Научници откриле редок вид на кит

Научници откриле редок вид на кит

Истражувачите, кои ги проучуваат ретките видови на китови во северниот дел на Тихиот Океан овој викенд имале неочувано откритие.

Истражувачкиот брод во Беринговото Море денеска фотографираше две необични животни, а од едното е земен примерок за анализа, соопшти Националната океанска и атмосферта администрација (НОАА).

Биологот Џесика Кранс била на бродот Јушин Мару 2 кога се забалежани китовите. Бродот е дел од програмата за истражување на тихоокеанските китови и екосистеми. Благодарение на звучните сигнали Кранс го слушнала повикот на вистинските китови источно од Бристолскиот Залив.

По четири и пол часовната потрага и поминати 50 километри забележани се ретките животни. Станува збор за вид на китови, чија бројка изнесува од 30 до 50, изјави Филип Клапам од НОАА.

Клапам истакнува дека претераниот лов на овие китови на почетокот на 20 век значително го намалил нивниот број. Последен пат ваков кит е виден пред десет години.

Се очекува резултатите од анализите на примерокот да дадат подетални податоци за исхраната, репродуктивните хормони, родот.

Вистинските китови се исклучителен пример за сложеноста и разноликоста на животот на Земјата, но и натаму за нив се знае мошне малку.

Поврзани вести

„Бајага и Инструктори“ на „Супер Скопје“... Во рамки на новата музичка манифестација „Супер Скопје“ вечер на Кејот „13 Ноември“ во главниот град ќе настапат „Бајага и Инструктори“. Синоќа на ...
„А а а а многу добра песна“ нов хит на Ајтунс... Делото насловено „А а а а многу добра песна“ станува се попопуларно меѓу корисниците на Ајтунс, а она што го разликува од останатите е тоа што се рабо...
Соопштение на лекарска ординација стана хит на инт... Еден лекар во Босна и Херцеговина на влезот на својата ординација објави соопштение, кое стана хит на социјалните мрежи во регионот. Имено, лекарот...
Колку спијат успешните луѓе?... Научниците до сега со многу истражување се обидувале да докажат дека недостигот на сон влијае на успехот и дека за напредување во работата многу е важ...
Најави од Нетфликс: Се снима нов ситком со Мајкл Д... Нетфликс најави свој голем проект – ситком серијата „The Kominsky Method” во која ќе глумат Мајкл Даглас и Алан Аркин. „The Kominsky Method” ќе им...
Почнува првиот фестивал „Супер Скопје“... Нова музичка манифестација „Супер Скопје“ почнува вечер на Кејот „13 Ноември“ во главниот град. Во наредните петоци и саботи манифестацијата ќе се ...