Индија: Во одрон загинаа 7 лица, а повеќе од 30 се водат како исчезнати

Индија: Во одрон загинаа 7 лица, а повеќе од 30 се водат како исчезнати

Спасувачките екипи и индијските војници денеска извлекоа тела на седум лица од два автобуси, кои беа затрупани со кал предизвикан од одрон, што се создал поради обилните монсунски дождови во северниот дел на Индија.

– Одронот, што се случи во селото Урла, затрупа два автобуси и најмалку три автомобили, изјави локалниот претставник Сандип Кадам.

Автобусите запреле на автопатот со цел патниците да направат пауза, а потоа врз нив почнале да паѓаат кал и камења.

Засега не е познато колку лица се наоѓале во автобусите.

„Прес оф Индија“ јави дека се стравува оти можеби во несреќата загинале повеќе од 30 лица.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...