Иранскиот Парламент ја ограничи примената на смртна казна за трговија со дрога

Иранскиот Парламент ја ограничи примената на смртна казна за трговија со дрога

Иранскиот Парламент усвои денеска законски измени, со ко се ограничува примената на смртната казна во случаи на трговија со дрога, се наведува во соопштение на сајтот на законодавниот дом.

Измените, кои треба да бидат одобрени и од Советот на чувари на Уставот, орган, во кој доминираат конзервативците, би можеле да ги спасат животите на голем број лица осудени на смрт, кои се во исчекување на извршување на пресудите.

Според Амнести интернешл Иран е меѓу петте земји со најголем број егзекуции во светот, повеќето извршувани со бесење за дела за тровија на дрога.

Според новиот закон производството или продавањето хероин, кокаин, амфетамин ќе подлежи на смртна казна за количина од над два килограми, наспроти сегашното решеие, кое предвидуваше егзекуција за количина од над 30 грама. Лимитот за опиум и марихуана ќе се зголеми на до 50 килограми, наместо пет килограми како што беше досега.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...