Португалија побара помош од ЕУ за справување со огнената стихија

Португалија побара помош од ЕУ за справување со огнената стихија

Повеќе од три илјади пожарникари се борат и денеска со шумските пожари ширум Португалија, а земјата побара помош од Европската унија во справувањето со огнената стихија, која се заканува да се прошири со оглед на високите температури, кои метеоролозите ги најавија за следните денови.

Службата за вонредни состојби соопшти дека вчера избиле 268 пожари, што е најголем број пожари во еден ден оваа година, додека 6.500 пожарникари се обиделе да ги стават под контрола.

Постојат стравувања дека вчера локализираните пожари би можеле денеска повторно да избувнат, под влијание на попладневните силни ветрови и високите температури.

Исклучително сувото и топло време доведе до досега најкатастрофалните пожари во Португалија од почетокот на летото, при што 64 лица ги загубија животите, а огнот повторно се разгоре изминатите недели со пристигнувањето на новиот топлотен бран.

Министерката за внатрешни работи Констанса Урбана де Соуса изјави дека доцна синоќа е упатен повик до ЕУ поради загриженост дека високите температури и силните ветрови следните денови би можеле да го зголемат бројот на пожарите.

Таа додаде дека Португалија од ЕУ побарала противпожарни авиони и пожарникари во рамки на европскиот механизам за соработка во борба против пожарите.

Централната област Коимбра прогласила вонредна состојба поради пожарите, а тоа го сторија и четири помали општини во регионот.

Според податоците на ЕУ, повеќе од 140 илјади хектари шуми изгореле ова лето во Португалија, што е најмалку три пати повеќе во споредба со просечната штета од пожарите во изминатите десет години.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...