Земјотрес со јачина од 4,8 степени го погоди Бодрум

Земјотрес со јачина од 4,8 степени го погоди Бодрум

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска турското одмаралиште Бодрум, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“, кој се повикува на Дирекцијата за управување со кризи и вонредни состојби.

Во Бодрум изминатите денови се регистрирани неколку земјотреси, при што најсилниот беше со интензитет од 5,1 степен и се случи на 8 август.

Земјотресот со 5,1 степен беше регистриран три недели по земјотресот од 6,6 степени, во кој загинаа две лица на блискиот грчки остров Кос.

Поврзани вести

Хак: Иднината на Кипар зависи од преговорите... Иднината на Кипар зависи од преговорите и решенијата на двете страни, изјави заменик официјалниот претставник на Обединети нации, Фархан Хак. Тој и...
Двајца терористи се разнесоа во Турција... Двајца терористи од екстремистичката и забранетата организација „Маоистичка комунистичка партија“ се разнесоа во турскиот округ Тунџели, одбивајќи да ...
Нови четири случаи на западнонилска треска во Грци... Четири нови случаи на западнонилска треска беа регистрирани оваа недела во Грција, јавија грчки медуми, додавајќи дека се потврдени прогнозите на експ...
Тачи: Мораме да бидеме подготвени на дополнителни ... Косовскиот претседател Хашим Тачи верува дека лидерите на Косово и во Србија се посветени на конечниот мир меѓу Србите и Албанците, а за тоа да се слу...
Во Турција приведени дваесет лица осомничени за по... Дваесет лица, меѓу кои и жени, се приведени денеска во операција во Конја и уште шест окрузи на Турција против лица, осомничени за врски со организаци...
Грчката Влада одобри 180.000 евра помош за Китира... Грчката Влада соопшти дека доделува 180.000 евра итна помош за островот Китира, кој месецов беше зафатен со разурнувачки шумски пожар. Помошта ја о...