Иран: Над 360 лица се повредени како последица од истекување на хлор

Иран: Над 360 лица се повредени како последица од истекување на хлор

Над 360 лица се повредени како резултат на протекување на хлор во западниот ирански град Дезфул, јави ТАСС.

Медицинска помош побарале 362 лица со симптоми на труење како респираторни и други проблеми.

Американските медиуми јавија дека 30 лица се задржани во болница, а останатите се пуштени на домашно лекување.

Според неофицијални информации, хлорот истекол од резервоари во напуштен магацин на локалната комапнија за водоснабдување.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...