Германските националисти повлекуваат антиисламистички плакат со прасенце

Германските националисти повлекуваат антиисламистички плакат со прасенце

Лидерот на германската атниимигрантска партија Алтернатива за Германија, Александар Гауланд изјави дека партијата нема да дистрибуира еден од предизборите плакати, на кој има мало прасенце на ливада, на кој стои напис „Ислам? Не ни одговара на кујната“, бидејќи тој буди големи симпатии кон прасето.

Гауланд, кој е меѓу водечките кандидати на АзГ на парламентарните избори на 24 септември изјави дека плакатот е „неупотреблив“ поради малото прасенце.

– Стравувам дека децата ќе кажат: „Што? Сакаат да го заколат прасенцето“, изјави тој во денешното издание за „Билд“.

АзГ и натаму ќе ги користи другите плакати, вклучувајќи го и тој со две бели жени во костими за капење и напис: „Бурка? Претпочитаме бикини“.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...