Забава

По 9 години, О Џеј Симпсон излегува од затвор

По 9 години, О Џеј Симпсон излегува од затвор

Поранешната ѕвезда во американски фудбал и глумец О-Џеј Симпсон ќе биде ослободен од затворот во Невада по девет години. – Ви благодарам, кратко кажа 70-годишниот Симпсон, поклонувајќи се пред комисијата која што му одобри предвремено излегување. Симсон беше обвинет за двојно убиство во 1995. година, а лежеше во затвор за вооружен грабеж, напад со смртоносно […]

Почина пејачот на Линкин парк, се самоубил со бесење

Почина пејачот на Линкин парк, се самоубил со бесење

Честер Бенингтон, пејачот на популарниот бенд Линкинг Парк се самоубил вечерва на 41. година, соопштија американските медиуми. Според полицијата, пејачот бил пронајден во неговиот дом во Палос Вердерс во Лос Анџелес во 9 часот по локално време, а самоубиството го извршил со бесење. Честер зад себе остави шест деца од две жени. Пејачот имаше проблеми […]

Малезија ја забрани “Деспасито“

Малезија ја забрани “Деспасито“

Малезија на државните телевизии и радио станици им забрани да го емитуваат светскиот хит “Деспасито“ поради како што се наведува “срамните стихови во песната“. Исто така, на приватните радио и телевизиски станици им се советува “автоцензура“ во однос на оваа песна.

ФОТО + ВИДЕО: На малиот принц Џорџ кралските посети му станаа досадни и исцрпувачки

ФОТО + ВИДЕО: На малиот принц Џорџ кралските посети му станаа досадни и исцрпувачки

Синот на принцот Вилијам и војводката Кејт Мидлтон, малиот принц Џорџ со родители и неговата две години помала сестра Шарлот се на турнеја низ Европа. Додека неговите родители ги извршуваат службените процедури од кралската посета, четиригодишниот Џорџ не се срами да покаже колку овие патувања за него се исцрпувачки и досадни. По слетувањето на кралското […]

Во Турција пронајдено најстарото „смајли“ на светот

Во Турција пронајдено најстарото „смајли“ на светот

Група на турски и италијански археолози пронашле антички сад на кој што имало „смајли“, при ископување во градот Каркамиш во југоисточната провинција Газиантеп во близина на турско-сириската граница. – Едно од најинтересните откритија оваа сезона е садот со „смајли“. Овој сад, кој што се смета дека е изработен околу 1.700 години пне, бил користен за […]

Тереза Меј го осуди начинот на наградување на „ѕвездите“ на Би-Би-Си

Тереза Меј го осуди начинот на наградување на „ѕвездите“ на Би-Би-Си

Британската премиерка Тереза Меј денеска остро ја осуди објавената листа на наградување на вработените во Би-Би-Си, а посебно нееднаквоста и големите разлики во платите меѓу мажите и жените. Меј побара од менаџментот на оваа јавна медиумска компанија да ги „исправи состојбите“ и да овозможи еднаквост во наградувањето. Само две жени се наоѓаат на листата на […]

Француските пратеници ќе можат да ги остават костумите и вратоврските дома

Француските пратеници ќе можат да ги остават костумите и вратоврските дома

Бирото на француското Национално собрание официјално одобри пратениците да можат да присуствуваат на собраниските седници без да носат костуми и вратоврски, јави дописникот на МИА од Париз. – Бирото на француското Собрание потсетува дека не постојат регулаторни одредби кои определуваат како треба да се облекуваат пратениците, со што, не е неопходно да се бара од […]

Во Црна Гора пристигнуваат Де Ниро, Робин Шарма и Шери Блер

Во Црна Гора пристигнуваат Де Ниро, Робин Шарма и Шери Блер

Црна Гора ќе биде домаќин на четвртиот Глобален граѓански форум на кој ќе присуствуваат повеќе светски лидери, членови на кралски семејства, филантропи и славни личности. Така, се очекува доаѓање на собирот на присуствуваат актерот Роберт де Ниро, писателот Робин Шарма, сопругата на поранешниот британски премиер Тони Блер, Шери, како и амбасадорката на добра волја на […]

Бен Афек: Најголем предизвик ми беше да се бакнам со маж

Бен Афек: Најголем предизвик ми беше да се бакнам со маж

Режисерот Кевин Смит предизвика вистинска бура во јавноста, откако по едно прикажување на неговата комедија „Chasing Amy“, снимена пред 20 години, раскажа анегдота за реакцијата на актерот Бен Афлек, откако во една сцена морал да се бакне со неговиот колега Џејсон Ли. – Кога на крајот беше сними бакнежот, Бен рече: Сега сум сериозен актер. […]

„Ер Франс“ формира своја авиокомпанија за евтини летови

„Ер Франс“ формира своја авиокомпанија за евтини летови

Француската авионска компанија „Ер Франс“ денеска соопшти дека ќе формира своја нова филијала за евтини летови под името „Жон“, но висината на цените на билетите и понудените линии ќе бидат објавени во септември, јави дописникот на МИА од Париз. Летовите на средни дестинации ќе се извршуваат од парискиот аеродорм „Шарл де Гол“ почнувајќи од септември, […]

Во Јапонија се организираат погреби за кукли

Во Јапонија се организираат погреби за кукли

Погреб на кукли се случи во јапонската престолнина деновиве. Во „поворката“ организирана од една погребна служба во Токио, љубопитните минувачи можеа секакви играчки, како што е „Хелоу Кити“, на пример. Сепак, се испостави дека не се работи за комерцијално шоу, и дека работата е „посериозна“. Пораката на таа церемонија била дека „не само луѓето имаат […]