Овчар од Турција стана милијардер во САД

Овчар од Турција стана милијардер во САД

 Овчарот Хамдија Улукаја од источна Турција го оствари „американскиот сон“. Тој дошол во САД, произведе јогурт и за помалку од шест години, стана милијардер.

Улукаја е роден во семејство кое имало фарма. Студирал политички науки во Анкара, а во 1994 година заминал во САД да учи англиски. Она што веднаш му запречило, било лошиот квалитет на јогуртот кој го јадат Американците.

Почнал сам за себе да произведува млечни производи, кои подоцна почнал да ги продава по мали продавници.

Имал среќа што Крафт фудс во 2005 година ја затворил својата фабрика за јогурт, па ја откупил за мали пари. Од Турција го донел Мустафа Доган, познат мајстор за јогурт.

Фабриката ја нарекол Чобани Хамди, а со јогурт почнал да ги снабдува супермаркетите во 2007 година. Четири години подоцна продавал по 1,2 милиони чашки неделно.

Поврзани вести

Марк Валберг: Џастин Бибер ми испраќа свои фотогра... Холивудскиот актер Марк Валберг откри дека канадскиот пејач Џастин Бибер му ги испратил фотографиите од својата рекламна кампања за долна облека на Ке...
На Ибеј се продава гума за џвакање, која ја џвакал... Радио-водителот Мет Ричардсон беше домаќин на актерите Рајан Гослинг и Ема Стон, кои му гостуваа во емисијата поради промоција на филмот „Ла Ла Ленд“....
Осум животни вистини кои ќе ви го променат животот... Бука - Сараево „Ако секогаш ги одобрувате другите, вие сте нивен заробеник”. Лао-це е еден од најпознатите кинески филозофи и од него можеме да ...
ФОТО: Планинска викендичка крај езерото Тахо... Калифорниското езерото Тахо и олимпиското село во негова близина се познати ширум светот по прекрасните пејсажи и одличните скијачки терени, кои привл...
Бизарна скулптура од 350 долари... Ова е скулптурата што претставува позлатен измет. Доколку поради некоја морбидна причина сакате да купите позлатен телесен измет, треба да знаете ...
Јубел- агенција со која не знаете каде ќе патувате... Никаде во светот не недостасуваат туристички агенции и интернетски страници што можат да Ви помогнат во планирање на патувањето. Во морето слични, тук...