Во БиХ во првите седум месеци од годината влегле над 42 илјади Арапи

Во БиХ во првите седум месеци од годината влегле над 42 илјади Арапи

Во Босна и Херцеговина првите седум месеци од годината влегле 42.627 граѓани од арапските земји, а најголем број од нив доаѓаат од Обединетите Арапски Емирати (19.887), по што следат Кувајт (11.103) и Саудиска Арабија (9.385), пишува денеска „Дневни аваз“, повикувајќи се на официјални податоци на Граничната полиција на БиХ.

На четврото и петтото место се граѓаните од Катар со 1.531, односно Јордан со 721 граѓанин, кој влегле во БиХ од почетокот на годината.

Врз основа на податоците на туристичките организации, Арапите во БиХ во просек се задржуват од пет до десет дена, додека значителен број од нив изнајмуваат или купуваат куќи за престој и до еден месец, а некои купуваат и градат недвижнини ширум земјата, каде веќе се изградени бројни арапски населби.

Во споредба со минатогодишните податоци, ова е очигледен пораст на посетите на Арапите на БиХ, пишува весникот и додава дека тоа е прв пат Граничната полиција да објави официјални податоци за пристигнувањата на арапски државјани во оваа земја.

Поврзани вести

Хак: Иднината на Кипар зависи од преговорите... Иднината на Кипар зависи од преговорите и решенијата на двете страни, изјави заменик официјалниот претставник на Обединети нации, Фархан Хак. Тој и...
Двајца терористи се разнесоа во Турција... Двајца терористи од екстремистичката и забранетата организација „Маоистичка комунистичка партија“ се разнесоа во турскиот округ Тунџели, одбивајќи да ...
Нови четири случаи на западнонилска треска во Грци... Четири нови случаи на западнонилска треска беа регистрирани оваа недела во Грција, јавија грчки медуми, додавајќи дека се потврдени прогнозите на експ...
Тачи: Мораме да бидеме подготвени на дополнителни ... Косовскиот претседател Хашим Тачи верува дека лидерите на Косово и во Србија се посветени на конечниот мир меѓу Србите и Албанците, а за тоа да се слу...
Во Турција приведени дваесет лица осомничени за по... Дваесет лица, меѓу кои и жени, се приведени денеска во операција во Конја и уште шест окрузи на Турција против лица, осомничени за врски со организаци...
Грчката Влада одобри 180.000 евра помош за Китира... Грчката Влада соопшти дека доделува 180.000 евра итна помош за островот Китира, кој месецов беше зафатен со разурнувачки шумски пожар. Помошта ја о...