Култура

Кинескиот камерен оркестар „ЕЛК“ на програмата на „Охридско лето“

Кинескиот камерен оркестар „ЕЛК“ на програмата на „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 37. Издание на Фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на „ЕЛК“ камерниот оркестар од Народна Република Кина. Камерниот оркестар „ЕЛК“ е основан во септември 2016 година, а неговите членови доаѓаат од најпрестижните музички установи во Кина, како Кинескиот конзерваториум и Колеџот за музика „Капитал“ од Пекинг. Оваа динамична група ја […]

Изложба на фотографии на Марина Трајковска

Изложба на фотографии на Марина Трајковска

Изложба на фотографии „ Shhh… Гола сум!“ на Марина Трајковска вечер ќе биде отворена во „Објектив бар“ во Охрид, со почеток од 20 часот. За Трајковска, која се занимава со филм и фотографија повеќе од пет години, ова ќе биде прва самостојна изложба. Таа е апсолвент на Факултетот за драмски уметности во Скопје, отсек театарска […]

Во Галичник почнува 28. ликовна колонија

Во Галичник почнува 28. ликовна колонија

Осум уметници, двајца домашни и шест странски, ќе учествуваат на традиционалната, 28-ма ликовна колонија „Галичник 2017“, која ќе се одржува од денеска до 22 август во селото Галичник. Ќе учествуваат уметниците Светлана Волиќ од Србија, Симон Далеманс од Белгија, Фидан Бејтулаху од Косово, Јулиа Хопкинс од Велика Британија, Рената Папишта од Босна и Херцеговина, Рок […]

Изложба на Жанета Вангели во МСУ-Скопје

Изложба на Жанета Вангели во МСУ-Скопје

Изложбата „СИНХРОНИЦИТЕТИ/Архив 1987 – 2017“ од авторката Жанета Вангели вечер ќе биде отворена во Музејот на современата уметност-Скопје. Македонската публика на изложбата, која има ретроспективен карактер, ќе има можност да погледне дела создавани во текот на последните триесет години. – Моето досегашно, пред се, парцијално претставување токму во градот во кој живеам и работам, иницира […]

Македонски поети во антологија на европската поезија објавена во Словенија

Македонски поети во антологија на европската поезија објавена во Словенија

Меѓународниот Лирикон-фест од Велење, Словенија, деновиве објави антологија на европската поезија насловена „Планети со сопствена светлина”, во која се застапени и современите македонски поети – академик Ристо Василевски, Игор Исаковски, Никола Маџиров и Марта Марковска. Како што известува издавачот, „во антологијата се застапени водечките современи поети од Европа, а врз преводите на нивната поезија работеле […]

Ликовна колонија „Куманово“ од утре до 22 август во Пелинце

Ликовна колонија „Куманово“ од утре до 22 август во Пелинце

Деветнаесет ликовни уметници од Македонија, Србија, Романија и Франција ќе учествуваат на 43-тата ликовна колонија „Куманово 2017“ која ќе почне утре во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце, информираше НУ Музеј Куманово, кој колонијата ја организира со Општина Куманово и со поддршка на Министерството за култура. – Уметниците ќе работат во класичните техники на ликовно изразување, […]

ВМРО-ДПМНЕ: Не би не зачудило ако Лешоски златниот венец на Струшките вечери на поезијата го додели на Заев

ВМРО-ДПМНЕ: Не би не зачудило ако Лешоски златниот венец на Струшките вечери на поезијата го додели на Заев

Владимир Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека владата на СДСМ и министерот Алаѓозовски продолжувале со деградирањето на културата во Македонија. – Именувањето на партискиот поет на СДС, Дарко Лешоски за претседател на Управен Одбор на Струшки вечери на поезија е навреда за овој светски реномиран поетски настан, но и за докажаните […]

Два атрактивни концерта на денешната програма на „Охридско лето“

Два атрактивни концерта на денешната програма на „Охридско лето“

Програмата на 57-то издание на Фестивалот „Охридско лето“ за денеска предвидува две музички содржини – концерт на најуспешните учесници на меѓународниот семинар за виолина, виола и камерна музика на Емилио Перцан, како и концертот на руското дуо Александар Рам на виолончело и Ана Одинцова на пијано. Веќе воспоставена практика е во рамки на фестивалот „Охридско […]

Осум уметници ќе учествуваат на ликовната колонија „Галичник 2017“

Осум уметници ќе учествуваат на ликовната колонија „Галичник 2017“

Осум уметници, двајца домашни и шест странски, ќе учествуваат на традиционалната, 28-ма ликовна колонија „Галичник 2017“, која ќе се одржува од 15-ти до 22 август во селото Галичник. Ќе учествуваат уметниците Светлана Волиќ од Србија, Симон Далеманс од Белгија, Фидан Бејтулаху од Косово, Јулиа Хопкинс од Велика Британија, Рената Папишта од Босна и Херцеговина, Рок […]

Тројца македонски уметници учествуваат на ликовната колонија „Палета“ во Белград

Тројца македонски уметници учествуваат на ликовната колонија „Палета“ во Белград

Тројца македонски уметници учествуваат на Меѓународната ликовна колонија „Палета“ во Белград, која беше отворена на 10-ти и ќе трае до 16 август. На колонијата, која ја организира средното железничко училиште во Белград, учествуваат Зоран Јакимовски, професор на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, и уметниците Касиопеја Наумоска и Јана Куновска. Покрај нив, оваа година учествуваат […]

Концерт на пијано со Лилја Зиберштајн и претставата „Јами дистрикт – најстарата нација на светот“ вечерва на „Охридско лето“

Концерт на пијано со Лилја Зиберштајн и претставата „Јами дистрикт – најстарата нација на светот“ вечерва на „Охридско лето“

Триесет и третиот фестивалски ден на „Охридско лето“ носи две интересни содржини, концерт на пијано со маестро Лилја Зилберштајн за љубителите на класичната музика, како и театарската претстава „Јами идстрикт – најстарата нациија во светот за вљубениците во драмската уметност. Во катедралната црква „Света Софија“ од 20:30 часот соло концерт на пијано ќе одржи уметничката […]