Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски е виновен за затворањето на големите фабрики

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски е виновен за затворањето на големите фабрики

ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат Бранко Црвенковски за криминалната приватизација на фабриката Алумина, која како што велат прехранувала 750 семејства и носела годишен прилив од 12 милиони евра. „Оваа фабрика, беше разграбена и раскрчмена во времето на Бранко Црвенковски.Вкупните долгови на скопската фабрика изнесуваа 34 милиони евра, што е за три пати повеќе од вредноста на имотот. […]

Нов удар врз економијата на Шпанија, Грција и Италија

Нов удар врз економијата на Шпанија, Грција и Италија

Кризата ја намали потрошувашката на маслиново масло, а тоа силно ги погоди трите држави кои држат дури 10 проценти од светското производство. И покрај тоа што цената на овој производ е на најниско ниво последнава деценија, домашната потрошувачка опаѓа. Проблемот го отежнува и одличниот род на маслинките во Шпанија, што доведе до создавање вишоци, поради […]

Собранието денеска расправа за ребаланс на Буџетот

Собранието денеска расправа за ребаланс на Буџетот

Собранието на Македонија денеска расправа за ребаланс на Буџетот за 2012 година. Како главна причина за денешниот дневен ред се наведува кризата во Европа, намалувањето на економска активност во земјава и лошите временски услови во почетокот на годинава. Ребалансот на Буџетото се наведува дека е неопходен за остварување на предвидениот раст за оваа година како […]

Грција доби 18 милијарди евра

Грција доби 18 милијарди евра

Четири грчки банки добија вкупно 18 милијарди евра од Европскиот фонд за финансиска стабилност. Националната банка на Грција доби 7,43 милијарди евра, Алфа банк 1,9 милијарди, Јуробанк 3,97 милијарди, а Пиреос банк 4,7 милијарди евра, во форма на обврзници според одлука на Грчката централна банкa. Средствата се издвоени од Европскиот фонд за финансиска стабилност, а […]

ММФ бара поскапување на природниот гас во Украина

ММФ бара поскапување на природниот гас во Украина

Меѓународниот монетарен фонд повторно ја повика Украина да го поскапи гасот и греењето за домаќинствата, доколку сака да го добие кредитот од 15,6 милјарди долари од ММФ. Владата на Виктор Јануковиќ, одлучно рече „Не“ на ваквото барање, што лани доведе до замрзнување на средствата од ММФ кои требаше да бидат наменети за помош на Украина. […]

Галакси С3 – „Само“ девет милиони нарачки

Галакси С3 – „Само“ девет милиони нарачки

Самсунг веќе регистрираше девет милиони нарачки за својот најнов телефон Галакси С3, а нови нарачки непрекинато пристигнуваат. Постариот брат Галакси С2 имаше три милиони нарачки, а за девет месеци се продаде во 20 милиони копии. Галакси С3 во внатрешноста има моќен четиријадрен процесор „Кортекс А9“ со 1.4 GHz кој овозможува истовремено да се покренат повеќе […]

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски ја изведе приватизацијата

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски ја изведе приватизацијата

„До какво дереџе дојде СДСМ кога сакаат сите нас 2 милиони граѓани да не убедат дека ВМРО-ДПМНЕ, а не тие и нивниот вечен лидер, е одговорен за приватизацијата. Перверзијата да е поголема тоа го прават при сите нас живи луѓе, кои имаме разум и свест, и кои сме биле сведоци на приватизацијата која не беше […]

СДММ бара одговрност од Груевски за Телеком

СДММ бара одговрност од Груевски за Телеком

Приватизацијата на македонскиот Телеком е најкатастрофална и најсомнителна приватизација во Македонија, која ја аминувал тогашниот министер за финансии, сега Премиер, Никола Груевски, обвинија денеска од СДММ. „Дополнително, ВМРО-ДПМНЕ, преку својата фирма „Аналитико”, каде биле вработени сите тогашни опозиционери, а сега министри во владата на Груевски, добивале големи надоместоци или уживале друг вид бенефиции од Телеком. […]

Демант на Владата за продажбата на ЕЛЕМ

Демант на Владата за продажбата на ЕЛЕМ

Владата демантира дека го продава ЕЛЕМ. Станува збор за неточна информација. Процесот на докапитализација на ЕЛЕМ подразбира дека стратешкиот инвеститор кој би бил избран на јавен и транспарентен начин својот влог во ЕЛЕМ би го реализирал единствено преку инвестиции во изградба на нови енергетски капацитети“.  

ВМРО-ДПМНЕ: Творец на криминалната приватизација е Црвенковски

ВМРО-ДПМНЕ: Творец на криминалната приватизација е Црвенковски

Секојдневно гледаме како СДСМ очајнички се обидува да создаде било какво алиби и да ја отргне одговорноста на Бранко Црвенковски од мрачната и криминална приватизацијаа, но никој не им верува. Тие денес отидоа предалеку, дури злоупотребувајќи деца во политичка конотација, млади луѓе кои ниту имаат информации за фактите, ниту биле сведоци на настаните и за […]

САД се уште ќе го градат гасоводот „Набуко“

САД се уште ќе го градат гасоводот „Набуко“

САД и понатаму цврсто ја поддржуваат изградба на гасоводот „Набуко“ и покрај тоа што нивниот партнер – британската компанија БП се повлече од проектот, изјави синоќа Викторија Нуланд, портапаролот на Стејт департментот. „САД решително го поддржуваат „Набуко“. Американската администрација го смета овој проект за исклучително важен“, рече Нуланд. БП, која беше една од водечките компании […]