Сириски командоси убија 25 џихадисти

Сириски командоси убија 25 џихадисти

Во операција на сириските командоси, со поддршка на руски воени авиони и хеликоптери, убиени се 25 припадници на џихадистичката групација Исламска држава во централна Сирија, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Во таа операција, во североисточниот дел на провицнијата Хомс, се убиени и шест припадници на силите на сириската Влада, додава Центарот, со седиште во Лондон.

Анонимен извор изјави дека операцијата е извршена 20 километри внатре во територијата на Даеш.

Таа операција им помогнала на силите на Башар ал Асад да ја повратат контролата врз три села во таа област.

Сириската војска презела големи делови од територијата од рацете на џихадистите во таа провинција, а според Опсерваторијата, ИД сега контролира само десетина села во источен Хомс.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...