Помпео: Не би ме изненадила уште една ракетна проба на Северна Кореја

Помпео: Не би ме изненадила уште една ракетна проба на Северна Кореја

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Мајк Помпео изјави денеска дека не би бил изненаден доколку Северна Кореја тестира уште една ракета, со оглед на тоа дека во јули извршила две ракетни проби.

– Мошне сум сигурен дека ќе продолжи со напорите со цел развивање на својата ракетна програма, па не би ме изненадила уште една ракетна проба, рече Помпео денеска за Фокс њуз, потсетувајќи дека лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун минатиот месец извршил две ракетни проби.

Реториката на релација САД – Северна Кореја изминатите денови е заострена, при што американскиот претседател Доналд Трамп предупреди дека САД се подготвени за воена акција „ако Северна Кореја постапи неразумно“, а Пјонгјанг се закани со ракетен напад врз американската територија Гуам.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...