(ВИДЕО) Ангелов: Албанците се наша реалност, мора да научиме да живееме со нив

(ВИДЕО) Ангелов: Албанците се наша реалност, мора да научиме да живееме со нив

Делегација на партијата Достоинство денес положи цвеќе на споменикот на македонските бранители во „Жена парк“, при што претседателот Стојанче Ангелов во изјава за медиумите кажа дека тие како Достоинство сметаат дека војната од 2001. не ѝ беше потребна на Македонија.

– Ние, како Македонци, мораме да сфатиме дека Албанците се наша реалност и мораме да научиме да живееме со нив. Непријателства треба да ги памтиме, но треба да се поминирме, рече Ангелов.

Тој кажа дека ја поддржува продлабочената употреба на албанскиот јазик во институциите од новиот закон за јазици, но дека е против пренагласената употреба на албнскиот јазик од друга страна.

– Употребата на полициските униформи, на униформите на лекарите, на пожарникарите сметаме дека е во спротивност на Уставот, рече Ангелов.

Според него, било кој кога ќе види полицаец може да го прознае и истакна дека на полициските униформи зборот полиција бил напишан и на англиски јазик.

Ангелов се осврна и побара од Владата да се зафати со организација на попис, кога за тоа ќе бидат создадени услови.

– Мораме да направиме попис за да се преброиме за да тргнеме напред, а не за процентите на население да создаваат поделби меѓу македонски граѓани, рече Стојанче Ангелов од Достоинство.

На новинарско прашање Ангелов истакна дека се пробиени рамките на Охридскиот рамковен договор, но дека тоа била реалноста во Република Македонија.

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...