Економија

Еврото со најголем пад од јули 2010

Еврото со најголем пад од јули 2010

Европската валута денеска во текот на тргувањето падна на 1.24 долари, што е најнизок износ од 6 јули 2010 година. „Зголемената опасност дека Шпанија ќе побара помош ја намали склоноста на инвеститорите кон ризик“, изјави Дејвид Сон аналитичарот на фирмата „Дејли Еф-Икс“ и додаде дека продолжувањето на кризата во еврозоната би можело да предизвика натамошно […]

Нема понуди за ОХИС

Нема понуди за ОХИС

На тендерот за продажба на акциите на акциите на државата и на Фондот за пензиско осигурување во ОХИС не е доставена ниту една понуда Ниту едно од четирите друштва што подигнаа тендерска документација не доставиле понуда во зададениот рок кој истекува денеска, соопшти Министерствотот за економија. „Во врска со следните чекори за решавање на статусот […]

ВМРО-ДПМНЕ: Славија е споменик на криминалот на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ: Славија е споменик на криминалот на СДСМ

„Ова зад мене е фирмата Славија. Таа е жив споменик за криминалот во приватизацијата на Бранко Црвенковски и СДСМ. Оваа фирма некогаш вработуваше 1.450 луѓе, поседуваше над 200 продавници, хотели, недвижен имот. Се тоа пропадна, го снема, се украде преку ноќ. Вработените од оваа фирма престанаа да добиваат плати од јуни 1993-та година. Цели 39 […]

Цукерберг не е повеќе во 40-те најбогати луѓе во светот

Цукерберг не е повеќе во 40-те најбогати луѓе во светот

Основачот на Фејсбук, Марк Цукенберг не е повеќе во 40-те најбогати луѓе во светот, по падот на акциите на социјалната мрежа, чија вредност за седум дена се намали за 25 %. Акциите се уште продолжуваат да паѓат и синоќа првпат чинеа под 30 долари односно 28,84 доалри. Почетната цена на акциите на Фејсбук, кога беа […]

НБГ:Напуштањето на еврозоната со драстични последици за Грција

НБГ:Напуштањето на еврозоната со драстични последици за Грција

Националната банка на Грција излезе со предупредување – „Ако Грција ја напушти еврозоната, животниот стандард на граѓаните и нивните приходи двојно ќе се намалат, а инфалцијата и невработеноста драстично ќе се зголемат“. За две недели во Грција се одржуваат нови избори, по неуспехот да се усогласат ставовите главно околу почитување на договорот со ЕУ и […]

Опозицијата и власта во ринг за ребаланс на буџетот

Опозицијата и власта во ринг за ребаланс на буџетот

Продолжува дебатата за ребалансот на буџетот. Повторно опозицијата и власта ќе ги вкрстат аргументите за рекомпонирањето на државната каса, само четири месеци, откако буџетот беше изгласан. Опозицијата, вчера жестоко критикуваше, дека ребалансот на буџетот не е навремен и адекватен, поставен е на погрешни претпоставки за растот на економијата, а по него ќе треба да следува […]

Грчката влада ќе ја спасува туристичката сезона

Грчката влада ќе ја спасува туристичката сезона

Грчката преодна влада ја истакна безбедноста во земјата, со оглед на ризикот од масовни откажувања на туристите да дојдат преку летото, поради политичката и економската криза во земјата. „Важно е сликата која е дадена за земјата да одговара на реалноста“, истакнал портпаролот на владата, Димитрис Циодрас. Тој додаде дека Грција е „потполно безбедна дестинација со […]

Ребалансот на буџетот – за опозицијата нереален, најавува нов и во септември

Ребалансот на буџетот – за опозицијата нереален, најавува нов и во септември

Министре Ставревски не ги лажете граѓаните, буџетот е во поголема „дупка“ од таа што ја кратите со ребалансот – со остра реторика настапи опозицијата на денешната седница посветена на ребаланот на буџетот и најави дека Владата крие дека поради големиот дефицит во буџетот најдоцна до септември ќе биде потребен уште еден ребаланс и ќе следи […]

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски е виновен за затворањето на големите фабрики

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски е виновен за затворањето на големите фабрики

ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат Бранко Црвенковски за криминалната приватизација на фабриката Алумина, која како што велат прехранувала 750 семејства и носела годишен прилив од 12 милиони евра. „Оваа фабрика, беше разграбена и раскрчмена во времето на Бранко Црвенковски.Вкупните долгови на скопската фабрика изнесуваа 34 милиони евра, што е за три пати повеќе од вредноста на имотот. […]

Нов удар врз економијата на Шпанија, Грција и Италија

Нов удар врз економијата на Шпанија, Грција и Италија

Кризата ја намали потрошувашката на маслиново масло, а тоа силно ги погоди трите држави кои држат дури 10 проценти од светското производство. И покрај тоа што цената на овој производ е на најниско ниво последнава деценија, домашната потрошувачка опаѓа. Проблемот го отежнува и одличниот род на маслинките во Шпанија, што доведе до создавање вишоци, поради […]

Собранието денеска расправа за ребаланс на Буџетот

Собранието денеска расправа за ребаланс на Буџетот

Собранието на Македонија денеска расправа за ребаланс на Буџетот за 2012 година. Како главна причина за денешниот дневен ред се наведува кризата во Европа, намалувањето на економска активност во земјава и лошите временски услови во почетокот на годинава. Ребалансот на Буџетото се наведува дека е неопходен за остварување на предвидениот раст за оваа година како […]