Економија

Пешевски: Се инвестира во Македонија

Пешевски: Се инвестира во Македонија

Вицепремиерот Владимир Пешевски, кој со владина делегација на чело со премиерот Никола Груевски e во САД ги промовираше инвестиционите можности на Македонија, во интервјуто за Гласот на Америка на македонски најави дека има заинтереисрани компании, но вели дека вистинските резултати треба да се очекуваат за една до две години. На тврдењата дека Македонија заостанува зад […]

ТОП 10 најбогати: Еден милијардер и неколку милионери меѓу градоначалниците

ТОП 10 најбогати: Еден милијардер и неколку милионери меѓу градоначалниците

Анализирајќи ги податоците од анкетните листови, објавени на сајтот на Државната комисија за спречување на корупцијата, новинската агенција „Нетпрес“, ја објави листата на ТОП-најбогати градоначалници. На неа има и изненадувања. За многумина за кои јавноста обвинуваше дека се енормно богати или ги нема или се подолу на листата. Еве ја анализата на „Нетпрес“. На прво […]

Топлификација „распали“ по Регулаторната комисија

Топлификација „распали“ по Регулаторната комисија

Топлификација удри по Регулаторната комисија за енергетика . Прашува зошто не преземале никакви активности цела година, во периодот од агвуст лани, кога Топлификација  ја врати лиценцата за производство и снабдување со топлинска енергија, до август годинава. „Врв на нејасното однесување на Регулаторната комисија беше одлуката на оваа комисија од 01.08.2012 година, кога игнорирајќи ги сите […]

Просечен Чех за Божиќ ќе потроши над 500 евра

Просечен Чех за Божиќ ќе потроши над 500 евра

Просечен Чех, годинава, за божиќните празници ќе потроши околу 560 евра и тоа околу половина од сумата за подароци, а половина за свечената трпеза, јави дописникот на МИА од Прага. Според последните анкети, повеќето Чеси одвојуваат средства и за распродажбите по Божиќ и тоа над 160 евра. -Генерално, во распродажбите мажите се подготвуваат да потрошат за […]

Доделување на наградите за волонтерство за 2012 година

Доделување на наградите за волонтерство за 2012 година

Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски денеска во Владата на Република Македонија ќе ги додели националните награди за волонтерство за 2012 година. Годинава по повод 5 декември – Меѓународниот ден на волонтерството првпат ќе се доделат национални награди за волонтерство во четири категории: волонтер на годината, организатор на волонтерска работа, волонтерска практика и за медиуми кои […]

Деновите на занаетчиството

Деновите на занаетчиството

Занаетчиската комора на Република Македонија под покровителство на Министерството за економија денеска ги организира традиционалните Денови на занаетчиство. По тој повод, министерот за економија Ваљон Сарачини ќе се обрати на централната манифестација на тема „Со организирано занаетчиство до европска иднина“ и ќе ги врачи наградите за најуспешни занаетчии. Како што е најавено, на „Денови на занаетчиството“ […]

Аеродромот „Александар Велики“ енергетски ефикасен

Аеродромот „Александар Велики“ енергетски ефикасен

Министерот за економија Ваљон Сарачини и претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија Вернер Хенгст го посетија аеродромот „Александар Велики“ за во пракса да се уверат како функционира системот за заштеда на електрична енергија што компанијата го воведе минатата година. Аердромот инвестира 100.000 евра во BMS-системот кој овозможува управување со сите електрични потрошувачи во објектот […]

Министерството за финансии и даде заем од 8,2 милиони денари на Општина Маврово и Ростуша

Министерството за финансии и даде заем од 8,2 милиони денари на Општина Маврово и Ростуша

Министерството за финансии и додели на општина Маврово и Ростуша заем во вредност од 8,2 милиони денари за рехабилитација и реконструкција на улици. Со обезбедените финансии ќе се изврши рехабилитација и реконструкција на локалниот патен правец „Ростуше – Велебрдо“ и локалниот пат кон село Жировница од спојот со регионалниот пат Р-409. Патиштата се изградени пред повеќе од […]

Гласфорт: Инвеститорите се охрабрени да дојдат во Македонија

Гласфорт: Инвеститорите се охрабрени да дојдат во Македонија

Бил Гласфорт, банкар од Сиетл и претседател на Алијансата за трговски развој што го организира форумот, истакна дека со информациите што ги слушнале ги охрабруваат инвеститорите да инвестираат во Македонија. – Програмата беше многу јасна, концизна и ги погоди вистинските точки за подобро разбирање на политиките во Македонија што ги охрабруваат инвеститорите да инвестираат во Република Македонија. […]

Македонските инвестициски можности претставени пред 200 компании во САД

Македонските инвестициски можности претставени пред 200 компании во САД

 Голем број американски компании покажаа интерес за македонските инвестициски можности, а дел  најавија и посета на Македонија за детали за нивни евентуални конкретни инвестиции во тек на втората економска презентација годинава на македонската економија во САД. Преку бизнис форуми и одделни разговори во изминатите денови во Детроит, Хјустон, Лос Анџелес и Сиетл,  владиниот тим, предводен од премиерот […]

Министерот Ристовски ќе прими 3-то декемвриска благодарница

Министерот Ристовски ќе прими 3-то декемвриска благодарница

Во дневниот центар „ПОРАКА“-Скопје денеска министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски ќе прими 3-то Декемвриска благодарница. Благодарницата се доделува за придонес за остварување и унапредување на човековите права на лицата со интелектуална попреченост во Република Македонија за 2012 година, а по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Републичкиот центар за поддршка на […]