Култура

Со „Севилскиот берберин“ Нацоски одбележува деценија од настапите на меѓународна сцена

Со „Севилскиот берберин“ Нацоски одбележува деценија од настапите на меѓународна сцена

Во Македонската опера и балет (МОБ) утревечер ќе биде изведена оперската претстава „Севилскиот берберин“ од Џоакино Росини. Со улогата на грофот Алмавива, нашиот познат тенор Благој Нацоски ќе одбележи 10 години од настапите на меѓународната сцена. Македонскиот тенор Благој Нацоски ги освојува сцените на најпрестижните оперски сцени во светот од самиот почеток на неговата кариера, […]

Започнува 63-тото Берлиенале

Започнува 63-тото Берлиенале

Берлинскиот интернационален филмски фестивал, Берлиенале, ќе започне денес по 63ти пат. Фестивалскиот директор, Дитер Кослик, ветува мешавина од продукции од големи студија и независни режисери и продуценти, и според берлиеналска традиција светски и политички проекти. „Главната тема ако ја видите програмата во целост е жената. Не само како тема за режирање, туку и како режисерки“, […]

Четири децении од смртта на Никола Мартиновски

Четири децении од смртта на Никола Мартиновски

На денешен ден се наврушуваат 40 години од смртта на македонскиот ликовен уметник, педагог и академик Никола Мартиновски. Мартиновски е еден од основачите и прв директор на уметничкото училиште во Скопје. Неговите уметнички дела се наоѓаат во колекциите на повеќе музеи и галерии, како и во голем број приватни колекции во земјата и во странство. […]

Кинотеката на Македонија збогатена со аудио-визуелен материјал од СРД

Кинотеката на Македонија збогатена со аудио-визуелен материјал од СРД

Директорката на Кинотеката на Македонија Мими Ѓоргоска Илиевска денеска на претседателот на Советот за радиодифузија Зоран Трајчевски му додели благодарница за исклучителен придонес во збогатувањето на фондот на аудио-визуелни добра на оваа институција. Таа истакна дека по неодамна потпишаниот договор и протокол за соработка, Советот за радиодифузија (СРД) во Кинотеката на Македонија ги депонира на […]

Сто и дваесет години од смртта на Григор Приличев

Сто и дваесет години од смртта на Григор Приличев

Во Охрид на денешен ден умре Григор Прличев, еден од најпознатите македонски писатели од 19 век. Григор Ставрев Прличев, роден во Охрид на 30 јануари 1830 година, е значаен претставник на македонската литература од 19. век. Со поемата „Сердарот”, за која на поетскиот конкурс во Атина доби Ловоров венец, ја издигна македонската литература меѓу најпознатите книжевни остварувања на […]

Пикасов портрет продаден за 28,6 милиони фунти во Лондон

Пикасов портрет продаден за 28,6 милиони фунти во Лондон

Делото на Пабло Пикасо од 1932 година, портрет на неговата муза Мари-Терез Валтер, е продаден вчера на аукцијата во Лондон за 28,6 милиони фунти (33,2 милиони евра), јави аукциската куќа Сотеби. Сликата „Жена која седи кај прозорецот“ (Femme asise pred d’une fenetre), масло на платно со величина 146 на 114 сантиметри, главното дело во групата […]

Премиера на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски во МНТ

Премиера на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски во МНТ

Претставата „Изгубени Германци“ по текст на Дејан Дуковски вечер ќе биде премиерно изведена во Македонскиот народен театар (МНТ). Режијата е на Слободан Унковски кој по осум години повторно се враќа на сцената на МНТ. Тони Михајловски, Никола Ристановски, Камка Тоциновска, Ѕвезда Михајловска, Јовица Михајловски, Јордан Симонов, Оливер Митковски, Сања Арсовска и Емил Рубен ја сочинуваат актерската екипа, […]

Објавен постерот за Fast & Furious 6

Објавен постерот за Fast & Furious 6

Деталите за работата на филмот “Fast & Furious 6” официјално се откриени. Во филмот, агентот Лук Хобс, кој го глуми Двејн Џонсон, ќе бара помош од Дом и Брајан, кои ги глумат Вин Дизел и Пол Волкер, за уништување на организацијата на возачи – платеници. Водичот на криминалната организација го глуми Лук Еванс, а во […]

За 200 илјади евра се слика плафонот на Стариот театар

За 200 илјади евра се слика плафонот на Стариот театар

Тројца домашни уметници за речиси 200 илјади евра веќе го сликаат плафонот во големата сала на Стариот театар. Познато е дека уметниците Ѓорѓи Чулаковски-Џото, Синиша Стефановски Кашавелски и академскиот сликар Златко Глигоров на таванот ќе илустрираат македонски мотиви. Според министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска објектот е во завршна фаза. Се работи на ентериерното уредување и […]

„Севилскиот берберин“, во МОБ

„Севилскиот берберин“, во МОБ

На сцената на Македонската опера и балет (МОБ), во петок, со познатата опера „Севилскиот берберин“, ќе се одбележат 10 години од меѓународната кариера, на тенорот Благој Нацоска. Покрај Нацоски како „грофот Алмавива“, настапуваат и Кармине Монако од Италија како „Дон Бартоло“, како и неговите сонародници, Адријана Јоција како „Розина“, Франческо Верна како „Фигаро“ и Кристијан […]

Лондон: Слика на Пикасо на аукција

Лондон: Слика на Пикасо на аукција

[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Портрет на една од љубовничките на Пабло Пикасо, наречен „Жена седната до прозорец“, ќе биде продадена на аукција за импресионистичка и модерна уметност во Сотеби во Лондон. „Жена седната до прозорец“, слика од Мари Тереза Волтер позната како „златната муза“ на Пикасо, се очекува да достигне цена околу 68 милиони долари. Двојката, […]