Шојгу ги повика меѓународните организации да испратат хуманитарна помош во Сирија

Шојгу ги повика меѓународните организации да испратат хуманитарна помош во Сирија

Русија очекува од меѓународните организации да испратат хуманитарна помош за Сирија, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу за телевизијата „Росија 24“.

– Денеска кажавме: Доставувајте помош во зоните за деескалација, таму секаде е отворено. Ако не можете ќе донесеме ние. Не можеме сепак да направиме се, затоа е потребна поддршка и од страна на хуманитарни организации, од Обединетите нации, рече Шојгу.

Заедничките активности на Русија со меѓународните хуманитарни организации, спроед него, ќе ја стабилизира ситуацијата со бегалците.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...