Култура

Народниот театар од Охрид оваа седмица со гостувања во Белград и Франкфурт

Народниот театар од Охрид оваа седмица со гостувања во Белград и Франкфурт

Народниот театар од Охрид со свои поставки оваа седмица ќе се претстави пред македонските иселеници во Србија и Германија. На покана на македонското друштво „Македониум” Народниот театар утревечер во Белград ќе ја одиграа претставата „Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Во претставата улогите ги толкуваат Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски […]

Театар Комедија учествуваше на два фестивали во БиХ, освои две награди

Театар Комедија учествуваше на два фестивали во БиХ, освои две награди

Театар Комедија учествуваше на два интернационални фестивали во Босна и Херцеговина со две претстави од својот репертоар, „Име“ од Александар Дела Пателиер и Метју Делапорт во режија на Ненни Делместре и „Трудна Приказна“ од Благица Секулоска во режија на Лидија Дедовиќ . На регионалниот фестивал на комедијата во Сараево „Насмевка на Сараево“ кој беше за […]

Документарниот филм „STUDaNTS“ на Тамара Котевска награден во Тирана

Документарниот филм „STUDaNTS“ на Тамара Котевска награден во Тирана

Документарниот филм „STUDaNTS“ на Тамара Котевска, која дипломираше на Катедрата за филмска и ТВ-режија во класата на проф. Антонио Митриќески, ја доби наградата „Бест Балкан филм“ во официјална конкуренција на Интернационалниот фестивал за документарен филм во Тирана. Филмот е дипломски филм во продукција на Факултетот за драмски уметности (ФДУ) во Скопје, сценариото и режијата се […]

Хуманитарен концерт на Дино Имери наместо откажаната опера „Мадам Батерфлај“

Хуманитарен концерт на Дино Имери наместо откажаната опера „Мадам Батерфлај“

Македонската опера и балет соопшти дека се откажува операта „Мадам Батерфлај“ која во рамки на Мајските оперски вечери беше закажана за 28 мај во изведба на Националниот театар на опера и балет на Албанија. Наместо оваа претстава, ден претходно (27 мај), МОБ ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери, со цел да се соберат […]

„Ѓурѓа“ ќе го промовира првиот наслов од едицијата „Мацедонише цуштенде“

„Ѓурѓа“ ќе го промовира првиот наслов од едицијата „Мацедонише цуштенде“

Првата независна издавачка куќа во Македонија – „Ѓурѓа“, која оваа година одбележува 30 години постоење, в четврток во Галеријата на Младинскиот културен центар ќе го промовира првиот наслов во новата едиција „Мацедонише цуштенде“ (Македонски состојби) – книгата „Мојата македонска приказна“ од академскиот сликар и публицист Ацо Станкоски. – Во текстот, авторот, со својот препознатлив остар […]

Во Битола почнува ликовниот фестивал „Мал Битолски Монмартр“

Во Битола почнува ликовниот фестивал „Мал Битолски Монмартр“

Со традиционалната светска ликовна изложба и доделување на наградата „Гран при“ која и годинава им припадна на учениците од основното уметничко училиште „Спишка Бела“ од Словачка, вечер во Битола свечено ќе биде отворено 36. издание на меѓународната ликовна манифестација „Мал Битолски Монмартр“. На светската ликовна изложба, во Националната галерија на детското ликовно студио „Св. Кирил […]

Изложба на Илирјан Бекири и Башким Меџити во Софија

Изложба на Илирјан Бекири и Башким Меџити во Софија

Во Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија синоќа беше отворена изложбата „Експресивната лирика и траги“ од академските сликари Илирјан Бекири и Башким Меџити. Пред бројна публика и претставници од дипломатскиот кор, изложбата ја отвори директорот на Центарот, Васко Шутаров. Илирјан Бекири и Башким Меџити, на своето прво заедничко и репрезентативно претставување во Софија, […]

Изложба по повод 70-годишното творештво на Боро Митриќески – Митрич

Изложба по повод 70-годишното творештво на Боро Митриќески – Митрич

Изложба по повод 70-годишното творештво на македонски скулптор Боро Митриќески – Митрич ќе биде отворена вечер во ликовниот салон на МАНУ. Изложбата ќе биде отворена за посетителите до 16 јуни годинава. Боро Митриќески – Митрич е роден на 10 мај 1927 година, во селото Варош – Прилепско. Уметничката школа ја завршил во Скопје, каде што […]

Изложба на Владимир Темков во ФЛУМ

Изложба на Владимир Темков во ФЛУМ

Изложба „Потрага по смислата на ликовноста, во соочување со убавината на природата“ на македонскиот ликовен уметник Владимир Темков ќе биде отворена денеска во галеријата на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. На изложбата ќе бидат претставени дела од магистарски труд изработени во акрил на платно. Владимир Темков е роден во 1959 година во Кавадарци. Во […]

Две Гран-при награди за кочанските ученици на фестивал во Србија

Две Гран-при награди за кочанските ученици на фестивал во Србија

Вкупно осум награди од кои две Гран-при освои тимот ученици од ОУ „Никола Карев“ на 9. „Марковденски средби за деца и поети“ што се одржа во Бачка Топола во Република Србија. Во категоријата пеење учествуваа учениците Ана Горгиевска и Јована Благонова и го освоија првото место во придружба на гитара од страна на Ана Јорданова. […]

Девет концерти на 16.ОфФест од 25-ти до 28 мај

Девет концерти на 16.ОфФест од 25-ти до 28 мај

Девет концерти и еден документарен филм во четири дена се на програмата на 16-тиот ОфФест, кој во организација на Скопски џез-фестивал ќе се одржува од 25-ти до 28 мај во Македонскиот народен театар и во Дансинг салата на Младинскиот културен центар. Фестивалот ќе биде отворен в четврток (25 мај) во МНТ со соло-настап на Дамир […]