ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и СДСМ не може да избегаат од одговорноста за ранетите момчиња во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и СДСМ не може да избегаат од одговорноста за ранетите момчиња во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ реагира на соопштението на министерството за внатрешни работи.

„Уште колку млади животи треба да бидат загрозени за Оливер Спасовски да понесе одговорност за хаосот што го креира?

Едно 16 годишно момче се уште се бори за својот живот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување откако беше погоден во градниот кош од струмичката полиција. Второто 17 годишно момче се опоравува во струмичката болница откако му беше извршена хируршка интервенција по прострелната рана на натколеницата.

Оливер Спасовски пред медиумите на СДС/Сорос правеше спектакуларни прес конференции за неиспрано возило, а око не му трепнува барем да изрази жалење затоа што од струмичката полиција беа загрозени животите на двете млади момчиња. Тоа се лицемерието и двојните стандарди на СДС.

Ќе се обидуваат да ја минимизираат одговорноста и да се кријат зад бледи соопштенија во кои ни тие самите не веруваат. Ќе се обидуваат преку медиумите на СДС/Сорос да ги покријат фактите и да не се побара оставка ниту на Оливер Спасовски, ниту на Танчо Пројковски началникот на струмичката полиција кој без никакво раководно искуство, Спасовски си го постави надвор од законските норми.

Струмичката полиција пукаше во две млади момчиња кои не беа вооружени. Тоа е хаос и беззаконие. Оливер Спасовски и СДС колку и да сакаат да избегаат и да ја сокријат одговорноста од овој скандал, нема да можат. Момчињата имаат семејства. Момчињата имаат другари. Колку и да ги заплашуваат, колку и да се обидуваат лажните невладини организации на Сорос да го минимизираат случајот, вистината ќе излезе на виделина. Одговорност ќе има“ се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...