Култура

Дела на француската сликарка Викторија Ашаш вечерва во КИЦ

Дела на француската сликарка Викторија Ашаш вечерва во КИЦ

Во Културно-информативниот центар – Скопје (КИЦ) вечер, во рамките на франкофонската пролет, ќе биде отворена изложба на Викторија Ашаш. Изложбата ќе ја отвори амбасадорката на Франција Лоранс Оер. Викторија Ашаш е француско-британска сликарка, која и живее и работи во Лондон. Учествувала на повеќе од десетина колективни изложби во бројни галерии низ светот. Делата на оваа […]

Во КИЦ изложба на француската сликарка Викторија Ашаш

Во КИЦ изложба на француската сликарка Викторија Ашаш

Во Културно-информативниот центар – Скопје (КИЦ) вечер, во рамките на франкофонската пролет, ќе биде отворена изложба на Викторија Ашаш. Изложбата ќе ја отвори амбасадорката на Франција Лоранс Оер. Викторија Ашаш е француско-британска сликарка, која и живее и работи во Лондон. Учествувала на повеќе од десетина колективни изложби во бројни галерии низ светот. Делата на оваа сликарка се полни […]

Хуманитарен духовен концерт „Страдања Господови“ по повод Велингден

Хуманитарен духовен концерт „Страдања Господови“ по повод Велингден

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Македонската филхармонија и манастирот „Св. Јован Бигорски“ вечер во Универзалната сала ќе одржат хуманитарен духовен концерт со наслов „Страдања Господови“. На концертот, кој е под диригентската палка на Ле Фи Фи, како солисти ќе настапат поп-пејачот Димитар Андоновски, монахињата Касијана од манастирот во Рајчица, хорот на свештената Бигорска […]

Контроверзна скулптура на чешкиот претседател

Контроверзна скулптура на чешкиот претседател

Чешкиот скулптор Криштоф Хошек на необичен начин преку контроверзна скулптура го изразува своето мислење кон чешкиот претседател Милош Земан, кој беше избран на непосредни избори пред неколку недели, јави дописникот на МИА од Прага. – Скулптурата е манифестација на поплавите од лаги и говор на омраза, на која јавноста беше изложена за време на претседателската кампања, вели Хошек за […]

„Хофманови приказни“ на Офенбах за отворање на 41. „Мајски оперски вечери“

„Хофманови приказни“ на Офенбах за отворање на 41. „Мајски оперски вечери“

Со премиера на операта „Хофманови приказни“ на Жак Офенбах на 9 мај свечено ќе бидат отворени 41. „Мајски оперски вечери“ (МОВ). Режисер на претставата е Урсула Хорнер од Австрија, диригент Најден Тодоров од Бугарија. На програмата годинава се уште четири опери „Травијата“, „Атила“, „Лучија од Ламермур“ и „Аида“ со која на 31 мај традиционално се […]

Изложба на сликарот Радован Росиќ-Раде

Изложба на сликарот Радован Росиќ-Раде

Во организација на Друштвото на ликовни уметници на Македонија вечер во Галерија 8 – Безистен  Стара скопска чаршија ќе биде отворена изложбата на ликовниот уметник Радован Росиќ-Раде, еден од најистакнатите сликари од првата генерација македонски ликовни уметници дипломирани на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. На оваа изложба ќе бидат претставени девет дела од неговиот опус настанати […]

МАНУ го промовираше четвртиот том од Собраните дела на Мисирков

МАНУ го промовираше четвртиот том од Собраните дела на Мисирков

Македонската академија на науки и уметности (МАНУ) денеска го промовираше четвртиот том од Собраните дела на Крсте Мисирков, Дневнички и мемоарски записи (1903-1913-1923). Читањето на ова издание кое, како и претходните три, го подготви академик Блаже Ристовски, овозможува интерен разговор со Мисирков на теми временски лоцирани во години судбински за Македонците. Како што беше истакнато […]

„Самоубиство на осаменоста“ нова претстава на штипскиот Народен театар

„Самоубиство на осаменоста“ нова претстава на штипскиот Народен театар

Актерите од Народниот театар-Штип од денеска почнуваат со подготовки за новата театарска претстава „Самоубиство на осаменоста“, во режија на Александар Мирошниченко од Украина. Директорката на Националната устанува Центар за култура (НУЦК) „Ацо Шопов“-Штип, Наташа Маневска рече дека украинскиот режисер Мирошниченко ќе го направи изборот на актерите за претставата. – Неполни 40 дена ќе траат пробите со […]

Светскиот ден на книгата и авторското право

Светскиот ден на книгата и авторското право

Книгата е размена на идеи, најубавиот пронајдок на човекот што ги урива границите на просторот и на времето. Секоја форма на книгата е драгоцена, таа не едуцира, ја шири културата и информациите, се наведува во пораката од генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова прочитана денеска на одбележувањето на 23 април, Светскиот ден на книгата и […]

Во Битола завршува манифестацијата Денови на францускиот филм

Во Битола завршува манифестацијата Денови на францускиот филм

Манифестацијата Денови на францускиот филм која во Битола почна на 20 април, вечер ќе биде свечено затворена со проекција на уште едно филмско остварување. Станува збор за филмот „Госпоѓица Шамбон“ на Стефан Бризе, снимен во 2009 година, во кој настапуваат Венсан Лендон, Сандрин Киберлен, Ор Атика и други. Манифестацијата Денови на францускиот филм се одржува […]

Изложба на сликарот Иван Велков во МКЦ

Изложба на сликарот Иван Велков во МКЦ

Во галеријата на Младинскиот културен центар вечер ќе биде отворена изложба на избрани дела на сликарот Иван Велков. На македонската ликовна сцена Велков е забележан како автор на препознатливи дела со експресионистичка, кубистичко-конструктивистичка, геометриска и лирска апстракција. Изложбата во галеријата на МКЦ ќе биде отворена до 18 мај. Велков е роден 1930 година во Врање. […]