Дел Понте: Комисијата има доволно докази против Асад

Дел Понте: Комисијата има доволно докази против Асад

Истражната комисија за Сирија собрала доволно докази сирискиот претседател Башар Ал Асад да се осуди за воени злосторства, изјави членката на Комисијата, Карла дел Понте.

– Уверена сум дека има доволно докази. Затоа ситуацијата е толку фрустрирачка. Подготвителната работа е завршена. И покрај тоа нема обвинител и суд, изјави Дел Понте во интервју за швајцарскиот весник „Зонтагс Цајтунг“.

Дел Понте минатата недела најави дека ќе се повлече од таа должност, бидејќи како што рече, Советот за безбедност на ОН не е подготвен да формира посебен суд за воени злосторства извршени во Сирија.

Таа меѓутоа не наведе кога ќе се повлеќе од должноста.

– Шест години Комисијата спроведуваше истрага. Сега обвинител би требало да ја продолжи нашата работа и да ги изведе воените злосторници пред специјален суд. Но Русија тоа го блокира со вето во СБ на ОН, нагласи Дел Понте.

На прашањето која страна во конфликтот Комисијата најмногу ја истражувала, Дел Понтре одговори: „сите“.

– Сите извршиле воени злосторства. Според тоа ги истражувавме сите, додаде таа.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...