Култура

Со голем концерт одбележани 70 години од постоењето на КУД „Мирче Ацев“ од Прилеп

Со голем концерт одбележани 70 години од постоењето на КУД „Мирче Ацев“ од Прилеп

Со концерт кој синоќа се одржа на плоштадот „Александрија“ во Прилеп беа одбележани 70 години од постоењето на КУД „Мирче Ацев“. Гости на концертот беа членовите од КУД „Змај“ од градот Ириг, Србија. Веќе 7 децении КУД „Мирче Ацев“ е македонски и прилепски фолклорен амбасадор, промовирајќи го во земјата и во странство македонскиот фолклор и […]

По 12-ти пат се одржа манифестацијата „Поетско Маркукуле“

По 12-ти пат се одржа манифестацијата „Поетско Маркукуле“

По 12-ти пат синоќа во градската библиотека во Прилеп се одржа манифестацијата „Поетско Маркукуле“ на која се претставија 60-тина поети од повеќе градови на Македонија. Организаторите на настанот велат дека целта на оваа манифестација била на сите афирмирани и неафирмирани поети да им се даде можност и шанса да ги претстават своите дела. Особено тоа […]

Целовечерен концерт на „Камерен оркестар ЕЛК“ од Кина во Кавадарци

Целовечерен концерт на „Камерен оркестар ЕЛК“ од Кина во Кавадарци

Целовечерен концерт на „Камерен оркестар ЕЛК“ од Кина се одржа синоќа на градскиот плоштад во Кавадарци, во организација на „Охридско лето”, Домот на културата „Иван Мазов-Климе” и кавадаречкиот градоначалник Алекснадар Панов. Директорот на културниот дом Владимир Темков го изрази задоволството што, како што рече, кавадарчани имаа ексклузивна можност да бидат дел од еден несекојдневен настан. […]

Проектот „Детски свет“ и концерт на македонски виолинисти денеска на „Охридско лето“

Проектот „Детски свет“ и концерт на македонски виолинисти денеска на „Охридско лето“

Програмата за денеска во рамки на „Охридско лето“ почнува уште на пладне на сцената „Долни Сарај“, преку проектот „Детски свет“ во чии рамки пред публиката ќе бидат презентирани изложби, театарски претстави, музички настапи на најмладите генерации. Станува збор за проект осмислен и вклучен во Фестивалот по повод 12 август – Меѓународниот ден на младите, преку […]

Скупини Романи од Македонија на меѓународен фестивал во Бугарија

Скупини Романи од Македонија на меѓународен фестивал во Бугарија

Скупини Романи (Scupini Romani) – брендот на Центарот за научно истражување и промоција на културата од Скопје „Хаемус“ утре ќе биде претставен на меѓународниот антички римски фестивал „Нике – играта и победата” во Бугарија. Скупини Романи се состои од мноштво подвижни ескпонати (керамика, облека, накит, плетени предмети, сувенири) кои се дизајнирани по нарачка и рачно […]

Гала концерт на учесниците на Меѓународниот арт фестивал „Езерски бисери“

Гала концерт на учесниците на Меѓународниот арт фестивал „Езерски бисери“

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга вечер традиционално по четиринаесетти пат, ќе се одржи Гала концертот на најдобрите натпреварувачи од Арт фестивалот „Езерски бисери“. Меѓународниот арт фестивал – натпревар „Езерски бисери“ е натпревар на уметноста. Доаѓаат пејачи, танчери, инструменталисти и уметници од целиот свет и се натпреваруваат во своите дисциплини, а најдобриот ја […]

Гран при за Мице Јанкуловски на 19-тото Меѓународно биенале за графика во Варна

Гран при за Мице Јанкуловски на 19-тото Меѓународно биенале за графика во Варна

Гран при наградата на 19-тото Меѓународното биенале на графика 2017 во Варна, или како што уште се нарекува „Големата награда на градот Варна“, е највисокото признание на Биеналето, кое со одлука на интернационалното жири ја доделува градоначалникот на Варна, а оваа награда, вечерва ја доби Мице Јанкуловски при отворањето на изложбата и соопштувањето на наградите. […]

„Букви за уживање“ – инсталација на македонски автори на фестивалот „Сигет“

„Букви за уживање“ – инсталација на македонски автори на фестивалот „Сигет“

Архитектката Марија Христовска-Стевковска и ликовниот уметник Ѓорѓе Јовановиќ со архитектонско-скулптурална инсталација „Pleasure letters“ (Букви за уживање) учествуваат на 25-тиот музички фестивал „Сигет“ во Будимпешта, кој се одржува од 9-ти до 16 август. Инсталацијата е дел од програмата на фестивалот „Art of Freedom“ која им овозможува на младите креативци да ги презентираат своите идеи и таленти. […]

„Детски свет“ – проект за креативноста на најмладите на „Охридско лето“

„Детски свет“ – проект за креативноста на најмладите на „Охридско лето“

По повод 12 август – Меѓународниот ден на младите, „Охридско лето“ на фестивалската публика ќе и понуди содржини осмислени и креирани токму од најмладите, како активност насочена за приближување на културата и вистинските уметнички вредности до најмладата публика. – Преку јавна презентација, со изложби, театарски претстави, музички настапи на фестивалската сцена Долни Сарај ќе се […]

Изложба на дела од доајените на македонското сликарство

Изложба на дела од доајените на македонското сликарство

Во Галеријата „Робевци“ во Охрид вечер ќе биде отворена изложбата „Антологија“ на која ќе бидат преставени дела од доајените на македонското сликарство. Ќе бидат преставени дела на Димитар Андонов Папрадишки, Димитар Пандилов, Никола Мартиноски, Лазар Личеноски, Томо Владимирски, Вангел Коџоман и Василие Поповиќ-Цицо. Изложените дела се дел од збирката на Современа Уметност при Завод и […]

Изложба на дела од Анета Ивановска-Симјановска

Изложба на дела од Анета Ивановска-Симјановска

Во ликовната галерија ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп вечер ќе биде отворена изложба на дела од Анета Ивановска Симјановска. Делата, според организаторот на изложбата, изобилуваат со драматика, динамичност и импулсивност преточени во специфичен ликовен ракопис што влијае врз емотивниот сензибилитет кај гледачот будејќи ги рационалните сомнежи и претпоставки. Носат поплава од сензибилни асоцијации што дејствуваат […]