Убедлив старт на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата

Убедлив старт на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата

Екипата на Манчестер Јунајтед забележа убедлива победа над Вест Хем во првиот натпревар од новата сезона во фудбалскиот шампионат на Англија.

Тимот на Манчестер кој пред пет дена гостуваше во Скопје, попладнево во рамките од 1.коло на Премиер лигата, го победи Вест Хем со 4-0, на средбата која се одигра на „Олд Трафорд“.

Два од четирите гола за „црвените ѓаволи“ ги постигнаа новото засилување Ромелу Лукаку ( 32 и 55.минута), а во листата на стрелците се запишаа и Антони Марсиал *87) и Паул Погба во последната (90) минута од средбата.

Со овој меч беше комплетирано првото коло, во кое на останатите средби одиграни претходно, беа постигнати следниве резултати:

Арсенал – Лестер 4-3
Вотфорд – Ливерпул 3-3
Челзи – Барнли 2-3,
Кристал Палас – Хадерсфилд 0-3,
Евертон – Стоук1-0,
Саутемптон – Свонси 0-0,
ВБА – Борнемут 1-0,
Брајтон – Манчестер Сити 0-2 и
Њукасл – Тотенхем 0-2.

Следното второ коло ќе го донесе и големото дерби во кое ќе се судрат двете првопласирани екипи од минатата сезона вицепрвакот Тотенхем и шампионот Челзи.

Поврзани вести

Баерн со триумф ја почна одбраната на трофејот во ... Успешен старт во новата бундеслишка сезона имаа фудбалерите на Баерн Минхен кои синоќа на домашен терен забележаа победа над Баер Леверкузен со 3:1. ...
Стартува новата сезона во шпанската Примера... Со двата натпревари што ќе се играат вечерва, ќе биде отворена новата сезона во најдобрата конкуренција на фудбалскиот шампионат на Шпанија, Примера л...
Баерн против Баер на стартот во Бундес лигата... Со натпреварот кој ќе се игра вечерва на „Алијанц Арената“ во Минхен, а во кој актуелниот германски шампион Баерн ќе биде домаќин на Баер Леверкузен, ...
Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата... Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот ...
Јаневски: Работата не е завршена, во Истанбул ќе б... Чедомир Јаневски имаше деби од соништата на кормилото на македонскиот првак Вардар и тоа со победа од 2-0 против турскиот гигант Фенербахче. Јаневс...
Одиграни првите средби од плејофот за Лига Европа:... Ширум Европа синоќа беа одиграни вкупно 21 натпревар од последната квалификациска рунда за влез во групната фаза во Лига Европа. Македонските претс...