Култура

Документарниот филм „Во срцето на Балканот- Барајќи го рисот“

Документарниот филм „Во срцето на Балканот- Барајќи го рисот“

Во Кинотека на Македонија вечер ќе биде прикажан документарниот филм „Во срцето на Балканот- Барајќи го рисот“ на познатата германска авторка и режисерка Корнелија Фолк. Филмот ја раскажува приказната за младиот рис Марко, што тимот на Македонското еколошко друштво го залови во Националниот парк Маврово во 2010 година и на кој прв пат во Македонија му […]

Поетски митинг „Ветерот донесе убаво време“

Поетски митинг „Ветерот донесе убаво време“

Во Домот на културата во општина Илинден вечер ќе се одржи поетски митинг „Ветерот донесе убаво време“, централен настан во рамки на литературната манифестација „Илинден“. На поетскиот митинг ќе бидат промовирани најновите поетски книги од десетмина млади автори – претставници на новата движечка сила на современата македонска книжевност. Напладне е предвидено да се одржи литературно матине за […]

Се отвора 55-то Венециско уметничко биенале

Се отвора 55-то Венециско уметничко биенале

Најстарата и најпрестижната манифестација за современата ликовна уметност, Венециското биенале, денеска се отвори за стручната јавност, додека пошироката публика ќе може да го посети од 1-ви јуни до 24-ти ноември. Годинава ќе се претставуваат 90 национални павилјони, меѓу кои, за прв пат и Ватикан, Косово, Нигерија, Бахами, Кувајт, Малдиви, Парагвај, Брегот на Слонова коска, Kралството […]

Отворен Меѓународниот фестивал на филмски сценарија „Скрипт фест 2013“

Отворен Меѓународниот фестивал на филмски сценарија „Скрипт фест 2013“

Меѓународен фестивал на филмски сценарија „Скрипт фест 2013“ почна денеска во Домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје. На отворањето на дводневниот фестивал, професорот Стефан Сидовски од Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА Скопје-Париз-Њујорк рече дека фестивалот, кој се одржува вторпат, во иднина ќе стане традиција. – Ако ни стане традиција се надевам дека ќе ги […]

Рекордна посетеност на изложбата „Хенри Мур графичарот“

Рекордна посетеност на изложбата „Хенри Мур графичарот“

Изложбата „Хенри Мур графичарот“ која од 18 април е поставена во Музејот на современата уметност до денеска ја виделе 11.250  посетители. Во текот на изложбата, како што соопштија денеска од Музејот на современа уметнос, биле организирани бројни работилници со деца и млади, а била организирана изложба со наслов ХЕНРИ МУР – ИНСПИРАЦИЈА. Било одржано предавање „Работејќи со Хенри Мур“, од страна на […]

Овации за Симон Трпчески во „Ватрослав Лисински“

Овации за Симон Трпчески во „Ватрослав Лисински“

Симон Трпчески ја подигна температурата и предизвика овации во салата „Ватрослав Лисински“, пишуваат  денеска хрватските медиуми за синоќешниот концерт на македонскиот пијанист со Белградската филхармонија во Загреб. „Вечерњи лист“ објавува дека за добрата атмосфера на концертот придонесле и сонародниците на Трпчески кои по неговата, како што се наveduva, страствена изведба на 4. Концерт за клавир и оркестар […]

Премиера на македонско-грчкиот театарски проект „Рес“ од Еврипид во Битола

Премиера на македонско-грчкиот театарски проект „Рес“ од Еврипид во Битола

Мал драмски театар-Битола соопшти дека се завршени подготовките за македонско-грчкиот театарски проект, претставата „Рес“ од Еврипид во режија на Павлос Данелатос од Грција, за која преводот од грчки на македонски јазик го направи Томислав Османли. Најголем дел од подготовките се вршеа во театарот „Андреас Воутсинас“ во Солун. Според продуцентот Благој Стефановски, по враќањето од Солун […]

Промоција на стихозбирката „Митологија на сонот“ од Влада Урошевиќ во Софија

Промоција на стихозбирката „Митологија на сонот“ од Влада Урошевиќ во Софија

Стихозбирката „Митологија на сонот“ од Влада Урошевиќ, која неодамна ја издаде бугарското книгоиздателство Ерго, вечер ќе биде промовирана во Софија. Изборот и препевот на бугарски јазик е на поетот Роман Кисјов, а проектот е реализиран со поддршка на европската литературна мрежа Традуки. Академик Влада Урошевиќ ќе биде претставен пред публиката во Софија од директорот на Културно-информативниот […]

„Од Моцарт до мобилните телефони“ во рамки на „Мајски оперски вечери 2013“

„Од Моцарт до мобилните телефони“ во рамки на „Мајски оперски вечери 2013“

Во рамки на манифестацијата Мајски оперски вечери утре ќе биде промовирано делото „Од Моцарт до мобилните телефони“ на продуцентот Крсто Скубев. Книгата е културолошка студија за влијанието на мас медиумите во обликувањето на музичкиот производ и одразот врз консументите. Според рецензентот Александар Прокопиев, вредноста и актуелноста на ова дело се во специфичната согледба на авторот кој […]

Отворена 14. литературна манифестација „Илинден 2013“

Отворена 14. литературна манифестација „Илинден 2013“

Во Домот на култура во општина Илинден денеска е отворен 14-та литературна манифестација „Илинден 2013“. Посетителите на оваа манифестација, што ја отвори градоначалникот на општина Илинден Жика Стојановски, можат да најдат многу нови наслови од домашни и странски автори, современи и класични литературни дела, стручна научна и белетристичка литература,  енциклопедии и дела од областа на културата и уметноста. […]

Илјада книги од „Просветно дело“ за училиштето во Оризари

Илјада книги од „Просветно дело“ за училиштето во Оризари

На пригодна свеченост во Основното училиште „Крсте Петков Мисироков“ во кочанско Оризари, издавачката куќа „Просветно дело“ од Скопје донираше 156 наслови со илјада книги училишна лектира. – Ова е втора донација во општина Кочани,која ја реализира „Просветно дело“ од Скопје.По донацијата на книги на подрачното училиште во село Нивичани, денеска донираме илјада книги со што сметаме […]