стресната работа. Шефот на […]

Фенг Шуи: За љубов, среќа и успех потребни се само три растенија

Фенг Шуи: За љубов, среќа и успех потребни се само три растенија

Фенг Шуи филозофијата порачува дека растенијата се основата за добра енергија. Освен тоа што носат рамнотежа и позитивност, некои растенија наводно носат и одредени типови на среќа. Така, волшебниот цвет на орхидејата, според Фенг Шуи, древна кинеска вештина, ставена во просторот користи за пронаоѓање нова љубов. Орхидејата во спалната соба на ноќно орманче покрај кревет […]

Најавени нови епизоди од анимираниот хит „Пепа Прасе“

Најавени нови епизоди од анимираниот хит „Пепа Прасе“

Креаторот на брендот „Пепа Прасе“ Ентертејмент Уан (Entertainment One), соопшти дека планира да сними нови 117 епизоди од истоимениот анимиран филм. „Пепа Прасе“ сега ќе има вкуно 381 епизода, а премиерата на новата сезона е планирана за пролет, 2019 година. Овој анимиран филм е многу популарен повеќе од една деценија, а сопственикот Ентертејмент Уан најави […]

Се продава приватниот авион на Елвис Присли

Се продава приватниот авион на Елвис Присли

Приватниот авион кој му припаѓал на американскиот музичар Елвис Присли ќе биде понуден на аукција откако 30 години стоеше на пистата во американската сојузна држава Ново Мексико. Седиштата од виолетово кадифе и црвен килим ја украсуваат внатрешноста на авионот, дизајниран лично од Елвис. Авионот од 1962 година нема мотор и потребно е целосно реновирање на […]

Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Македонски дизајн на изложба на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград

Изложба насловена „Помеѓу” на дизајн производи произведени од страна на шестмина млади македонски брендови во период 2016 – 2017 година ќе биде поставена од утре до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн […]

Папата Франциско ја праша Меланија дали Трамп го храни со пица

Папата Франциско ја праша Меланија дали Трамп го храни со пица

Папата Франциско на сопругата на американскиот претседател Донад Трамп, Меланија на денешната средба во Апостолската палата и постави малку чудно прашање. Насмевнувајќи се папата ја праша првата дама на САД: „Што му давате да јаде, пица?“. Меланија се насмевка и одговори: „Пица, да“. На денешната средба на папата и Трамп присуствуваа освен Меланија и неговата […]