Економија

СДСМ: Владата го намалува јавниот долг

СДСМ: Владата го намалува јавниот долг

СДСМ со писмено соопштение реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во врска со јавниот долг на државата. „ВМРО-ДПМНЕ, партијата што 11 години расипнички и некотролирано ги задолжуваше граѓаните за остварување на криминални интереси, не може да се помири со фактот што Владата предводена од СДСМ работи домаќински, отчетно и во интерес на граѓаните. Со празните обвинувања […]

СДСМ: Граѓаните наскоро ќе користат евтина тарифа на струјата секој ден

СДСМ: Граѓаните наскоро ќе користат евтина тарифа на струјата секој ден

„Владата предводена од СДСМ останува на својата цврста определба за спроведување мерки што ќе го подобрат квалитетот на живот на граѓаните. Во таа насока, Владата предводена од СДСМ презема иницијатива и ги интензивира активностите за воведување евтина тарифа на струјата секој работен ден, по два часа. Со тоа ќе се оствари една од клучните мерки […]

ВМРО-ДПМНЕ: Каде отидоа парите од девизните резерви?

ВМРО-ДПМНЕ: Каде отидоа парите од девизните резерви?

„Каде отидоа парите од девизните резерви? Ова прашање тежи над 126 милиони евра. СДС ја третира државната каса како бунар без дно! Парите на граѓаните испаруваат и исчезнуваат секој ден. Министерот за задолжување Тевдовски за 70 дена успеа да стопи цели 126 милиони евра пари на граѓаните од девизните резерви. СДС секој ден ја задолжува […]

Трамп: Амазон им прави голема штета на продавачите кои плаќаат данок

Трамп: Амазон им прави голема штета на продавачите кои плаќаат данок

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно денеска го нападна гигантот во електронската трговија Амазон, чиј сопственик Џеф Безос го поседува и весникот „Вашингтон Пост“. – Амазон им прави голема штета на продавачите кои плаќаат данок. Местата, градовите и државите ширум САД трпат болка, многу работни места се загубени, наведе Трамп на Твитер. „Вашингтон Пост“ е честа […]

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо законските 5 отсто, СДСМ планира на пензионерите да им додели само 1 отсто зголемување

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо законските 5 отсто, СДСМ планира на пензионерите да им додели само 1 отсто зголемување

Марија Којзеклиска од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека СДСМ го укинува најавеното и планираното покачување на пензиите. – Над 300.000 пензионери на сопствена кожа ќе ја почувствуваат неодговорната политика на неспособната влада на Заев. Според информациите кои деновиве излегоа во медиумите и во јавност, пензионерите оваа година нема да го добијат […]

Делев: Владата на СДСМ секој ден ја задолжува државата

Делев: Владата на СДСМ секој ден ја задолжува државата

Христијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека Владата на СДСМ безмислосно ја туркала државата во долгови. – Македонската јавност е сведок дека владата на СДС за овие неполни три месеци државата секој ден ја задолжува. Заев и Тевдовски единствена мерка што ја спроведуваат е исплата на партиските долгови кон послушниците и […]

Американците со рекордно ниво на задолженост од 12.840 милијарди долари

Американците со рекордно ниво на задолженост од 12.840 милијарди долари

Задолженоста на Американците во вториот квартал од годината се искачи на рекордно ниво од речиси 12.500 милијарди долари благодарение на умерениот раст на хипотекарните и кредитите за автомобили, како и долгот за кредитни картички. Вкупно, долгот на американските домаќинства во второто тромесечје изнесува 12.840 милијарди долари, што е за 552 милијарди долари повеќе во споредба […]

СДСМ: Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ нема да го сокријат фактот дека новата Влада го намалува јавниот долг

СДСМ: Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ нема да го сокријат фактот дека новата Влада го намалува јавниот долг

„Преку одговорното и транспарененто работење, Владата предводена од СДСМ го исплати долгот кон Дојче Банка во висина од 77,3 милиони евра, а јавниот долг го намали за 31,4 милиони евра во однос на првиот квартал. Истовремено, вратен е и Данокот на додадена вредност кон сите фирми, без уцени и без селективност како што тоа го […]

Слаба реализацијата на проектите за самовработување

Слаба реализацијата на проектите за самовработување

Мала е реализацијата на Проектот со кој се предвидени мерките за самовработување со кредитирање, за кредитирање правни субјекти за отворање нови работни места, за самовработување со кредитирање за млади лица до 29 години и за кредитирање правни субјекти за отворање нови работни места за млади лица до 29 години, оцени Владата на вчерашната седница. Владата, […]

Германија со 12 квартали по ред раст на стопанството

Германија со 12 квартали по ред раст на стопанството

Силната потрошувачка на домаќинствата, растот на државната потрошувачка и поголемите корпоративни инвестиции ја консолидираа улогата на Германија како мотор на стопанскиот развој на еврозоната. Сезонски и календарски прилагодениот БДП на Германија порасна за 0,6 отсто во вториот квартал, соопшти Федералниот завод за статистика Дестатис. Тоа е 12-ти квартал по ред на раст на германското стопанство.

Македонија губи 20 отсто од земјоделското производство поради несоодветно складирање

Македонија губи 20 отсто од земјоделското производство поради несоодветно складирање

До 20 отсто годишно достигнуваат загубите во македонското земјоделство поради несоодветното складирање, покажува последната анализа на „Руралана коалиција“. Во светски рамки, овој тип загуби во агро бизнисот се движат од пет до 10 отсто. – Секоја година голем дел од земјоделското производство во Македонија пропаѓа поради несодветно чување, во импровизирани складишни простории кои се под […]