МВР: Полицаецот во Струмица неосновано, неоправдано и неправилно употребил огнено оружје

МВР: Полицаецот во Струмица неосновано, неоправдано и неправилно употребил огнено оружје

Одделот за внатрешна контрола во МВР, по извршувањето на потребните проверки во врска со настанот од 11 август во Струмица, каде што полицаец рани двајца малолетници, утврдил дека полицискиот службеник неосновано, неоправдано и неправилно употребил огнено оружје врз лицата Д.Т. и А.Г. и постапил спротивно на одредбите од Законот за полиција.

Против него е поведена дисциплинска постапка пред надлежната комисија во МВР и со решение на министерот Спасовски полицаецот ќе биде отстранет од работното место до завршување на дисциплинската постапка.

До надлежниот јавен обвинител била поднесена и кривична пријава за обид за убиство.

Од МВР информираат дека најостро ги осудуваат обидите за манипулација со овој настан.

-За разлика од времето кога раководството на МВР ги криеше злосторствата од јавноста, МВР сега демонстрира максимална транспарентност и професионално работење со цел да обезбеди законите да важат подеднакво за сите, се вели во соопштението на МВР.

Поврзани вести

Ристески: Целта на пресудата е да се дискредитира ... Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески реагира на пресудата поради сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, а по пријава од адвока...
Гори депонија во Тетово, Арифи не знае дали може д... Околу 14 часот избувна пожар во Тетово, на депонијата во близина на силосите за жито на „Жито Полог“. Граѓаните велат дека градот е задушен во чад и н...
Уапсен бизнисменот  Бенџамин Штајнмец... Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои и Мaкедонија, а кој се бараше со потерница од страна ...
(ВИДЕО) Костов: Пет милиони евра долг во ГОБ, потр... Новиот директор на ГОБ  “8 Септември“,  Христијан Костов, на прес конференција информираше  во каква состојба била болницата во моментот на  неговото ...
Марјан Рисески осуден за несовесно работење на пар... Основниот суд во Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп Марјан Ристески со парична казна од 36.900,00 денари. Ристески е осуден поради с...
Валандово утре ќе гласа за или против рудникот Каз... Утре жителите  на Валандово  на референдум ќе се изјаснат дали ќе дозволат да се изгради   рудникот Казандол и за можното отворање на нови рудници на ...