Ружин – „Витез на легија на честа“

Ружин – „Витез на легија на честа“

Нано Ружин, поранешен амбасадор на РМ во НАТО и претседателски кандидат на Либерално – демократската партија на последните претседателски избори, со декрет на Претседателот на Франција е одликуван со највисокото француско одликувањение „ВИТЕЗ НА ЛЕГИЈА НА ЧЕСТА” – CHEVALIER DE LA LEGION D’HONEUR за животно дело во приближувањето на двете држави и народи.

Одликувањето ќе му биде доделено во името на францускиот Претседател, а ќе му го врачи францускиот Амбасадор во Република Македонија , Н.Е. Жан- Клод Шлумберже.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Каранфилова Пановска: По секои избори ВМРО... Владата издвојувала многу повеќе пари за граѓанскиот сектор отколку Фондацијата на Сорос (ФООМ) во Македонија. Фондацијата Отворено Општество Македо...
ДУИ контра ВМРО-ДПМНЕ за “десороизацијата“ и напад... ДУИ не се согласува со ставот на ВМРО-ДПМНЕ околу процесот на „десоросоизацијата”, процес кој го измисли и најави Никола Груевски против сите невладин...
ЗНМ: Осуда на вербалното насилство на власта проти... Здружението на новинарите на Македонија го осудува напливот на координирано вербално насилство на власта против новинари, кои се насочени против слобо...
Центар: Непознатиот советник на ВМРО-ДПМНЕ да не ј... ВМРО-ДПМНЕ преку лаги се обидува да ги изманипулира граѓаните на Центар, а опседнатоста со Жерновски добива веќе медицински размери. Добро е што ко...
Тодоров како и Груевски е минато, за здрвјето на г... Нова одговорна Влада на граѓаните на Македонија ќе го крене уништеното јавно здравство и со совесни мерки и политики ќе го штити здравјето на граѓанит...
Ристевски: Жерновски е неспособен да се справи со ... Состојбите со улиците во Центар стануваат загрижувачки, после секој паднат снег. Сите се загрижени, освен мрзливиот градоначалник Андреј Жерновски, ре...