Економија

Царовска: Дупката во Фондот на ПИОМ за десеттина години е тројно зголемена

Царовска: Дупката во Фондот на ПИОМ за десеттина години е тројно зголемена

Трансферот на буџески средства во Фондот на пензиско осигурување е речиси тројно зголемен во периодот од 2006 до 2016 година и минатата година и тоа говори колку неодговорно ВМРО-ДПМНЕ се однесувало кон пензиите и пензионерите во Македонија, рече денеска министерката за труд и социјална политика. Информира дека дупката во Фондот на ПИОМ или трансфер буџетот […]

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад кај автомобилските

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад кај автомобилските

Кредитирањето во јули годинава бележи раст од 0,3 проценти, кое се должи на зголеменото кредитирање на домаќинствата. Кај корпоративното кредитирање е забележано намалување. Податоците на Народната банка на Република Македонија покажуваат дека кредитите на домаќинствата имаат месечен раст од 0,8 отсто, а 9,8 отсто на годишно ниво, при што најголем дел од зголемувањата се должат […]

СДСМ: За неплаќањето данок што го овозможи ВМРО-ДПМНЕ ќе следува одговорност

СДСМ: За неплаќањето данок што го овозможи ВМРО-ДПМНЕ ќе следува одговорност

„Криминалното работење на поранешната власт на ВМРО-ДПМНЕ секојдневно се разоткрива. Поранешни функционери во Управата за јавни приходи од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на незаконски начин им овозможиле на 37 фирми да бидат изземени од законските постапки за наплата на милионски долгови, поради неплаќање данок. Со ова функционерите од ВМРО-ДПМНЕ свесно создавале нелојална конкуренција повластувајќи одредени фирми […]

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните имаат право да знаат каде одат нивните пари и зошто државата се задолжува

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните имаат право да знаат каде одат нивните пари и зошто државата се задолжува

„Владата на СДС се што вети на народот погази. Единствено што им успева е континуирано да ја заглавуваат државата и граѓаните во долгови. Секој ден министерот за задолжување распишува аукции на државни хартии од вредност, а никаков бенефит од тоа граѓаните на Република Македонија не гледаат и немаат. Граѓаните од оваа влада за неполни 3 […]

Аждерски: Директната поддршка создава мрзливи земјоделци

Аждерски: Директната поддршка создава мрзливи земјоделци

Ако се сведуваат на плус/минус, земјоделските субвенции немаат ефект, но ако ги анализираме по гранки или дејности, некаде имаат. Сепак, факт е дека приносот не е зголемен, сточниот фонд не е во пораст, а, за жал, не е постигнат ниту социјалниот аспект, смета професорот Јован Аждерски од Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ). Аждерски, […]

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните гледаат дека парите од задолжувањата не одат за покачувања на платите и пензиите

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните гледаат дека парите од задолжувањата не одат за покачувања на платите и пензиите

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на соопштението на СДСМ. „Антиреформската влада на СДС повторно ги излажа граѓаните. СДС се расфрлаше со предизборни ветувања, ветуваше кули и градови, но од тоа граѓаните не видоа ништо. Граѓаните продолжуваат да очекуваат дека СДС ќе ги исполни ветувањата за да овозможи нови 64.000 работни места и просечна плата од […]

ВМРО-ДПМНЕ: Владата удира по џебот на 300 илјади пензионери

ВМРО-ДПМНЕ: Владата удира по џебот на 300 илјади пензионери

Нермин Теловска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека СДСМ го крателе покачувањето на пензијата за 5 отсто и дека самите функционери од редовите на СДСМ кои работеле во Министерството за финансии кажувале дека владата на ВМРО-ДПМНЕ била таа која милувала да ги покачува пензиите и дека сега дошло време […]

Еуросупер 98 поскап за половина денар, Еуросупер 95 и дизелот со иста цена

Еуросупер 98 поскап за половина денар, Еуросупер 95 и дизелот со иста цена

Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 и на еуродизелот останува иста, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 62 денари за литар, а на дизелот 48 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 64 […]

СДСМ: Повисоката минимална плата од 12.000 денари ја отвара спиралата на покачување и на просечната плата

СДСМ: Повисоката минимална плата од 12.000 денари ја отвара спиралата на покачување и на просечната плата

„Со ребалансот на буџетот Владата предводена од СДСМ скрати финансиски средства предвидени за репрезентации, луксузни ручеци и службени патувања на функционерите, милионски реклами и скапи кампањи за рекламирање на Владата, како и други непродуктивни трошоци проектирани во буџетот за 2017 од претходната расипничка власт на ВМРО-ДПМНЕ. На овој начин директно се ослободија пари со коишто […]

(ВИДЕО) УЈП откри скандал: 37 фирми биле амнестирани од плаќање данок

(ВИДЕО) УЈП откри скандал: 37 фирми биле амнестирани од плаќање данок

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, презентира случај на незаконско делување во кој биле вклучени високи функционери од минатата власт. Се работи за изземање на фирми од присилна наплата на долгови, односно 37 фирми биле повластени пред законите кои важеле за сите други. Во изминативе две години, односно периодот 2015-2016 година, 37 фирми од Скопје и […]

Македонија освои две награди на регионален натпревар за зелени бизниси

Македонија освои две награди на регионален натпревар за зелени бизниси

Македонија освои две награди на регионален натпревар за зелени бизниси, во конкуренција на вкупно 18 идеи од Македонија, Албанија, Косово, Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина. Победничките идеи платформа за продажба на евтини оброци „Храна за сите“ и едукација преку илузионистички еко-пораки „Еко илузија“ ќе бидат поддржани со по 10.000 долари. Награди добиваат и […]