Култура

Првата ревија на современ грчки филм завршува со „Ден за бегство“

Првата ревија на современ грчки филм завршува со „Ден за бегство“

Со проекција на филмот „Ден за бегство“ вечер од 20.30 часот во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе биде затворена Првата ревија на современиот грчки филм во Македонија, која почна во вторникот. Пред него ќе биде прикажан и филмот „Засекогаш“ на младата грчка режисерка Маргарита Манда. – Овој мини фестивал на грчки филм е […]

Книжевно пладне по повод 30 години од смртта на Живко Чинго

Книжевно пладне по повод 30 години од смртта на Живко Чинго

Книжевниот свет на Живко Чинго е богат и сите можни толкувања на неговата проза остануваат отворени и постојано повикуваат на нови читања и толкувања, порачаа на денешното Книжевнo пладне, по повод 30 години од смртта на големиот македонски писател Живко Чинго денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје. Братислав Ташковски од Градска библиотека „Браќа Миладиновци“, […]

Изложба на ликовни творби од ученици во ООУ „Јан Амос Коменски“

Изложба на ликовни творби од ученици во ООУ „Јан Амос Коменски“

По повод Деновите на чешката култура во холот на ООУ „Јан Амос Коменски“, отворена е ликовна изложба со творби од талентирани македонски ученици кои учествуваа на Меѓународниот детски ликовен центар „Лидице“. Чешкиот амбасадор во Македонија Мирослав Рамеш го посети училиштето по повод изложбата, а од најмладите ученици доби рачно изработени подароци. Соработката помеѓу Чешката амбасада […]

Монодрамата „Песни за татковината“ премиерно на сцената на Велешкиот театар

Монодрамата „Песни за татковината“ премиерно на сцената на Велешкиот театар

На Малата сцена на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес на 5-ти април актерот Петар Темелковски премиерно ќе ја изведе монодрамата „Песни за татковината“. Како што појаснуваат од Велешкиот театар, станува збор за авторски проект на актерот Темелковски по повод 75-годишнината од смртта на македонскиот поет, револуционер и хуманист Никола Јонков Вапцаров. Монодрамата „Песни […]

Превод на италијанскиот роман „Оваа слобода’ од Пјерлуиџи Капело

Превод на италијанскиот роман „Оваа слобода’ од Пјерлуиџи Капело

Издавачката куќа „Бата прес“ го објави романот „Оваа слобода“ од италијанскиот поет и романсиер Пјерлуиџи Капело, кого книжевните критичари го нарекуваат „поет на носталгијата“. – Во оваа автобиографска новела, Калело ја прифаќа судбината онаква каква што е. Авторот раскажува за своето детство, за откривањето на книгите, читањето и пишувањето, и за нивното лечебно влијание. Читањето […]

„Скалила кон рајот“ самостојна изложба на Љупчо Бојаров

„Скалила кон рајот“ самостојна изложба на Љупчо Бојаров

Академскиот сликар Љупчо Бојаров на 4 април во Културно информативниот центар во Скопје ќе се претстави со својата 19-та по ред самостојна изложба насловена „Скалила кон рајот“. Станува збор за нов циклус ликовни дела – објекти изработени во жица, природен камен во барељев, стакло и трева. – Во комбинација на овие материјали претставен е обид […]

Маестро Зоран Џорлев одбележува 40. години

Маестро Зоран Џорлев одбележува 40. години

Македонскиот виолинист и промотор на македонската изворна песна, маестро Зоран Џорлев годинава одбележува 40. години од неговото дејствување на полето на музиката. Џорлев виолинската приказна ја започнува во 1977 година кога на 10- годишна возраст ја освојува првата републичка награда во тогашната СФРЈ. Неговото име е познато на македонската јавност и ширум светот, како директор […]

„Љубовникот на Ленин“, нов роман од Блаже Миневски

„Љубовникот на Ленин“, нов роман од Блаже Миневски

Во издание на „Матица македонска“ излезе од печат романот „Љубовникот на Ленин“ од писателот Блаже Миневски. Авторот разгатнува чувствителни теми од македонската историја и сегашност. Приказната почнува со потрагата по гробот на Браќата Миладиновци во Истанбул, а завршува со отровната боја фрлена врз фасадата на македонското Собрание во Скопје. Миневски е автор и на романите: […]

Поддршка од Театарот за деца и младинци за СОС Детско село

Поддршка од Театарот за деца и младинци за СОС Детско село

Театарот за деца и младинци по повод Светскиот ден на театарот денеска ќе ја одигра претставата „Бајка за царот Нај“, од која приходот ќе биде дониран на СОС „Детско село“. По повод Светскиот ден на театарот, деновиве повеќе театри изведуваат претстави од кои приходите се наменети за децата од СОС Детско село.

Главниот хорнист од Берлинската филхармонија Штефан Дор во Скопје

Главниот хорнист од Берлинската филхармонија Штефан Дор во Скопје

Македонската филхармонија денеска во Домот на АРМ ќе одржи симфониски концерт „Моцартовата хорна“, на кој како солист ќе настапи првиот хорнист од престижната Берлинска филхармонија Штефан Дор од Германија. Еден од најбараните хорнисти во Европа и во светот, за македонската публика ќе изведе два Концерти за хорна и оркестар бр. 1 и бр. 4 од […]

Книжевно пладне по повод 30 години од смртта на Живко Чинго

Книжевно пладне по повод 30 години од смртта на Живко Чинго

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје по повод 30 години од смртта на големиот македонски писател Живко Чинго организира Книжевно пладне. Чествувањето ќе се одржи во спомен – собата на Миладиновци во Библиотеката. За делото на Чинго ќе зборува проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска, а делови од неговото творештво ќе интерпретира актерот Томе Витанов. Живко Чинго (1935-1987) […]