Тотенхем победнички ја почна новата сезона во Премиер лигата

Тотенхем победнички ја почна новата сезона во Премиер лигата

Актуелниот англиски вицепрвак Тотенхем со победа ја започна новата сезона во Премиер лигата.

Во натпревар од првото коло одигран попладнево Тотенхем на гостински терен го победи Њукасл со 2-0.

Откако во првиот дел мрежите мируваа во вториот гостите од Лондон постигнаа два гола.

Првиот беше дело на Деле Али во 61.минута, а девет минути подоцна (70) Бен Дејвис ги постави конечните 2-0 за Тотенхем.

За утре закажани се дуелите, Њукасл – Тотенхем.

Во последниот меч од воведното коло Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ ќе го пречека тимот на Вест Хем.

Поврзани вести

Баерн против Баер на стартот во Бундес лигата... Со натпреварот кој ќе се игра вечерва на „Алијанц Арената“ во Минхен, а во кој актуелниот германски шампион Баерн ќе биде домаќин на Баер Леверкузен, ...
Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата... Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот ...
Јаневски: Работата не е завршена, во Истанбул ќе б... Чедомир Јаневски имаше деби од соништата на кормилото на македонскиот првак Вардар и тоа со победа од 2-0 против турскиот гигант Фенербахче. Јаневс...
Одиграни првите средби од плејофот за Лига Европа:... Ширум Европа синоќа беа одиграни вкупно 21 натпревар од последната квалификациска рунда за влез во групната фаза во Лига Европа. Македонските претс...
Османи: Ќе дадам шанса на помладите... Ќатип Османи, тренерот на тетовска Шкендија, не го криеше разочарувањето од убедливиот пораз од Милан со 6-0 во првиот дуел од плејофот во Лига Европа...
Монтела ги повика сите симпатизери на Милан од Бал... Иако Милан убедливо со 6-0 ја победи Шкeндија, тренерот на италијанскиот гигант Винченцо Монтела верува дека неговата екипа има голем простор за напре...