Економија

Конференција за енергетска ефикасност

Конференција за енергетска ефикасност

„Финансирање на енергетска ефикасност и обновлива енергија – Ретроспектива и развојни препораки“ е тема на денешната конференција што се одржува во Скопје во рамки на осмата „Недела на енергетика Македонија 2012“. На отворањето на конференцијата се обратија министерот за економија Ваљон Сарачини, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, директорот на канцеларијата на ГИЗ во Македонија Џејмс Макбет и Мартин Клуке […]

АЕК најави нов тендер за 4Г

АЕК најави нов тендер за 4Г

 Агенцијата за електронски комуникации планира наскоро да распише нов тендер за користење на радиофреквенциите од страна на операторите за четвртата генерација мобилни телефони 4Г, со промена во тендерските услови. – АЕК наскоро ќе распише нов тендер за што сме во комуникација со операторите и оптимист сум дека овој пат тендер ќе успее. Граѓаните од септември […]

„Шкода“ избрана за најдобра чешка компанија

„Шкода“ избрана за најдобра чешка компанија

Најголемиот чешки производител на автомобили „Шкода Ауто“ повторно е избрана за најдобра компанија во Чешка, јави дописникот на МИА од Прага. Во анкетата „Топ 100“, која има за цел да ги потенцира и оцени чешките фирми кои имаат најширок опсег на економски активности, второто место, како и неколку години по ред, му припадна на електроенергетскиот […]

Ѓорѓиев: Поевтини станови за граѓаните

Ѓорѓиев: Поевтини станови за граѓаните

Со изградба на 1.724 станови преку преку АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор кои ќе бидат со 15 до 20 проценти пониска цена од пазараната Владата планира да влијае на намалувањето на цената на квадратот и да овозможи граѓаните да можат да купат поевтини станови. – Основна цел е зголемување на обемот на […]

За еден месец над 15 илјади патници до новите дестинации на Виз ер

За еден месец над 15 илјади патници до новите дестинации на Виз ер

Над 15 илјади патници за еден месец ја искористиле можноста за патување од Скопје кон една од шесте нови европските дестинации на нискотарифната авиокомпанија Виз ер. Според податоците на Министерството за транспорт и врски, вкупно 15.565 патници ги искористиле нискотарифните летови на Виз eр за Малме, Дортмунд, Ајндховен, Базел, Тулуз, Минхен и Милано кои стартуваа на 28 октомври годинава, со помош на проектот на […]

Светска банка и одбри на Македонија 50 милиони долари за конкурентни развојни политики

Светска банка и одбри на Македонија 50 милиони долари за конкурентни развојни политики

Светска банка го одобри Првиот програмски заем за конкурентни развојни политики за Македонија во износ од 50 милиони долари. Заемот за конкурентни развојни политики е првиот од двете програмски активности кои ќе ги поддржат реформите за зајакнување на конкуретноста на македонската економија. Проектот, како што соопшти Канцеларијата на Светска банка во Македонија, ја поддржува програмата […]

Прв меѓународен камп за мобилни апликации и бизниси

Прв меѓународен камп за мобилни апликации и бизниси

Прв меѓународен камп за мобилни апликации и бизниси ќе се одржува на Скопски саем од денеска до 2 декември, во организација на Фондацијата Претприемачки сервис за млади и во соработка со Swedish Trade Council. Ќе учествуваат  над 70 млади програмери и бизниси од Македонија на кои ќе им се приклучат повеќе од 50 програмери од Балканот и […]

Мудис: Грчкиот долг останува неодржлив

Мудис: Грчкиот долг останува неодржлив

Агенцијата за кредитен рејтинг Мудис смета дека и покрај договорот постигнат за грчкиот долг, тој останува неодржлив и голема е веројатноста земјата да стане платежно неспособна. „Ние стоиме на нашето мислење дека веројатноста од банкрот поради долгот кон приватните кредитори е голема, и со оглед на фактот што 70 проценти од долгот е кон јавни […]

Еве кои населби ќе останат без струја

Еве кои населби ќе останат без струја

Денеска  без струја до 14 часот и 30 минути ќе бидат жителите  на улицата „Сава Ковачевиќ“ бр. 68, општина Кисела Вода . До 13:30 часот  без струја ќе останат корисниците од населените места Средно Коњари, Дивље и Сушица во општина Петровец. Во периодот од 12:15 до 15:30 часот без струја ќе бидат корисниците лоцирани на улиците „Милан […]

СДСМ бара враќање на дневната евтина тарифа за електрична енергија

СДСМ бара враќање на дневната евтина тарифа за електрична енергија

СДСМ бара повлекување на августовските одлуки на Регулаторната комисија и враќање на дневната евтина тарифа за електрична енергија, а Владата да им наложи на ЕЛЕМ и МЕПСО да запрат со сите непродуктивни трошоци, да спроведат политика на заштеди во своите компании и со тоа да обезбедат основа за намалување на цената на струјата, рече денеска […]

Народната банка ја релаксира монетарната политика

Народната банка ја релаксира монетарната политика

Намалување на каматната стапка од половина до еден процент за кредитите наменети за извозните компании и проекти за производство на електрична енергија ќе се овозможи со новата мерка на Народната банка на Република Македонија која ја донесе на денешната седница на Советот. Станува збор, како што рече гувернерот на НБРМ Димитар Богов, за неконвенционална мерка […]