ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Таравари од македонскиот здравствен систем направија хаос и безредие

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Таравари од македонскиот здравствен систем направија хаос и безредие

„Очигледно неодговорниот СДС е во паника поради сопствената неспособност да управува со државните институции па продолжува да ја манипулира јавноста.

Ниту една реакција не може да го побие фактот дека во здравствените установи секојдневно умираат луѓе, а Заев и Таравари воопшто не водат грижа за тоа.

Наместо од морални причини да се извинат и да се сносат со одговорноста пред граѓаните кои тоа и го очекуваат, СДС и Таравари се ставаат во својство на Заев и упорно продолжува да бега од одговорност.

СДС и Таравари од македонскиот здравствен систем направија хаос и безредие.

Граѓаните се свесни дека за неполни 100 дена на власт СДС и Заев се главен уништувач на македонскиот здравствен систем.

Неодговорниот и неспособен СДС и Заев мораат да знаат дека интересот на граѓаните е пред нивниот интерес, а граѓаните заслужуваат да имаат мирен, здрав и спокоен живот.

Граѓаните очекуваа од СДС и Заев покачување на минималната плата на 16.000 денари, просечната плата на 30.000 денари и плата за докторите од 100.000 денари, а не човечки жртви во здравствените установи.

Поради целокупната негрижа, сопствената неспособност и неодговорност Заев и СДС набрзо ќе следува политичка одговорност, а граѓаните на локалните избори на 15-ти октомври целосно ќе го делигитимираат нечовечното однесување на владата на СДС“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...