ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нерешавањето на проблемот со депониите во струшко претставува опасност по здравјето на луѓето

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Нерешавањето на проблемот со депониите во струшко претставува опасност по здравјето на луѓето

Сеад Солаковски од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга одржа прес-конференција на која што кажа дека повеќе од три месеци Владата на Македонија останала нем сведок на еколошката катастрофа што се случува во Струга.

– И не само во Струга. Дивите депонии во Лабуништа, Октиси и околните населени места исто така негативно влијаат врз здравјето на луѓето. Одложување и не преземање на никаква активност за итно решавање на овие сериозни проблеми претставува исклучителна опасност за здравјето на луѓето. Овие диви депонии сигурно придонесуваат за зголемување на процентот на луѓе заболени од бело дробни заболувања и карциноми. И на, на жителите од Лабуништа, Октиси и околните населени места потребен ни е чист и здрав воздух, рече Солаковски.

Како што кажа тој, во светот владите и министерствата креираат политика и стратегии за третирање на отпадот, а оваа влада немала ни стратегија ниту капацитет да го реши овој проблем.

– Здравјето на скоро илјада жители во овој регион е доведено до прашање. Се загадуваат и подземните води и воопшто цела животна средина. Прашањето е зошто оваа влада има министерство за животна средина?, заврши Солаковски.

Поврзани вести

Ристески: Целта на пресудата е да се дискредитира ... Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески реагира на пресудата поради сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, а по пријава од адвока...
Гори депонија во Тетово, Арифи не знае дали може д... Околу 14 часот избувна пожар во Тетово, на депонијата во близина на силосите за жито на „Жито Полог“. Граѓаните велат дека градот е задушен во чад и н...
Уапсен бизнисменот  Бенџамин Штајнмец... Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои и Мaкедонија, а кој се бараше со потерница од страна ...
(ВИДЕО) Костов: Пет милиони евра долг во ГОБ, потр... Новиот директор на ГОБ  “8 Септември“,  Христијан Костов, на прес конференција информираше  во каква состојба била болницата во моментот на  неговото ...
Марјан Рисески осуден за несовесно работење на пар... Основниот суд во Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп Марјан Ристески со парична казна од 36.900,00 денари. Ристески е осуден поради с...
Валандово утре ќе гласа за или против рудникот Каз... Утре жителите  на Валандово  на референдум ќе се изјаснат дали ќе дозволат да се изгради   рудникот Казандол и за можното отворање на нови рудници на ...