Билансот на загинатите во земјотресот во Сечуан се се зголеми на 25 лица

Билансот на загинатите во земјотресот во Сечуан се се зголеми на 25 лица

Биланост на загинатите во земјотресот во кинеската провинција Сечуан се зголеми на 25 лица, а повредени се 493 лица, јави ТАСС.

Телата на 21 жртва веќе се идентификувани.

Земјотресот беше со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала, жариштето беше на длабочина од 20 километри, а епицентарот на 300 километри северозападно од главниот град на провинцијата, Чанду.

Земјотресот беше почувствувани во повеќе околни градови, а потоа беа регистрирани над 770 вторични потреси.

За справување со последиците беа мобилизирани единици на Народноослободителната армија на Кина, пожарникари, полицијата и доброволци.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...