Актуелно

Ѓорге Иванов го именуваше Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање

Ѓорге Иванов го именуваше Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање

Ѓорге Иванов денеска го именуваше Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање, на местото на досегашниот директор Наќе Чулев, чиј мандат истече, соопшти кабинетот на македонскиот претседател. Зоран Иванов досега ја извршуваше функцијата началник на военото разузнавање во рамки на службата за воена безбедност и разузнавање. Тој е професионален кадар на Министерството за […]

Туфегџиќ: Реплицирајќи си сами на себе свесно го попречуваат изборот за нов претседател на Собранието

Туфегџиќ: Реплицирајќи си сами на себе свесно го попречуваат изборот за нов претседател на Собранието

Полни усти за народот и парламентарна демократија додека си реплицираат сами на себе и свесно го попречуваат изборот на Претседател на Собранието и функционирањето на институциите. Тоа е ДПМНЕ со одбрана на криминалот, напиша на социјалните мрежи пратеничката од редовите на СДСМ, Ивана Туфегџиќ. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ веќе два часа дебатираат помеѓу себе. Според генералниот […]

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски е во работен престој на Малта

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски е во работен престој на Малта

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е во работен престој на Малта и заедно со партиска делегација ќе учествува на конгрес на Европската Народна Партија каде присутни ќе бидат функционерите од политичкиот естаблишмент на Европската Унија. СДСМ и медиумите под контрола на Бихаќка со емитувањето на лажни вести, покажуваат невидена нервоза. Уценетиот аболициран криминалец Зоран Заев […]

СДСМ: Груевски може да бега од државата, но не може да избега од реалноста

СДСМ: Груевски може да бега од државата, но не може да избега од реалноста

„Првата работа која пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја направат на денешната Седница е да им објаснат на граѓаните зошто Никола Груевски не е во Собранието и ја напушти државата. Со денешното бегство од Македонија, Никола Груевски уште еднаш докажа дека не го интересира државата, туку единствено му е важно да избега од […]

Ѓорчев: Македонија не сака да ѝ се случи нефункционалноста на Босна и Херцеговина

Ѓорчев: Македонија не сака да ѝ се случи нефункционалноста на Босна и Херцеговина

Република Македонија го има најголемиот мултиетнички капацитет на Балканот, смета пратеникот Владимир Ѓорчев од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Тој кажа дека Комисијата за именување и избори и Собранието на Македонија имаат најголем број пратеници на ВМРО-ДПМНЕ од повеќе причини. – Бројот на отворени фабрики е 70 спрема 0. СДСМ 27 години не може да добие избори, […]

„Прото тема“: Грците оставаат милиони евра во македонските казина

„Прото тема“: Грците оставаат милиони евра во македонските казина

Со познати имиња од грчката естрада, бесплатна храна и пијалоци, македонските казина го цедат она што е останато од колабираната економија во северна Грција, најмногу од Солун, пишува грчкиот портал „Прото Тема“ во уште една репортажа за Грците кои се редовни посетители на македонските казина кај Гевгелија. Потсетувајќи дека Македонија и Грција имаат постојано несогласувања […]

„Центар се грижи за возрасните“- 88 лица добиваат пакет професионална нега

„Центар се грижи за возрасните“- 88 лица добиваат пакет професионална нега

Денеска општина Центар започнува со реализацијата на пилот проектот „Центар се грижи за возрасните“. Со овој проект, 88 возрасно лица, жители на општината, ќе добиваат професионална нега во нивните домови, без да имаат потреба од институционално сместување. Во тек е информирање на лицата кои се дел од проектот од страна на извршната канцеларија од “Хуманост“. […]

Сообраќајот без забрани, постои опасност од одрони

Сообраќајот без забрани, постои опасност од одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, […]

Времето денеска ќе биде облачно со слаби врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде облачно со слаби врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд, а на повисоките места и планините, претежно во јужниот дел од земјава, дожд и снег. Ќе дува умерен северен ветер. Како резултат на поминувањето на ладниот фронтален систем преку нашето подрачје, денеска дневната температура на воздухот ќе опадне за 8 до 10 степени […]

ВИДЕО: Македонија се приклучи на глобалната акција „Часот на планетата Земја“

ВИДЕО: Македонија се приклучи на глобалната акција „Часот на планетата Земја“

Македонија вчеравечер се приклучи на глобалната акција „Часот на планетата Земја 2017“ и во времетраење од еден час го исклучи осветлувањето на повеќе објекти и локации низ земјата. Фотографијата #EarthHourMK направена на Водно во Скопје објавена од „Часот на планетата Земја“ е прогласена за најубава слика направена за акцијата низ цел свет, информираат од здружението […]

Пронајдено изгорено тело во пожар во куќа во Скопје

Пронајдено изгорено тело во пожар во куќа во Скопје

Во пожар во куќа во Скопје вчера околу 21:30 часот е пронајдено изгорено тело. Како што соопшти МВР, во пожарот целосно изгорела куќа сопственост на К.М. (65) на улица „Христо Татарчев“ во Скопје. Изгореното тело е пронајдено од страна на Бригадата за противпожарна заштита. Увид на местотот на пожарот ќе се врши денеска.