Изетбеговиќ: Односите меѓу БиХ и Србија се подобруваат

Изетбеговиќ: Односите меѓу БиХ и Србија се подобруваат

Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина и претседател на СДА, Бакир Изетбеговиќ изјави дека претседателот на Србија изминатите години испраќа позитивни сигнали, повикува на дијалог, како и дека со повремени проблеми, односите меѓу БиХ и Србија, како и меѓу Бошњаците и Србите се подобруваат.

Тој ова го изјави во интервју за Фактор.ба одговарајќи на прашање дали смета дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик „на глас го изговарал она што Вучиќ го мисли“.

– Тоа оди мошне споро. Пред нас има уште многу отворени, нерешени прашања, како во односите меѓу двете држави, така и во односите меѓу двата народа. Би требало побрзо да ги решаваме. Со политиката, што ја води Додик и сличните на него и со таква реторика, тоа тешко ќе оди и верувам дека и Вучиќ е свесен за тоа, нагласи Изетбеговиќ.

Поврзани вести

Хак: Иднината на Кипар зависи од преговорите... Иднината на Кипар зависи од преговорите и решенијата на двете страни, изјави заменик официјалниот претставник на Обединети нации, Фархан Хак. Тој и...
Двајца терористи се разнесоа во Турција... Двајца терористи од екстремистичката и забранетата организација „Маоистичка комунистичка партија“ се разнесоа во турскиот округ Тунџели, одбивајќи да ...
Нови четири случаи на западнонилска треска во Грци... Четири нови случаи на западнонилска треска беа регистрирани оваа недела во Грција, јавија грчки медуми, додавајќи дека се потврдени прогнозите на експ...
Тачи: Мораме да бидеме подготвени на дополнителни ... Косовскиот претседател Хашим Тачи верува дека лидерите на Косово и во Србија се посветени на конечниот мир меѓу Србите и Албанците, а за тоа да се слу...
Во Турција приведени дваесет лица осомничени за по... Дваесет лица, меѓу кои и жени, се приведени денеска во операција во Конја и уште шест окрузи на Турција против лица, осомничени за врски со организаци...
Грчката Влада одобри 180.000 евра помош за Китира... Грчката Влада соопшти дека доделува 180.000 евра итна помош за островот Китира, кој месецов беше зафатен со разурнувачки шумски пожар. Помошта ја о...