Македонија има само 12 хотели со 5 ѕвездички

Македонија има само 12 хотели со 5 ѕвездички

Македонија има 197 хотели, а само 12 имаат 5 ѕвездички. Пет од нив се наоѓаат во Скопје и тоа: „Александар Палас“, „Холидеј Ин“, „Стоунбриџ“, „ТТЦ Плаза“ „Арка“. Гевгелија има три хотели со пет ѕвездички, а по еден имаат Охрид, Леуново, Дојран и Берово.

Иако Охрид е туристички центар сепак единствен хотел со 5 ѕвездички е „Горица“.

Хотелите долж охридкста ривиера најчесто се регистрирани во категоријата хотели со четири ѕвездички, а во земјава ги има вкупно 31.

До крајот на минатата година најмногу хотели во државава се регистрирани со две ѕвездички и тоа вкупно 67.

Според податоците на министерството за економија, во регистерот на угостителските објекти кои вршат угостителска дејност во кабаре, ноќен бар и дискотека, состојбата е следна: кабаре – 39, ноќен куб – 2, дискотека – 4 и дискотека на отворен простор – 5 или севкупно 50.

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ: Откако СДС дојде на власт, долговите н... „Владата на СДС лажејќи го народот во очи ја задолжува државата со енормни суми. За помалку од два месеци антиреформската влада на СДС успеа држава...
СДСМ: Владата транспарентно го објавува и го враќа... „ВМРО-ДПМНЕ, партијата која како власт 11 години тајно и расипнички ги презадолжуваше државата и граѓаните за да се остварат нечии криминални интерес...
ВМРО-ДПМНЕ: Во министерството за финансии владее х... „Министерот Тевдовски, владата на СДС и Зоран Заев од ден во ден тонат во своите лаги. Сакајќи да ја оправдаат својата лага на Заев дека владата н...
СДСМ: Владата ги намалува долговите што ги создаде... „Преку расипничкото и криминално владеење, ВМРО-ДПМНЕ го направи најголемото задолжување кога парите на граѓаните ги трошеше за лажен барок, споменици...
СДСМ: Ребалансот на Буџетот обезбедува повисоки пл... „Ребалансот на Буџетот и кратењето на непродуктивните трошоци за реклами и репрезентации се првите чекори кон остварување на економските мерки кои обе...
Средба на министерот Шапуриќ со Комората на овласт... Министерот без ресор Зоран Шапуриќ оствари средба со претставници на Комората на овластени архитекти и овластени инженери. Средбата, како што денес...