Економија

САД бара силна Европа

САД бара силна Европа

„Силна Европа и повторно делотворна во најголема можна мера“ им е потребна на САД за да можат заедно во целост да заздрават од економското забавување, изјави синоќа во Стокхолм американската државна секретрака Хилари Клинтон. Таа соопшти дека САД ја поддржува потребата за промени меѓу 17-те земји од еврозоната за Европа да биде поконкурентна и да […]

Владиното Роуд шоу во Скандинавските земји

Владиното Роуд шоу во Скандинавските земји

Владиното Роуд шоу од денеска до петок е во Шведска, Финска, Норвешка и Данска. Премиерот и неговиот тим ќе остварат средби на највисоко политичко ниво, како и бизнис презентации на Република Македонија пред повеќе заинтересирани инвеститори од овие земји. За време на престојот во Стокхолм, Хелсинки, Копенхаген и Осло владиниот економски тим ќе присуствува на […]

Самак: Опозицијата нема поим од странски инвестиции

Самак: Опозицијата нема поим од странски инвестиции

„Опозицијата очигледно нема поим од странски инвестиции и како тие се пресметуваат. Слободно може да ме консултираат, па и со други стручни лица, да дојдеме до некој заеднички јазик за тоа“, изјави министерот за странски инвестиции Веле Самак во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој изјави дека средствата што од 2006 до денес Владата […]

Форбс: Обама ќе биде казнет поради лошата економија

Економијата на САД е слаба и не се опоравува, а тоа значително ги намалува шансите на Претседателот Барак Обама, да биде реизбрана во ноември, пишува њујоршкиот економски весник Форбс. Според весникот, Обама до неодамна тврдел дека најголемата светска економија полека , но сигурно излегува од кризата што се покажало како неточно. Последните показатели за незапосленоста […]

Рекордна невработеност во Еврозоната

Рекордна невработеност во Еврозоната

Расте бројот на невработени во еврозоната и откако е воведена заедничката европска валута па досега ја достигна највисоките 11 проценти. Само во април годинава се отпуштени околу 110.000 лица, пишува СНН. Ситуацијата не е подобра ниту во Европската унија, каде што стапката на невработеност во април се зголеми на 10,4 %. Вакво високо ниво на […]

Се кратат работничките права

Се кратат работничките права

Со новите измени на општиот колективен договор, дополнително ќе се скратат правата на работниците во Македонија, обвинува Марјан Ристоски, претседател на Конфедерацијата на синдикалните организации. Затоа Ристоски, побара предлог измените на општиот колективен договор да бидат достапни до сите работници во Македонија. Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија бара јавен увид и достава на измените […]

Голготата на вработените во ЕМО

Во охридски ЕМО владее тотална лудница, му се пожалија стотина вработени во некогашниот охридски гигант на Народниот правобранител. Спонтано се собраа пред општинската зграда во Охрид, каде повеќе од 2 часа чекаа да дојде правобрабителот. Му кажаа дека со години се без пари и здравствено осигурување и оти поминуваат низ вистинска голгота. Рекоа оти не […]

Еврото со најголем пад од јули 2010

Еврото со најголем пад од јули 2010

Европската валута денеска во текот на тргувањето падна на 1.24 долари, што е најнизок износ од 6 јули 2010 година. „Зголемената опасност дека Шпанија ќе побара помош ја намали склоноста на инвеститорите кон ризик“, изјави Дејвид Сон аналитичарот на фирмата „Дејли Еф-Икс“ и додаде дека продолжувањето на кризата во еврозоната би можело да предизвика натамошно […]

Нема понуди за ОХИС

Нема понуди за ОХИС

На тендерот за продажба на акциите на акциите на државата и на Фондот за пензиско осигурување во ОХИС не е доставена ниту една понуда Ниту едно од четирите друштва што подигнаа тендерска документација не доставиле понуда во зададениот рок кој истекува денеска, соопшти Министерствотот за економија. „Во врска со следните чекори за решавање на статусот […]

ВМРО-ДПМНЕ: Славија е споменик на криминалот на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ: Славија е споменик на криминалот на СДСМ

„Ова зад мене е фирмата Славија. Таа е жив споменик за криминалот во приватизацијата на Бранко Црвенковски и СДСМ. Оваа фирма некогаш вработуваше 1.450 луѓе, поседуваше над 200 продавници, хотели, недвижен имот. Се тоа пропадна, го снема, се украде преку ноќ. Вработените од оваа фирма престанаа да добиваат плати од јуни 1993-та година. Цели 39 […]

Цукерберг не е повеќе во 40-те најбогати луѓе во светот

Цукерберг не е повеќе во 40-те најбогати луѓе во светот

Основачот на Фејсбук, Марк Цукенберг не е повеќе во 40-те најбогати луѓе во светот, по падот на акциите на социјалната мрежа, чија вредност за седум дена се намали за 25 %. Акциите се уште продолжуваат да паѓат и синоќа првпат чинеа под 30 долари односно 28,84 доалри. Почетната цена на акциите на Фејсбук, кога беа […]