Економија

Субрата Рој пристигна во Македонија

Субрата Рој пристигна во Македонија

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, на охридскиот аеродром „Св.Апостол Павле“ попладнево го пречека индискиот милијардер Субрата Рој, кој до петок ќе престојува во посета на Македонија.  Во рамки на посетата претседателот на индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе престојува во Скопје и Охрид. Како што се истакнува во соопштението од Кабинетот на Ставрески, целта […]

Во Црна Гора потрошувачка корпа во декември изнесувала 800 евра

Во Црна Гора потрошувачка корпа во декември изнесувала 800 евра

Вредноста на минималната потрошувачка корпа во Црна Гора на крајот од минатата година беше 799,4 евра, соопшти денеска Заводот за статистика. За храна и за безалкохолни пијалаци биле потребни 251,9 евра, а за непрехранбени производи и услуги 352,3, а за наем 195,2 евра. Вредноста на минимналната потрошувачка корпа во декември 2012 во споредба со истиот месец од 2011 година зголемена е за […]

„Икеа“ ќе вработува во Србија и во Хрватска

„Икеа“ ќе вработува во Србија и во Хрватска

Шведскиот гигант за мебел „Икеа“ планира да вработи до 75.000 лица во наредните неколку години, јави дописникот на МИА од Гетеборг. Шефот на концернот, Микаел Олсон, денеска обелодени дека се изработени планови за отворање на 25 нови трговски центри, а како нови пазари на „Икеа“, меѓу другото, се споменуваат Србија, Хрватска и Јужна Кореја. Во […]

Се засилуваат контролите на директните плаќања во земјоделството

Се засилуваат контролите на директните плаќања во земјоделството

Повисоки стандарди за квалитет и безбедност на земјоделските производи, додефинирање на условите и принципите за реализација на државната помош, зајакнати контроли при директните плаќања, како и уредување на политиките и мерките за рурален развој од аспект на нивно усогласување со Законот за земјоделски задруги, се основните цели на измените и дополнувањата на Законот за земјоделство и […]

Чешка смета дека оданочувањето на финансиските трансакции во земјите на ЕУ ќе го намали економскиот раст

Чешка смета дека оданочувањето на финансиските трансакции во земјите на ЕУ ќе го намали економскиот раст

Чешка е една од 16-те земји на ЕУ кои не го поддржуваат воведувањето на новиот данок на финансиски трансакции (ДФТ), што предвидува оданочување од 0,1 отсто на трговијата со акции и 0,01 отсто на трговијата со финансиските деривати. – Многу земји сметаат дека данокот за финансиските трансакции е мерка што оди против економскиот раст. И […]

Грците сметаат дека земјата избегнала финансиски колапс

Грците сметаат дека земјата избегнала финансиски колапс

Мнозинството грчки граѓани (62,3 отсто) сметаат дека финансискиот колапс и ризикот од враќање на драхмата е избегнат засекогаш, покажуваат податоците од социолошкото проучување на агенцијата Марк. Вкупно 31,6 отсто сметаат дека банкротот на земјата е неизбежен, додека 46 проценти мислат дека ситуацијата би била полоша, ако Коалицијата на радикалната левица СИРИЗА ја управува земјата. Шеесет […]

„Рено“ најиновативна француска компанија

„Рено“ најиновативна француска компанија

Производителот на автомобили „Рено“ и авиоиндустријта „Ербас“ се единствените две француски компании кои се најдоа меѓу 50-те најиновативни компании на глобално ниво за 2012 година, според консултантската куќа „Бостон консалтинг груп“. „Рено“ е на 34 позиција на најиновативни компании, далеку под „Хјундаи“, кој се најде на десето место, „Тојота“ на 11, „Форд“ на 12, БМВ […]

ТАВ сака да управува со аеродромот „Ла Гвардија“ во Њујорк

ТАВ сака да управува со аеродромот „Ла Гвардија“ во Њујорк

 Турскиот аеродромски оператор ТАВ планира да конкурира, заедно со мнозинскиот акционер на парискиот аеродром АДП, за правото за управување со аеродромот во Њујорк, Ла Гвардија. – ТАВ и АДП ќе аплицираат на тендерот за правото за управување со аеродромот „Ла Гвардија“, изјави директорот на ТАВ, Сани Сенер. „Ла Гвардија“ е аеродром за домашни летови во […]

Индискиот милијардер Субрата Рој повторно во Македонија

Индискиот милијардер Субрата Рој повторно во Македонија

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, кој има намера да инвестира во туристички комплекс на Охридското Езеро и во изградба на објект во спомен на Мајка Тереза, денеска треба да допатува во дводневна посета на Македонија. Тој на аеродромот „Св. Апостол Павле“ ќе биде пречекан од страна на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, кој ќе […]

Во Давос почнува Светскиот економски форум

Во Давос почнува Светскиот економски форум

Во Давос денеска почнува Светскиот економски форум посветен на стимулирачките мерки за излез на светската економија од кризата. Четворицата европски лидери – рускиот премиер Дмитриј Медведев, британскиот премиер Дејвид Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Марио Монти ќе имаат свое обраќање на тема економското заздравување. Меѓу учесниците на Форумот се и генералниот секретар на […]

Mercedes A Classe: Големината не е битна!

Mercedes A Classe: Големината не е битна!

Mercedes ја претстави првата генерација на А класата во 1997 година, никој не се осмели да каже: „И ова е вистински Mercedes”, од едноставна причина што иако беше технички напредна и квалитетно направена. Сите тврдеа дека големината навистина е битна. Да, точно е, барем половина од човештвото тврди дека големината е битна, но сите, без […]