Шојгу: Сириската Влада двојно ја зголеми територијата што е под нејзина контрола

Шојгу: Сириската Влада двојно ја зголеми територијата што е под нејзина контрола

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави денеска дека сириската Влада презела контрола на два и пол пати поголеми територија за само два месеци.

Во интервјуто за руската телевизија „Росија 24“, Шојгу истакна дека очекува завршување на судирите со екстремистичката група Исламска држава.

Тој наведе дека падот на екстремистичкото упориште Деир ел Зор на Еуфрат, ќе „каже многу“, а можеби и ќе претставува крај на судирите со припадниците на ИД.

Русија е близок сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад и од 2015 години неговите сили добиваат воздушна поддршка од Москва.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...