Пелистер го доби дербито против Победа

Пелистер го доби дербито против Победа

Фудбалерите на Пелистер беа подобри од пелагонискиот ривал Победа во натпреварот од првото коло на новата сезона на Првата македонска фудбалска лига.

На средбата одиграна во Прилеп, битолски Пелистер со 2-1 ја совлада Победа. Головите за гостите ги постигнаа Иве Трифуновски (24.минута) и Лукас (68), додека за домаќините голот и тоа од пенал го постигна Борче Маневски (51) .

На стадионот Чаир во Скопје, новиот прволигаш Академија Пандев беше близу до дебитантска победа откако со голот на Дориев во 77. минута поведе на гостувањето против Шкупи, кој пак од пораз го спаси Фати Исмаили со погодокот во 89. минута за конечен резултат 1-1.

Во Кратово, Силекс со триумф ја отвори новата сезона откако минимално со 1-0 го совлада новиот член на Првата лига, Скопје

Победничкиот гол за Силекс го пристигна новото засилување од Бразил, Маркос де Оливеира Жуниор уште во 10. минута од мечот.

Потсетување дека вчера на отворањето на сезоната беа одиграни две средби. Во дербито Шкендија со 2-0 го победи Вардар, а немаше голови на средбата Работнички – Ренова 0-0.

Поврзани вести

Баерн против Баер на стартот во Бундес лигата... Со натпреварот кој ќе се игра вечерва на „Алијанц Арената“ во Минхен, а во кој актуелниот германски шампион Баерн ќе биде домаќин на Баер Леверкузен, ...
Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата... Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот ...
Јаневски: Работата не е завршена, во Истанбул ќе б... Чедомир Јаневски имаше деби од соништата на кормилото на македонскиот првак Вардар и тоа со победа од 2-0 против турскиот гигант Фенербахче. Јаневс...
Одиграни првите средби од плејофот за Лига Европа:... Ширум Европа синоќа беа одиграни вкупно 21 натпревар од последната квалификациска рунда за влез во групната фаза во Лига Европа. Македонските претс...
Османи: Ќе дадам шанса на помладите... Ќатип Османи, тренерот на тетовска Шкендија, не го криеше разочарувањето од убедливиот пораз од Милан со 6-0 во првиот дуел од плејофот во Лига Европа...
Монтела ги повика сите симпатизери на Милан од Бал... Иако Милан убедливо со 6-0 ја победи Шкeндија, тренерот на италијанскиот гигант Винченцо Монтела верува дека неговата екипа има голем простор за напре...